Tomasz Pietryga: Znasz Tomasza Szmydta, a powiem ci kim jesteś

Sprawa Tomasza Szmydta uderza w zaufanie do całego sądownictwa. Bo tu nie chodzi o jednego zdemoralizowanego sędziego, ale o człowieka, który z premedytacją mógł wykorzystywać urząd sędziego i przypisaną mu nietykalność, podkopując nasze bezpieczeństwo.

Szewdowicz-Bronś, Małecki: Zbudujmy przejrzysty nadzór nad służbami specjalnymi

Skuteczna kontrola nad służbami specjalnymi powinna być traktowana w państwie jako rzecz oczywista, a nie zagrożenie dla prawidłowego przebiegu postępowań. Jesteśmy gotowi na zmiany.

Jerzy Kowalski: Szambo… szambu nierówne

Inne są na Podkarpaciu, jeszcze inne na Pomorzu. Wszystkie jednak marnie pachną i dość często rodzą pokusę nadużycia i zarobienia paru złotych na boku. Wiedzą o tym urzędnicy samorządowi, którzy próbują pokonać szarą strefę opróżniania szamb i oczyszczalni przydomowych na pole sąsiada, do miejscowej rzeczki czy lasu. Obecnie trwają kontrole.

Julita Karaś-Gasparska: Unia walczy z szarą strefą w internecie

Już niedługo platformy internetowe umożliwiające handel w sieci będą musiały zbierać dane o podmiotach sprzedających towary i usługi oraz przekazywać je fiskusowi.

Tomasz Pietryga: Tomasz Szmydt – sędzia, wariat czy szpieg?

Służby muszą wyjaśnić, kim jest sędzia Tomasz Szmydt, który przed ucieczką na Białoruś związany był z ważnymi instytucjami państwowymi i miał dostęp do „wrażliwych” informacji.

Isański: Podatek dochodowy od spadku i darowizny? Dlaczego prawo tego zabrania

Po co nam art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Wprowadza on zakaz naliczania podatku dochodowego od spadku i darowizny - tymczasem, zgodnie z Konstytucją nawet teoretycznie ustawodawca nie może takich pułapek zastawiać na obywateli.

Julita Karaś-Gasparska: Duże zmiany, duże wyzwania

W nadchodzących miesiącach podatników czeka sporo wyzwań związanych z globalnym podatkiem minimalnym, obowiązkowym KSeF i raportowaniem JPK_CIT.

Maciej Sobczyk: Nowe prawo autorskie. Pierwszy milion trzeba ukraść…?

Trwa dyskusja nad nowym kształtem prawa autorskiego i uprawnień oraz obowiązków z niego wypływających. Dyskusja zdająca się nie mieć końca, choć de facto powinna się zakończyć trzy lata temu – bo wtedy europejska dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym (Dyrektywa DSM) powinna zostać wprowadzona do polskiego systemu prawnego.

Jackowski, Araszkiewicz: AI w praktyce prawa. Polska daleko za światowymi trendami

Sztuczna inteligencja (AI) coraz śmielej wkracza w świat prawników, transformując metody pracy, optymalizując procesy oraz kreując nowe możliwości.

Witold Daniłowicz: Kto jest stroną społeczną w debacie o łowiectwie?

W rozumieniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej dialog społeczny ma służyć aktywnemu współudziałowi obywateli. Decyzje w istotnych sprawach powinny być podejmowane przy współudziale obywateli. Ale których obywateli? Naturalne tych, których dana sprawa dotyczy. Obowiązkiem organów państwa jest zapewnienie im udziału w tym procesie.

Pietryga: Czy potrzebna jest zmiana Konstytucji? Sądownictwo potrzebuje redefinicji

Przeciągający się kryzys w sądownictwie skłania do dyskusji o zmianach konstytucyjnych. Może to być jedyna droga, aby na trwale wyrwać nasze państwo ze ślepego zaułku, w jakim się znalazło.

Marek Dobrowolski: konstytucja, czyli zamach stanu, który oddał głos narodowi

Rzadziej podnoszonym aspektem ówczesnych reform ustrojowych jest fakt zapoczątkowania w konstytucji procesu przemiany kategorii obywatelstwa Rzeczypospolitej. Otóż, na mocy prawa o miastach, stanowiącego integralną część konstytucji, mieszczanie uznani zostali za wolnych obywateli.

Sławomir Paruch, Michał Włodarczyk: Wartości firmy vs. przekonania pracowników

Pracodawca może utożsamiać się z danymi ideami. Nie może jednak zmuszać zatrudnionych do udziału w konkretnych inicjatywach, jeśli nie dotyczą ich pracy.

Joanna Kalinowska: Nie zawsze zwycięży dobro zakładu pracy

Lojalność wobec firmy może przegrać z wizją weekendu na plaży, ale też ze zniechęcającym systemem zgłoszeń naruszeń

Łukasz Guza: Ulotny urok kasowego PIT

Gdy sytuacja budżetowa jest niełatwa, rodzi się pokusa, by obietnice wyborcze wdrażać tak, aby nikt w praktyce z nich nie korzystał.

Tomasz Pietryga: Krzywizna banana nie przeszkodziła integracji europejskiej

Harmonizacja polskiego i unijnego prawa było olbrzymią operacją legislacyjną, która zakończyła się sukcesem. Dziś jesteśmy już w innym miejscu niż 20 lat temu, a połączone systemy okrzepły i stały się spójne.

Paweł Litwiński: Prywatność musi zacząć być szanowana

Unia wywarła decydujący wpływ na ochronę danych osobowych, nieodwracalnie zmieniając nasze życie.

Ewa Szadkowska: Składka zdrowotna, czyli paliwo wyborcze

Rząd Mateusza Morawieckiego upolitycznił temat składki zdrowotnej, by pod hasłem zabierania bogatym i oddawania biednym zbić na nim kapitał polityczny. Obecna ekipa niestety podjęła tę grę.