Jednocześnie zakończono prowadzenie działalności 193 tysięcy przedsiębiorstw. To najwięcej złożonych wniosków w zakresie zawieszenie oraz zakończenia działalności od 2013 i 2014 roku, kiedy liczby były wysokie, jednak nie mogły równać się ubiegłym rokiem - było to odpowiednio 235,6 tys. oraz 208,2 tys. 

Każdy kolejny miesiąc 2022 roku przynosił więcej złożonych wniosków niż ten sam okres roku 2021, wyjątkiem był grudzień - w 2021 roku przedsiębiorcy obawiali się bałaganu i niejasności związanych z wchodzącym w życie Polskim Ładem, złożono wówczas 42,4 tys. wniosków o zawieszenie lub zakończenie prowadzenia firmy, w 2022 r. było to "jedynie" 39,6 tys. 

Ostatnie trzy lata to przełomowy czas dla przedsiębiorców, musieli stawić czoło wyzwaniom, których nikt wcześniej nie przewidział - pandemia i ograniczenia, Polski Ład, a obecnie wojna i rosnąca inflacja, a związku z tym rosnące koszty produktów, energii, usług, ale także utrzymania pracowników. 

Sytuacja z zawieszeniami utrzymuje się od połozy 2021 roku, czyli momentu ogłoszenia pierwszych założeń Polskiego Ładu, zdaniem ekspertów nic nie wskazuje by ta sytuacja miała ulec poprawie. Jak wskazują statystyki "nieco ratują" zakładane i wznawiane działalności.