ZUS zwróci pieniądze przedsiębiorcom

Tarcza branżowa to m.in. zwolnienie ze składek ZUS. Źródło: Adobe Stock

Niemal 150 tys. przedsiębiorców uzyska automatycznie większą pomoc z ZUS. To efekt interwencji rzecznika MŚP w sprawie rozliczania nadpłat składek na ubezpieczenia.

Jak pisaliśmy w serwisie www.firma.rp.pl, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, na wniosek Krajowej Rady Doradców Podatkowych, wystąpił do prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z oceną prawną niekorzystnej praktyki dotyczącej przedsiębiorców. Chodziło o zwolnienie z opłacania składek w przypadku posiadania w ZUS nadpłaty.

CZYTAJ TEŻ: Jaka składka ZUS w 2021 r.?

Sytuacja dotyczyła przedsiębiorców, którzy występując na podstawie Tarczy antykryzysowej o zwolnienie w opłacaniu składek ZUS za marzec, kwiecień i maj 2020 r. posiadali wcześniejszą nadpłatę z tytułu opłacania składek. W związku z nieprecyzyjnymi przepisami w tym zakresie, ZUS pomniejszał udzielaną pomoc (w formie zwolnienia ze składek) o wielkość nadpłaty.

Skuteczna interwencja

Rzecznik MŚP interweniował w tej sprawie, wskazując m.in. na naruszenie art. 12 ustawy Prawa przedsiębiorców. Zgodnie z nim organ powinien prowadzić postępowanie wobec przedsiębiorcy w sposób budzący zaufanie przedsiębiorców do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania.

CZYTAJ TEŻ: Zwolnienie ze składek ZUS do poprawki

W rezultacie zgłaszanego przez rzecznika MŚP problemu Zakład Ubezpieczeń Społecznych zarekomendował korzystne dla przedsiębiorców zmiany w przepisach Tarczy antykryzysowej. Nowelizacja (Dz. U. z 2020 r., poz. 1423, art. 10 w zw. z art. 13 pkt 6) wejdzie w życie 20 września 2020 r.

CZYTAJ TEŻ: Zwolnienie z ZUS także przy nadpłacie składek

Zakłada ona, że zwalnia się przedsiębiorców z obowiązku należnych składek wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych za marzec, kwiecień i maj 2020 r. także wówczas, gdy składki te zostały opłacone lub na poczet tych składek ZUS zaliczył z urzędu nienależnie opłacone składki. Co więcej, opłacone składki lub zaliczone z urzędu nienależnie opłacone składki podlegają zwrotowi.

Dobra wiadomość z ZUS dla tysięcy przedsiębiorców

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, w odpowiedzi na pismo rzecznika MŚP napisała, że „sprawy te będą ponownie rozpatrzone przez ZUS z urzędu, bez potrzeby jakichkolwiek działań po stronie płatnika składek”.

CZYTAJ TEŻ: ZUS odpuszcza po 7 latach. Ale nie sam

– O zwrot nadpłaty płatnik będzie mógł wystąpić po ustaleniu wysokości umorzenia. O zwolnieniu z opłacania składek lub jego nowej wysokości ZUS poinformuje płatników na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub przekaże pismo za pośrednictwem poczty – wyjaśniła prezes ZUS.

CZYTAJ TEŻ: Zapłata za towar gotówką pozbawi prawa do ujęcia wydatków w kosztach

– To dobra wiadomość dla tysięcy przedsiębiorców z sektora MŚP, którym pomoc w zakresie zwolnienia ze składek ZUS została w praktyce ograniczona z powodu wystąpienia nadpłaty w składkach. Ta sytuacja to skutek swoistego niedopatrzenia legislacyjnego oraz praktyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wysyła, co prawda, płatnikom składek informacje o stanie rozliczeń, niemniej w zakresie składek za rok ubiegły, według stanu na koniec danego roku – komentuje Paweł Satkiewicz, doradca podatkowy, główny konsultant w Biurze Rzecznika MŚP.

CZYTAJ TEŻ: Zbliżają się terminy zatwierdzenia sprawozdań finansowych

– Cieszy dość szybkie rozwiązanie tej niekorzystnej sytuacji przez ustawodawcę. A automatyczne, ponowne rozpatrywanie wniosków o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia przez ZUS daje nadzieję na mniejsze obciążenia administracyjne przedsiębiorców w tym zakresie oraz szybkie rozliczenie należnej pomocy w prawidłowej wysokości – podsumowuje Paweł Satkiewicz.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ułatwienia w programie gwarancji de minimis

Bank Gospodarstwa Krajowego wprowadził korzystne dla przedsiębiorców zmiany do programu gwarancji de minimis. Jedną ...

Coders Lab stawia na ekspansję zagraniczną

Coders Lab rozwija zagraniczną franczyzę. Pierwszym kierunkiem dla polskiej szkoły programowania była Rumunia. Teraz ...

Nietypowe zawody są dobrze płatne.

Te nietypowe zawody kuszą wysokimi zarobkami

Pracują na wysokościach, mierzą się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi lub rodzinnymi dramatami, a czasem ...

UVera wygrywa w Europie.

UVera wygrywa. Polski start-up najlepszy w Europie

Polską firmę – UVera – wybrano najlepszym start-upem biotech w Europie. Wynalazła przyjazny dla ...

Kinga Zacharjasz, dyrektor zarządzająca w Banku BNP Paribas

W biznesie do pewnych rzeczy już nie wrócimy

Elektroniczna, szybka i bezpieczna wymiana dokumentów, w tym umów, wejdzie do kanonu działania w ...

Ochrona podwykonawców jest podczas pandemii jeszcze trudniejsza.

Ochrona podwykonawcy przy kwarantannie jego pracowników

Pandemia odbiła swe piętno na wielu inwestycjach, które ze względu na dużą skalę, często ...