KUKE i Propav ułatwią polskim eksporterom wejście na afrykańskie rynki

KUKE i Propav Infraestructuras podpisały porozumienie o współpracy, które umożliwi polskim eksporterom włączenie się w łańcuchy dostaw w ramach globalnych projektów koncernu.

Publikacja: 08.10.2023 12:52

Podpisanie umowy pomiędzy KUKE i Propav, z lewej Cristiano Becker Hees, dyrektor ds. strukturyzowani

Podpisanie umowy pomiędzy KUKE i Propav, z lewej Cristiano Becker Hees, dyrektor ds. strukturyzowania transakcji w Propav Infraestructuras, z prawej Janusz Władyczak, prezes KUKE

Foto: KUKE

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z KUKE

To pierwsza tego typu umowa w historii Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Polska agencja wsparcia eksportu zawarła ją z międzynarodową firmą budowlaną specjalizująca się w rozwoju infrastruktury na rynkach Afryki i Ameryki Południowej (siedziba Propav Infraestructuras znajduje się w Madrycie).

Jak przypominają eksperci KUKE wychodzenie na zagraniczne rynki i samodzielne poszukiwanie na nich odbiorców to dla średnich, a szczególnie małych firm zadanie trudne, kosztowne i obarczone ryzykiem. Skorzystanie ze wsparcia doświadczonego partnera biznesowego sprawi, że znacznie rosną szanse na zdobycie atrakcyjnych kontraktów i rozpoczęcie bądź wzmocnienie międzynarodowej ekspansji. Co ważne z punktu widzenia polskich eksporterów i inwestorów KUKE nie tylko ubezpiecza należności handlowe, inwestycje i zapewnia finansowanie polskim i zagranicznym przedsiębiorcom, ale też pomaga im znajdować biznesowe okazje, aby mogły szybciej się rozwijać.

Pierwsza umowa KUKE tego typu

- Temu służy nasz program Shop in Poland. Globalne podmioty, najczęściej generalni wykonawcy, zgłaszają nam informacje o zapotrzebowaniu na produkty czy usługi niezbędne w realizowanych przez nie przedsięwzięciach. My przekazujemy to polskim firmom, które zgłosiły nam zainteresowanie skorzystaniem z takich możliwości. Później pozostaje tylko uzgodnienie warunków kontraktu między stronami. A my w tym czasie organizujemy finansowanie projektu i dbamy o to, aby polski dostawca na pewno otrzymał zapłatę – wskazuje Janusz Władyczak, prezes KUKE. - Propav Infraestructuras to ceniony ekspert od rynków wschodzących i pierwszy zagraniczny podmiot, z którym KUKE sformalizowała współpracę w ramach programu Shop in Poland – dodaje.

Czytaj więcej

O handlu między Polską a Afryką w Dubaju. Trwa Forum Gospodarcze Polska-Afryka

Dzięki porozumieniu zawartemu podczas PAIH Forum Biznesu (zorganizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu) polscy eksporterzy będą mogli w łatwy sposób szukać możliwości dołączenia jako dostawcy do projektów realizowanych przez Propav Infraestructuras.

Co oznacza umowa zawarta przez KUKE dla firm?

- Umowa wyznacza początek strategicznego sojuszu, który – jesteśmy pewni – przyniesie obopólne korzyści. Widzimy mnóstwo możliwości zaangażowania w nasze projekty polskich eksporterów. Koncentrujemy się początkowo na inicjatywach związanych z kontynentem afrykańskim, szczególnie w sektorach infrastrukturalnym, kolejowym, energetycznym i wodociągowym. Jesteśmy podekscytowani perspektywą współpracy z KUKE i nie możemy się doczekać realizacji projektów, które przyczynią się do wzrostu gospodarczego i zrównoważonego rozwoju w regionach gdzie jesteśmy aktywni – mówi z kolei Cristiano Becker Hees, dyrektor ds. strukturyzowania transakcji w Propav Infraestructuras.

Czytaj więcej

Jan Wieliński: Afryka nie będzie czekała na polski biznes

Umowa zakłada m.in., że KUKE będzie ułatwiać bezpośrednie kontakty polskich firm z Propav Infraestructuras, aby udostępniać oferty współpracy i ich warunki. Pierwszą okazją były wspólne warsztaty dla rodzimych eksporterów podczas warszawskiego PAIH Forum Biznesu 2023. Strony będą także prowadzić szkolenia i dzielić się z polskimi przedsiębiorcami wiedzą na temat specyfiki rynków afrykańskich, co będzie wsparciem dla internacjonalizacji ich działalności.

Polska – Afryka, czyli wciąż na początku drogi

Polski eksport towarów do Afryki jest wciąż niewielki i oscyluje wokół 1 proc. eksportów dóbr ogółem. I to pomimo, że kontynent ten jest olbrzymim, chłonnym rynkiem z ponad 1,3 mld potencjalnych konsumentów. Tymczasem nasz eksport tam jest naprawdę niewielki. Przykładowo w 2021 r głównymi kierunkami naszej ekspansji eksportowej na rynki afrykańskie były: Republika Południowej Afryki (753,7 mln USD), Algieria (720,2 mln USD), Maroko (645,7 mln USD), Egipt (417,1 mln USD) i Tunezja (153,2 mln USD). W strukturze polskiego eksportu do Afryki kluczową pozycję zajmowały artykuły rolno-spożywcze (1,4 mld USD, udział 45,7 proc).

Udział polskich dostawców w projektach Propav Infraestructuras umożliwi udzielenie przez KUKE wsparcia w postaci ubezpieczenia od ryzyka politycznego i kredytowego, ułatwiając finansowanie tych przedsięwzięć. Jednocześnie polskim firmom w ekspansji w Afryce pomaga 5 biur handlowych PAIH zlokalizowanych w: Egipcie, Kenii, Maroku, Nigerii (ponad 200 milionowy rynek) i RPA. Ostatnio resort rozwoju i technologii oraz KUEK zintensyfikowały też współpracę z Rwandą.

Czytaj więcej

Współpraca z Rwandą celem polskiej administracji i biznesu

- Handel w Afryce to działalność długodystansowa, ale to ogromny potencjał rynkowy. Ludzie w Afryce są bardzo młodzi. 44 proc. mieszkańców kontynentu to osoby poniżej 20 roku życia. Jednocześnie dynamicznie zwiększa się afrykańska klasa średnia, to już ok. 350 mln osób – wyliczał w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Jan Wieliński, były ambasador RP w Zimbabwe, Zambii i Malawi. - Co ważne, generalnie Polska jest w Afryce postrzegana pozytywnie m.in. dlatego że nie ciągnie się za nami odium kolonialne – dodał wtedy Wieliński będący obecnie doradcą dyplomatycznym w Krajowej Izbie Gospodarczej.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z KUKE

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z KUKE

To pierwsza tego typu umowa w historii Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Polska agencja wsparcia eksportu zawarła ją z międzynarodową firmą budowlaną specjalizująca się w rozwoju infrastruktury na rynkach Afryki i Ameryki Południowej (siedziba Propav Infraestructuras znajduje się w Madrycie).

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wsparcie Ekspansji
Jak odzyskać należności od brytyjskich kontrahentów?
Wsparcie Ekspansji
Już tuzin biur PAIH w regionach. Dwunaste powstało w Rzeszowie
Wsparcie Ekspansji
PAIH otworzyła kolejne biuro regionalne, tym razem w Lublinie
Wsparcie Ekspansji
KUKE i Credit Agricole Bank Polska wspólnie wesprą eksporterów
Wsparcie Ekspansji
Nowe zagraniczne biuro PAIH w Wilnie
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił