Donald Tusk: Polska jest dzisiaj liderem w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy

Mówimy wszyscy jednym głosem. Nigdy w UE główne siły polityczne i instytucje nie były tak jednomyślni w kwestii priorytetów, o to, co najważniejsze. O to, co trzeba zrobić w Europie - mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego premier Donald Tusk.

Publikacja: 07.05.2024 11:04

Premier Donald Tusk podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Premier Donald Tusk podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Foto: Krystian Maj/KPRM

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach rozpoczął się od wystąpień byłego premiera i przewodniczące Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, obecnej przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen i premiera Donalda Tuska.

— W warstwie gospodarczej największym wyzwaniem będzie znalezienie wektorów konkurencyjności i innowacyjności, zachowanie konieczności przekształcania naszego kontynentu w bezemisyjny do roku 2050 — mówił Jerzy Buzek.

— To ogromny zaszczyt móc być tu z wami. W mieście, które symbolizuje tak wiele z historii i przyszłości Polski. Stoimy tu dziś, gdzie znajdowała się kopalnia, która była miejscem pracy dla milionów ludzi. Kiedy kopalnie zostały zamknięte, cały region ucierpiał i miasto musiało na nowo odkryć siebie. Wymagało to czasu i inwestycji — mówiła Ursula von der Leyen.

— Od regionu, w którym dominowały kopalnie węgla przeszliśmy do miejsca, gdzie są konferencje klimatyczne ONZ. A to tylko 20 lat. To miasto symbolizuje transformacyjną zmianę Polski i jej mieszkańców — kontynuowała przewodnicząca KE.

Czytaj więcej

Ursula von der Leyen w Katowicach: Zapowiada powołanie komisarza obrony UE

Donald Tusk: Główne siły w Europie mówią dziś jednym głosem

- To bardzo poruszająca chwila dla nas wszystkich w Katowicach, na Śląsku, w Polsce, ale również w Europie. Mówimy wszyscy jednym głosem. Nigdy w UE główne siły polityczne i instytucje nie były tak jednomyślni w kwestii priorytetów, o to, co najważniejsze, o to, co trzeba zrobić w Europie, w każdym kraju, tu i teraz, bez chwili wahania. Chciałem bardzo podziękować za słowa, które są zapowiedzią trudnych, ale pełnych nadziei miesięcy i lat, droga pani przewodnicząca,  droga Ursulo. Twoja obecność Katowicach i te słowa to dla nas ważny znak. Traktujemy to bardzo poważnie — powiedział polski premier.

Polska jest dzisiaj liderem europejskim w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy, przyszłości wszystkich Europejczyków, począwszy od bezpieczeństwa, skończywszy na zdroworozsądkowym podejściu do tego, od czego są instytucje europejskie, od czego są procedury, jak wykorzystywać europejskie pieniądze — mówił Donald Tusk.

- Polska jest liderem w czymś, co jest absolutnie bezcenne i z czego mamy powody być dumni, a historia tego jest długa. Polska jest dziś liderem tego, co często jest tak nieuchwytne, tego ducha wolności, tej wiary w siłę demokracji. To właśnie w Polsce dziesiątek lat temu narodziła się wiara i nadzieja na wolność i niepodległość. W ostatnich miesiącach z Polski poszedł bardzo mocny sygnał, że Europa, wolność, demokracja, prawo to nie są puste słowa. To wielkie wartości, dla których warto żyć, dla których warto pracować - kontynuował szef rządu.

Donald Tusk: UE musi stać się kontynentem bezpiecznym dzięki własnemu wysiłkowi. Także wysiłkowi zbrojnemu

- Takie słowa jak obrona, siła i gotowość do walki nie kojarzyły się z Unią Europejską, z ideą Europy. To pojawiło się w naszym słowniku nie z naszego wyboru. Dzisiaj tylko ślepiec albo ktoś o złej woli mógłby udawać, że wszystko jest jak dawniej. Historia wróciła do nas i to w tym najbardziej fizycznym wymiarze. Polityka wróciła do nas i to w tym najbardziej brutalnym wymiarze. Dziś Europa, UE muszą stać się kontynentem bezpiecznym dzięki własnemu wysiłkowi. Także wysiłkowi zbrojnemu. To nie jest tak, że Ukraina musi przegrać z Rosją. Gdyby Europa była lepiej przygotowana, gdyby starczyło Europie i jej liderom europejskim lata temu wyobraźni, gdyby Europa była lepiej przygotowana na takie trudne czasy, to być może Rosja nie odważyłaby się zaatakować naszego przyjaciela, Ukrainy — uważa Donald Tusk.

