Twoja firma pomaga Ukrainie? Możesz skorzystać z podwójnej ulgi

Przedsiębiorcy, którzy zaliczyli darowizny dla ofiar wojny do kosztów, mogą w zeznaniu rocznym skorzystać z ulgi polegającej na odliczeniu od dochodu.

Publikacja: 22.03.2023 10:05

Twoja firma pomaga Ukrainie? Możesz skorzystać z podwójnej ulgi

Foto: Adobe Stock

Jak przypomina w swoim artykule na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik, z regulacji wprowadzonych specustawą o pomocy Ukraińcom wynika, że przedsiębiorca, który przekazał towary (np. środki czystości, ubrania, jedzenie) ofiarom wojny, może rozliczyć w podatkowych kosztach wydatki na ich nabycie bądź wytworzenie. Dotyczy to zarówno dużych firm na CIT, np. spółek z o.o., jak i małych jednoosobowych biznesów, płacących PIT.

Na darowizny jest też zwykła ulga – odliczenie od dochodu. Mogą z niej korzystać także przedsiębiorcy. W PIT wolno odliczyć darowiznę do wysokości 6 proc. dochodu, w CIT do 10 proc. Powinna być przekazana organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego, również z innego kraju Unii Europejskiej (ale nie ukraińskim).

Czy firma pomagająca Ukraińcom może, oprócz rozliczenia kosztów, skorzystać z ulgi polegającej na odliczeniu od dochodu? Jak zauważa Przemysław Wojtasik, w ustawie o CIT nie ma przepisu zabraniającego stosowania i jednej, i drugiej preferencji. Wyjątek to darowizny zaliczone do kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 14 (chodzi o produkty spożywcze przekazane organizacjom pożytku publicznego).

– Oznacza to, że darowizny rozliczone w kosztach na podstawie przepisów wprowadzonych przez specustawę (także darowizny produktów spożywczych) mogą być odliczone od dochodu w zeznaniu rocznym – wskazuje na łamach "Rzeczpospolitej" Katarzyna Sikorska, konsultant podatkowy w Innside Tax.

Czy z podwójnej ulgi skorzystają też przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie ustawy o PIT? Jest w niej ogólny przepis zabraniający stosowania obu preferencji. A także regulacja zakazująca odliczania darowizn, które zostały zaliczone do kosztów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 11 (jedzenie przekazane organizacjom pożytku publicznego). Ale w ustawie o PIT znalazły się też specjalne przepisy dotyczące wsparcia dla ofiar wojny. Wynika z nich, że możemy odliczyć darowane rzeczy od dochodu także wtedy, gdy rozliczyliśmy je w podatkowych kosztach na podstawie rozwiązań wprowadzonych przez specustawę.

Czytaj więcej

Firmy pomagające Ukrainie skorzystają podatkowo i to podwójnie
PIT & CIT & VAT
Jest pierwsza interpretacja podatkowa ws. nowych przepisów o pracy zdalnej
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
PIT & CIT & VAT
Skarbówka od razu zobaczy każdą fakturę
PIT & CIT & VAT
Spóźniłeś się przez COVID? Kary wrzucisz w koszty
PIT & CIT & VAT
Kto może rozliczyć w kosztach wydatki na rehabilitację
PIT & CIT & VAT
Skarbówka: takiej wycieczki nie można rozliczyć w kosztach firmy
PIT & CIT & VAT
Mieszkanie wynajęte blisko kluczowego klienta można ująć w kosztach podatkowych