Niestety nadal ciężko jest wyznaczyć datę końca pandemii, ale jedno jest pewne: głód podróży rośnie. Jeszcze rok temu nikt nie potrafił przewidzieć takich ograniczeń w przemieszczaniu się po świecie, a dziś ciężko wyobrazić sobie ich brak. Na szczęście  przynajmniej część z nich za jakiś czas zniknie.

Niektórzy starają się już teraz nasycić i korzystają z kierunków, w których można latać bez większych kłopotów. Instagram jest pełen zdjęć na przykład z Grecji. Inni czekają jednak na magiczny koniec zagrożenia lub obostrzeń. Nic dziwnego: przecież na urlopie chcemy odpocząć, a nie stresować się jeszcze bardziej.

Czy rezerwować wycieczki na lato 2021?

W ofercie biur podróży jest już między innymi Turcja, Grecja, Bułgaria, Portugalia, Czarnogóra, Włochy. Kilka ofert do Afryki.

Biura kuszą cenami, ale czy wycieczki się odbędą? To ciężko przewidzieć. Możemy przecież nie polecieć przez nagłe ograniczenia lotów, ale też ze względu na osobiste kwestie zdrowotne. Jeśli decydujemy się na zakup wycieczki first minute, warto jednocześnie wykupić ubezpieczenie na wypadek rezygnacji lub przerwania podróży.

Dodatkowo, pamiętajmy o tym, by nasze ubezpieczenie turystyczne zawierało ochronę w zakresie COVID-19. Jeśli zachorujemy podczas podróży zagranicznej, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, transportu oraz udzieli nam niezbędnej pomocy.

Czy szczepionka sprawi, że obostrzeń nie będzie?

Niektóre linie lotnicze już teraz zapowiadają, że na pokład samolotu będą wpuszczani jedynie zaszczepieni pasażerowie. Tak oświadczył prezes linii Qantas. Pamiętajmy jednak o tym, że młodzi, zdrowi Polacy będą szczepieni w ostatniej kolejności, więc jeszcze jakiś czas nie będą mogli podróżować „na wpis w książeczce szczepień”.

Konieczność robienia testu przed wylotem to dla wielu perspektywa na cały rok 2021. Oczywiście testy są coraz tańsze, wyniki są nawet w 24 godziny i od razu w języku angielskim, ale tuż przed wycieczką może się okazać, że test… niestety jest pozytywny.

Ryanair z kolei deklaruje, że szczepień wymagał nie będzie, a przedstawiciele innych linii twierdzą, że jest za wcześnie, żeby cokolwiek w tej kwestii deklarować.

Gdzie lecieć ze szczepionką?

Są jednak kraje, które już wprowadzają ułatwienia dla osób szczepionych. Jeśli będziemy szczepieni, to na Cyprze od marca 2021 nie będziemy musieli przedstawiać negatywnego wyniku testu lub odbywać kwarantanny. Jest bardzo prawdopodobne, że kolejne państwa zaczną wprowadzać regulacje związane ze szczepieniem na koronawirusa (sprawdź ubezpieczenie turystyczne).

Co w tej chwili jest pewne?

Odpowiedź jest jasna: ubezpieczenie. Z ubezpieczeniem od kosztów rezygnacji z podróży będziemy przygotowani na wszystkie ewentualności i możemy już dziś kupić wycieczkę w korzystnej ofercie first minute.

Materiał Promocyjny