Jednoosobowych przedsiębiorców nie omijają podwyżki cen energii elektrycznej, część z nich mogła otrzymać nawet 100 proc. podwyżki rachunków. Dostali także informację, ze względu na wspólną siedzibę firmy i miejsca zamieszkania nie obowiązuje ich zamrożona stawka, ponieważ dochodzi do kolizji prawnej. 

W piśmie drobnym drukiem jest wskazana, że przysługuje im odwołanie od tej decyzji. - Jeżeli przedsiębiorcy mają taką sytuację, muszą zdecydować czy podawany adres jest miejscem prowadzenia działalności czy nie. Jak nie, bo faktycznie pracuje się w redakcji gazety lub jeździ taksówką, to tańszy prąd z tego tytułu się nie należy. Ale należy się, jako zwykłemu konsumentowi, tylko po innej stawce. Ale żeby dostawca energii to wiedział, trzeba było złożyć przewidziane ustawą oświadczenie – mówi EON, jeden z większych dostawców prądu w Warszawie.

Dostawca podpowiada, że osoby, które fizycznie swojej działalności nie prowadzą w mieszkaniu powinny zgłosić się do spółki, która pomoże złożyć odpowiednie oświadczenie Będzie ono podlegało weryfikacji i w przypadku pozytywnej oceny, przedsiębiorca dostanie stawki jak dla gospodarstw domowych. 

Działalność prowadzona z domu również może otrzymać zamrożone stawki, ale te obowiązujące dla biznesu - w tym celu muszą złożyć stosowne oświadczenie do sprzedawcy energii online https://eon.pl/zamrozenie-cen i po problemie. Dostaną niższą cenę prądu od następnego miesiąca po wpłynięciu i rozpatrzeniu wniosku.