Karty sportowe dla pracowników są kosztem

Szef, który zdecyduje się na finansowanie ze środków obrotowych firmy kart na zajęcia fitness dla pracowników, będzie mógł ująć ten wydatek w kosztach uzyskania przychodu.

Publikacja: 27.01.2020 11:00

Karty sportowe dla pracowników są kosztem

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorca w swojej firmie zatrudnia pracowników. Planuje współfinansować ze środków obrotowych świadczenia pozapłacowe (karty Multisport) na ich rzecz.

Dofinansowanie wyniesie 50 proc. wartości karty dla każdego pracownika. Pozostała część będzie opłacana przez pracownika. Powstaje pytanie, czy taki wydatek przedsiębiorca będzie mógł ująć w kosztach? Odpowiedź brzmi: tak.

Co może być kosztem

Kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Z wyjątkiem tych wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.

To oznacza, że przedsiębiorca pomniejszy przychody o wszelkie wydatki, pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością. A ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

CZYTAJ TAKŻE: Zakup sprzętu za środki z dotacji można ująć w kosztach

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Z wyjątkiem wymienionych bezpośrednio w ustawie, jako te, które kosztem być nie mogą.

Kiedy świadczenia dla pracowników są kosztami

Kosztami podatkowymi są m.in. tzw. koszty pracownicze. A obejmują one nie tylko wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody czy premie. Ale także diety, inne należności za czas podróży służbowej, wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników i świadczenia medyczne.

Jak również mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w formie innych pozapłacowych świadczeń. A jednym z nich może być np. dofinansowania przez pracodawcę kart Multisport.

CZYTAJ TAKŻE: Zapłacona kara nie będzie kosztem podatkowym

Kwoty przeznaczane na dofinansowanie kart Multisport dla pracowników będą pośrednio związane z prowadzoną firmą. Korzystanie przez pracowników z tego typu świadczeń będzie służyło zwiększeniu motywacji, zaangażowania i efektywności w wykonywaniu pracy. A to przyczyni się do wzrostu osiąganych przychodów przez przedsiębiorstwo.

Karty te mogą być także elementem integrującym pracownika z pracodawcą, a przez to wpływać na zwiększenie stałości zatrudnienia i lojalności personelu. Dlatego też tego typu wydatki będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Takie stanowisko potwierdził również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 3 stycznia 2020 r., nr 0115-KDIT3.4011.410.2019.2.MJ.

Przedsiębiorca w swojej firmie zatrudnia pracowników. Planuje współfinansować ze środków obrotowych świadczenia pozapłacowe (karty Multisport) na ich rzecz.

Dofinansowanie wyniesie 50 proc. wartości karty dla każdego pracownika. Pozostała część będzie opłacana przez pracownika. Powstaje pytanie, czy taki wydatek przedsiębiorca będzie mógł ująć w kosztach? Odpowiedź brzmi: tak.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo i Podatki
Sąd w Gdańsku rozstrzygnął spór ws. prawa do utworów pracowniczych
Prawo i Podatki
Nowa ustawa wymusi na firmach wydatki idące w miliony złotych
Prawo i Podatki
Od 1 lipca nowe obowiązki dla firm. Chodzi o dyrektywę SUP
Prawo i Podatki
Zmiany w podatku od nieruchomości nie ucieszą wielu firm
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Prawo i Podatki
Fiskus chce podatku od lekarzy, którzy otrzymali komputer z Ministerstwa Zdrowia
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą