Od 1 września obowiązuje nowy Wykaz podatników VAT. Jednak płatności na rachunki z Wykazu będą realizowane od 1 stycznia 2020 r. Warto sprawdzić, jakie konto zostało zgłoszone do urzędu skarbowego.
Od 1 stycznia 2020 r. płatność musi nastąpić na rachunek bankowy znajdujący się w Wykazie. Inaczej trzeba się będzie liczyć z tym, że wydatek udokumentowany fakturą VAT nie będzie mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu. Dodatkowo w grę wówczas wejdzie solidarna odpowiedzialność w VAT.
Wykaz jest dostępny od początku września. Podatnicy mogę go poznać, sprawdzić jak weryfikować kontrahenta. Mogą też zobaczyć, czy swoje dane, które są w wykazie są aktualne.
Kluczowe jest to, że w Wykazie znajdą się tylko i wyłącznie rachunki rozliczeniowe lub imienne rachunki w SKOK, otwarte w związku z działalnością gospodarczą. Oznacza to, że jeśli do działalności gospodarczej podatnik wykorzystuje rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (tzw. ROR), to taki rachunek nie będzie zamieszczony w wykazie.
Jest czas na weryfikację
Może okazać się, że podatnik nie zgłosił w urzędzie skarbowym numeru konta. Lub że jest to ROR, który w Wykazie podatników się nie znajdzie. Wtedy przedsiębiorca powinien złożyć zgłoszenie aktualizacyjne. To na jego podstawie urząd skarbowy zmieni dane w Wykazie.
CZYTAJ TAKŻE: Od 1 października stawka PIT w dół
Sposób aktualizacji danych może mieć dwie formy. Zależą one od tego, jaki przedsiębiorca aktualizuje dane. Gdy będzie to spółka zarejestrowana w KRS, wówczas do skarbówki aktualizację danych trzeba złożyć na druku NIP-8. Dla spółek cywilnych jest to druk NIP-2.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą aktualizują dane przez wysłanie wniosku za pośrednictwem CEIDG. Z kolei osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, która nie podlega rejestracji w CEiDG, aktualizują dane na druku NIP-7.
Nie wszystkie konta w Wykazie
Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, w Wykazie podatników VAT nie znajdą się rachunki wirtualne. Nie są to bowiem rachunki zgłaszane do urzędu skarbowego i CEiDG.
CZYTAJ TAKŻE: Stawki VAT po nowemu i z opcją sprawdzenia
Gdy podatnik wpisze numer rachunku wirtualnego w Wykazie, otrzyma jedynie informację, że jest to rachunek powiązany z rachunkiem rozliczeniowym konkretnego podmiotu i podaje dane tego podmiotu. Wyszukiwanie powiązań między rachunkami wirtualnymi, a danym kontem przedsiębiorcy ma zostać usprawnione.
W Wykazie nie znajdziemy też rachunków własnych banków i SKOK-ów oraz ministerstw czy izb administracji skarbowej, które są prowadzone przez te instytucje dla celów ich gospodarki własnej. Resort finansów chce odpowiednią nowelizacją doprecyzować te kwestie. Po to, aby tego typu rachunki nie musiały podlegać sprawdzaniu przez płatników z Wykazem. Zmiany w tym obszarze mają być wprowadzonej jeszcze przed 1 stycznia 2020 r.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.