- Europa może i musi uniknąć konfliktu. Europa może i de facto jest bezpieczna. Polska jako serce Europy jest bezpieczna, jeśli nikt nie zmarnuje naszego wspólnego wysiłku, jakim było budowanie Europy zamożnej, technologicznie rozwiniętej i cywilizacyjnie postawionej najwyżej w historii całego świata - mówił.

- Musimy te rzeczy przekuć, naszą świadomość, ale również fakty i liczby, że Europa jest silna i bezkonkurencyjna, musimy to przekuć w zdolności obronne. Nie dlatego, że ktoś w Europie wybiera się na wojnę, ale po to by jej uniknąć - dodał.

Donald Tusk mówi o budowie kopuły nad Europą

- Europa musi być w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy i całego pięciolecia na sytuację, w której żadna siła na świecie nie odważy się podnieść ręki na Europę. Jesteśmy do tego gotowi. Nie tylko to w Polsce doskonale rozumiemy, ale jesteśmy coraz lepiej przygotowani — powiedział Tusk.

Premier podkreślił, że kluczowa w kwestii zapewnienia Europie bezpieczeństwa, jest ochrona europejskiej przestrzeni powietrznej. - Niebo nie będzie bezpieczne, jeśli się będzie o tym dyskutować w konkurencyjnych formatach, na sesjach naukowych czy wyłącznie poprzez polityczne deklaracje. Finansowy wysiłek na budowę kopuły nad Europą jest rzeczą oczywistą i relatywnie niekonfliktującą nas wszystkich - dodał.

- Tu nie ma miejsca na spór i wewnętrzną konkurencję - podkreślił.

Premier wskazuje na potrzebę ochrony granic Unii Europejskiej

- Chciałbym, żeby z Polski popłynęły jeszcze mocniej i wyraźniej te słowa: Dzisiaj to wrogie Europie państwa i reżimy, ręka w ręka, czy to jest Mińsk, Moskwa czy Iran, wspólnie organizują hybrydową agresję wykorzystując nieszczęście ludzi, wykorzystując słabość naszej granicy. Europejskie granice muszą być strzeżone, bo stały się granicą między kontynentem pokoju a agresorami, którzy szykują nam wojnę - mówił. 

- Przedsiębiorcy muszą czuć się bezpiecznie. UE jest od wspierania swoich firm i nie może być ciężarem. Jako Europejczycy nie możemy być ofiarami nierównych warunków konkurencji — powiedział Tusk.

Donald Tusk: Nikt w Polsce nie kwestionuje ochrony klimatu

Wypowiadając się na temat polityki klimatycznej premier powiedział, że lepsze efekty zostaną osiągnięte dzięki zachętom i współdziałaniom, niż poprzez wyznaczone i wymuszane procedurami cele. - Nikt w Polsce nie kwestionuje ochrony klimatu. Ludzie się kłócą co do źródeł kryzysu, ale co do tego, że chcieliby zachować klimat mniej więcej taki, jaki jest, i zachować nasze środowisko naturalne, tutaj większych sporów nie ma. Warto zdjąć brzemię, które czasami jest nie do udźwignięcia dla ludzi. By oni odzyskali wiarę, że to jest dla nich. Przez lata mówiliśmy o ochronie planety przez zmianami klimatycznymi. Dziś trzeba bardzo głośno powiedzieć, że potrzeba ochrony planety w wymiarze globalnym nie może nam przysłonić konkretnego człowieka. Zmiany klimatyczne to także ciężar, szkody i straty konkretnych ludzi. Europa musi znów stać się miejscem, gdzie ludzi czują, że władza, instytucje i publiczne pieniądze służą nie tylko celom, ale służą każdemu człowiekowi — mówił. 

- Mam nadzieję, że usłyszy to pan prezydent: Nie trzeba się bać Śląska, nie trzeba się bać wspólnot etnicznych, nie trzeba się bać języka śląskiego. To jest wielkie dziedzictwo Śląska, Polski, Europy — powiedział Tusk.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach rozpoczął się od wystąpień byłego premiera i przewodniczące Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, obecnej przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen i premiera Donalda Tuska.

— W warstwie gospodarczej największym wyzwaniem będzie znalezienie wektorów konkurencyjności i innowacyjności, zachowanie konieczności przekształcania naszego kontynentu w bezemisyjny do roku 2050 — mówił Jerzy Buzek.

Pozostało 95% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Awantura o LGBT. Wiceminister wyszedł ze studia, poseł kazał mu się pospieszyć
Polityka
Jarosław Kaczyński o klimacie: Temperatura była o 13 stopni wyższa i przyroda kwitła
Polityka
„Europa ludzkich spraw”. Lewica prezentuje swój program do PE
Polityka
Sondaż: Donald Tusk chce fortyfikować granicę wschodnią. Co sądzą o tym Polacy?
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne