Ustawa nie reguluje jednak wszystkich okoliczności, z którymi borykają się przedsiębiorcy. Prawnicy zwracają przede wszystkim uwagę na to, że nie regulują one sytuacji najemców oraz wynajmujących - w akcie nie występuje pojęcie najemcy, a jedynie odbiorcy uprawnionego, czyli tego kto jest odbiorcą końcowym, kupującym energię. 

Nie wiadomo zatem, czy to najemca czy wynajmujący może skorzystać z uprawnienia - najmujący nie ma umowy na dostawę energii, natomiast wynajmujący zakwalifikowany jako mały lub średni przedsiębiorca może nie mieć do tego kompetencji. 

Zdaniem radcy prawnej Joanny Derc, jeżeli mikro, mały lub średni przedsiębiorca wynajmuje lokal, może skorzystać z prawa do ulgi na tani prąd nawet, jeżeli to właściciel ma podpisaną umowę sprzedaży energii elektrycznej.

Czytaj więcej

Tani prąd nie dla wszystkich. Ostatni moment na złożenie oświadczenia

- W takim wypadku to właściciel lokalu, jako odbiorca uprawniony, będący przedsiębiorcą winien złożyć oświadczenie w celu skorzystania z ulgi. Przepis art. 3 ust. 1 ustawy z 27 października 2022 r. stanowi jasno, że to przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną, stosuje cenę maksymalną w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi. Mowa jest, więc o stosowaniu w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi. Konieczne jest, więc, aby właściciel lokalu posiadał status odbiorcy uprawnionego, a więc był np. mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą – mówi radca.

Stawka dla przedsiębiorców wynosi 785zł/MWh i dotyczy wyłącznie energii elektrycznej zużywanej na potrzeby podstawowej działalności gospodarczej.