Przedsiębiorcy ograniczają inwestycje w nowe miejsca pracy

Początek 2023 roku zanotował wzrost o 20 tysięcy pod względem liczby nowych ogłoszeń o pracę w porównaniu do grudnia 2022 roku. Wynik ten wygląda dobrze ujęciu miesięcznym, ale w porównaniu do stycznia 2022 rok wynik nie jest zadowalający.

Publikacja: 27.02.2023 18:10

Przedsiębiorcy ograniczają inwestycje w nowe miejsca pracy

Foto: Adobe Stock

Wynika to z faktu dużego spadku ogłoszeń o pracę w ujęciu rocznym, styczeń 2022 do stycznia 2023 - ofert jest mniej aż o 124 tysięce. Chociaż w styczniu nowego roku było ich 268,3 tys., co stanowi wynik o 20 tys. lepszy niż z końca poprzedniego roku, to dalej nie jest to satysfakcjonujący poziom. 

Potwierdzają to publikacje na 50 czołowych portalach pracy - w porównaniu do grudnia ogłoszeń było o 3 proc. więcej, ale w analogicznym okresie roku poprzedniego jest ich o 17 proc. mniej. 

Styczniowy wynik poprawiły głównie branża produkcji, inżynierii transportu i logistyki, a także budownictwa.  

– Styczniowe ożywienie w porównaniu z grudniem jest wpisane niemal na stałe w cykl funkcjonowania rynku pracy – przypomina Przemysław Sienkiewicz, szef sprzedaży i ekspert rynku pracy w firmie rekrutacyjnej Manpower. To ożywienie było też dobrze widoczne w urzędach pracy, gdzie wprawdzie w styczniu przybyło bezrobotnych, ale jednocześnie, po kilku miesiącach spadków, styczeń 2023 r. przyniósł pierwszy od marca zeszłego roku wzrost liczby zgłoszonych tam wakatów. I to aż o ponad dwie trzecie w porównaniu z grudniem, do 113 tys., przekazała Katarzyna Zimińska, menedżer w Adecco Group.

Na mniejsze możliwości musi nastawić się również branża IT - na zachodzie odczuwalne są liczne, grupowe zwolnienia, które do tej pory omijały Polskę, ale wyhamowanie musiało w końcu dotrzeć nad Wisłę. Firmy skupiają się na ograniczaniu nowych rekrutacji, by nie uderzyć w stałych pracowników. 

Czytaj więcej

Zoom tnie mocno zatrudnienie. Koniec boomu na telekonferencje, ale i błędy
Finanse
Ruszył nabór do konkursu na wsparcie uniwersalnego projektowania
Finanse
Erasmus czeka na przedsiębiorców. Dlaczego warto wyjechać?
Finanse
Płaca zasadnicza nie zawsze minimalna. Jak firmy obchodzą przepisy
Finanse
Ile czasu zabiera rozliczanie podatków? Polska w ogonie UE
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Finanse
Atak hakerski. Przedsiębiorcy popełniają ten błąd
Finanse
ESG w Polsce - eksperci ostrzegają przed krótkowzrocznością