Eksperci twierdzą, że powodów tego zjawiska można oczywiście upatrywać w pandemii i przejściu na pracę zdalną oraz niepewnej sytuacji gospodarczej. Jednak ich zdaniem obecna sytuacja wojny w Ukrainie i obawy Polaków z nią związane mogą doprowadzić do nasilenia tego zjawiska na niespotykaną dotąd skalę.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. – WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Nad Wisłą choruje na nią ok. 4 mln osób. Prognozy wskazują, że do 2030 r. stanie się pierwszą najczęściej diagnozowaną chorobą.

Czytaj więcej

Nowe benefity pracownicze. Konsultacja z dietetykiem?

- Dbanie o tzw. well being z nastawieniem na wsparcie psychiczne dla pracowników staje się obecnie wyzwaniem dla wielu pracodawców. Nie jest to już fanaberia, ale wprost zaadresowane oczekiwania pracowników. Zdecydowanie mamy już za sobą czas, w którym o tych problemach się po prostu nie rozmawiało - komentuje Marek Błądek, coach W&W Consulting.

Jego zdaniem należy zacząć od kwestii dość oczywistych, jak wspieranie aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na pracę mózgu, wspomaga proces uczenia się i kreatywność. Tak popularne wśród pracowników karnety sportowe czy wspólne a