Jeśli ktoś ma wadę wzroku, to powinien kupić okulary korekcyjne bez względu na to, czy prowadzi firmę. Jest to wydatek osobisty i nie można go rozliczyć w kosztach PIT.

Wystąpił o nią mający własną firmę informatyk. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów, płaci podatek liniowy. Wskazuje, że większość czasu spędza przed ekranem komputera, co negatywnie wpływa na jego wzrok. Podkreśla, że wcześniej nie miał problemów z oczami, zaczęły się dopiero po rozpoczęciu działalności. Praca przed komputerem powoduje też bóle głowy oraz uczucie zmęczenia. Te dolegliwości mocno go ograniczają, nie może wykonywać swoich usług, przez co zmniejszają się jeInformatyk chce kupić okulary korekcyjne z filtrem światła niebieskiego. Twierdzi, że może zaliczyć wydatek do podatkowych kosztów. Podkreśla, że filtr światła niebieskiego zabezpieczy go przed pogorszeniem wzroku, zredukuje suchość oczu, zmniejszy też uczucie zmęczenia i ból głowy. Dodaje, że okulary będą używane tylko w czasie wykonywania służbowych zadań. Poza obowiązkami zawodowymi korzystanie z nich nie jest konieczne.

Fiskusa to nie przekonało. Wskazał, że jeśli ktoś ma wadę wzroku, to powinien kupić okulary korekcyjne niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą. Celem takiego wydatku jest ochrona zdrowia, a nie osiągnięcie przychodów z biznesu. Jest to wydatek osobisty, nie może więc być rozliczony w podatkowych kosztach.

Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 czerwca 2023 r. (0112- KDIL2-2.4011.283.2023.1.WS)

Czytaj więcej

Informatyk nie rozliczy w firmie okularów