Składka zdrowotna dla przedsiębiorców do zmiany. Oto dwie propozycje rządu

Rząd rozważa dwie propozycje zmian w składce zdrowotnej: składka zryczałtowana lub uzależniona od przychodu lub dochodu (przedsiębiorca ma mieć wybór).

Publikacja: 27.02.2024 15:34

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców do zmiany. Oto dwie propozycje rządu

Foto: Adobe Stock

Eksperci, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita” nie mają wątpliwości, że zmiany są konieczne, bowiem Polski Ład skomplikował rozliczenie składki zdrowotnej.

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy na skali oraz liniowym PIT liczą składkę zdrowotną od dochodu z działalności. Trzeba to robić co miesiąc. Jak zauważa na łamach „Rzeczpospolitej” Przemysław Wojtasik, rozliczenie utrudnia to, że w wielu firmach dochód będący podstawą wymiaru składki różni się od dochodu podatkowego. Przedsiębiorcy muszą więc prowadzić dodatkową ewidencję. Wiele problemów jest też przy rocznym rozliczeniu składki (to również obowiązek wprowadzony przez Polski Ład), w którym wychodzą zwroty albo dopłaty. U ryczałtowców składka zdrowotna jest uzależniona od przychodów (są podzieleni na trzy grupy). Wielu z nich po zakończeniu roku sporo dopłaca do ZUS.

Rząd chce zmienić zasady rozliczania składki zdrowotnej. Na posiedzeniu sejmowej podkomisji do spraw przedsiębiorczości, wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przekazał, że wypracowano dwie propozycje.

Pierwsza z nich zakłada opłacanie co miesiąc składki zryczałtowanej, czyli w stałej kwocie. Magdalena Michałowska ze Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych przyznaje, że to bardzo kusząca propozycja, bowiem zniesienie obowiązku liczenia składki co miesiąc ułatwiłoby życie przedsiębiorcom i księgowym. Dodaje, że gdyby miesięczna składka była stała, nie miałoby sensu składanie miesięcznych deklaracji. To też duże uproszczenie dla biznesu.

Drugi wariant przewiduje, że to sam przedsiębiorca zdecyduje, w jaki sposób obliczać składkę. Czy według progresywnych przedziałów, w których o jej wysokości decyduje przychód, czy też od dochodu podatkowego. Wiceminister Wojciech Konieczny zwrócił uwagę, że zaletą tej opcji jest elastyczność. - Przedsiębiorca może wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie, np. ci, którzy mają duże koszty działalności mogą być zainteresowani liczeniem składki od dochodu — mówił.

Magdalena Michałowska zauważa jednak, że ten wariant jest przeznaczony tylko dla przedsiębiorców na skali lub liniowym PIT. - Na ryczałcie nie liczymy przecież dochodu - tłumaczy ekspertka. 

Jest też inny problem, na który zwraca uwagę Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting. - Najprawdopodobniej formułę rozliczenia trzeba będzie wybrać na początku roku. Przedsiębiorca musi więc oszacować swoje przychody i dochody, co wcale nie jest prostą spraw - wyjaśnia.

Czytaj więcej

Składka zdrowotna dla firm będzie prostsza. Rząd ma dwie propozycje
ZUS
Nie każdy przedsiębiorca skorzysta z wakacji od ZUS
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
ZUS
Będzie rewolucja w składce zdrowotnej. Ma być prostsza i niższa
ZUS
Rząd zdecydował: będą wakacje od ZUS. Kto i jak z nich skorzysta
ZUS
Współpraca z firmą byłego prezesa nie wyklucza preferencyjnego ZUS
ZUS
Więcej firm skorzysta z wakacji składkowych. Rząd zmienia projekt ustawy