Prezesi bez nadziei patrzą w przyszłość

Szefowie dużych spółek mają najgorsze nastroje od lat na myśl o przyszłości swoich firm. Głośno zapowiadają z tego powodu cięcia kosztów, ale próbują oszczędzić swoich pracowników.

Publikacja: 31.01.2023 21:44

Prezesi bez nadziei patrzą w przyszłość

Foto: Adobe Stock

Trzech na czterech szefów firm na świecie i w naszym regionie twierdzi w tegorocznej 26. już edycji badania PwC Annual Global CEO Survey, że w 2023 roku rozwój globalnej gospodarki zahamuje. Jest to najgorszy wynik od 12 lat. Badanie objęło 4,4 tys. szefów największych biznesów ze 105 krajów. 

Nadzieja na lepszy rok też ucieka - dobre prognozy presezów co do 2023 roku dla przedsiębiorstw skurczyły się o 26 proc. w porównaniu do 2021 roku, to największy spadek od czasów kryzysu z 2009 roku. 

Na pesyministyczne nastroje wpływa przede wszystkim wysoka inflacja oraz niestabilność makroekonomiczna. Kolejnym czynnikiem jest wojna w Ukrainie (która respondenci z naszego regionu wskazywali znacznie częściej niż ogół ankietowanych), a także cyber ataki. Prezesi mniejszą wagę zagrożenia nadali zmianom klimatycznym, skupiając się bardziej na tym co "tu i teraz". 

Zagrożeniem z perspektywy kolejnych 10 lat mają być zmiany zachować klientów, ich oczekiwań i preferencji, zmiany przepisów prawnych i niedobory pracownicze. 

Menadżerowie podejmując walki z tymi trudnościami nakładają naciski na redukcję kosztów operacyjnych, niewiele mniej stawia na dywersyfikację swojej oferty produktów czy usług. Firmy nie chcą sięgać po zwolnienia, próbóją w ich miejsce ograniczać nową rekrutację. 

Czytaj więcej

Prezesi pełni obaw o przyszłość, ale chcą uniknąć zwolnień
Finanse
Nowy inkubator start-upów na Mazowszu
Finanse
EURO dzieli polski biznes na dwa obozy
Finanse
Mniejsze i tańsze auta znikną z oferty producentów
Finanse
Dlaczego firmy już nie chcą produkować w Polsce
Finanse
PARP zrefunduje zakup licencji