Katastrofa na Odrze: Firma ucierpiała? To ostatni moment na otrzymanie wsparcia

Tylko do końca 2022 roku firmy, które ucierpiały w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze, mogą składać wnioski o rządowe wsparcie.

Publikacja: 30.12.2022 09:52

Katastrofa na Odrze: Firma ucierpiała? To ostatni moment na otrzymanie wsparcia

Foto: Adobe Stock

– Płatnicy składek z określonych branż, którzy mieli przychody niższe o co najmniej 50 proc., w związku z tą katastrofą do końca 2022 r. mogą wystąpić do ZUS o jednorazowe świadczenie pieniężne. Wynosi ono 3010 zł za każdego ubezpieczonego i jest nieopodatkowane. Nie odprowadza się od niego też składki zdrowotnej – mówi "Rzeczpospolitej" rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

Oprócz spadku przychodów do spełnienia jest też kilka warunków ogólnych, takich jak prowadzenie działalności na określony dzień (31 lipca), termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych (do 31 lipca), data obowiązku opłacania składek (nie późniejsza niż 1 lipca 2022 r.), zgłoszenie co najmniej jednej osoby do ubezpieczeń (i utrzymanie tego ubezpieczenia).

Z pomocy mogą skorzystać podmioty prowadzące działalność w zakresie rybactwa, produkcji artykułów spożywczych, handlu detalicznego, transportu wodnego, zakwaterowania i usług gastronomicznych, wynajmu i dzierżawy, działalności organizatorów turystyki oraz działalności rozrywkowej i rekreacyjnej.

Wnioski (RJS) można składać tylko elektronicznie przez PUE ZUS.

Jak się okazuje, że z pomocy skorzystało o wiele mniej form, niż zakładał rząd. Z danych ZUS, do których dotarła "Rzeczpospolitej", wynika, że według stanu na 23 grudnia 2022 r. wnioski złożyły 73 podmioty (za 199 ubezpieczonych). Tymczasem rząd szacował, że wsparcie obejmie  nawet 10 tys. firm, w tym 68 tys. ubezpieczonych (osób zatrudnionych i przedsiębiorstwa jednoosobowe).

Do tej pory ZUS pozytywnie zweryfikował 63 wnioski, wypłacając z tego tytułu 521 tys. zł.

Czytaj więcej

Ostatni moment na pomoc dla firm znad Odry
Finanse
IP Scan pomoże firmie zarejestrować i wykorzystać własność intelektualną
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Twoja firma straciła w pandemii? Złóż wniosek o pieniądze z PARP
Finanse
Restrukturyzacja - szybka droga do układu i obrony przed egzekucją długu
Finanse
Zmień wizję w biznes. Nabór dla start-upów do platform startowych
Finanse
Inwestycje w ekologię na kredyt z BGK