Banki wymagają przede wszystkim aktywnego korzystania z konta, najczęstszymi warunkami są np. wpływ środków w określonej wysokości, wykonanie transakcji bezgotówkowej o wskazanej w regulaminie wartości ub liczbie. Nie są to zbyt wysokie wymagania dla aktywnych bankowo przedsiębiorców. 

Prócz kosztów samej obsługi konta, przedsiębiorcy muszą również pamiętać o możliwych opłatachza korzystanie z pomocy doradców lub "wizytę w placówce" - BNP Paribas obciąża swoich klientów przy wpłacie bądź wypłacie w oddziale kosztem 0,6 proc. od każdej czynności, minimum 10 zł, za przelew do ZUS zlecony w placówce lub na infolinii będziemy musieli zapłacić dodatkowe 20 zł. W Millennium przelew złotowy realizowany w oddziale to kolejny koszt 25 zł. 

Placówki pobierają te koszty mimo tego iż bankowość internetowa oraz mobilna w zdecydowanej większości przypadków funkcjonuje bezpłatnie lub za niższe kwoty. 

Wygodną dla przedsiębiorców usługą może być natomiast wsparcie księgowych. Do najprostszych systemów obejmujących fakturowanie oraz monitoring płatności można mieć dostęp bez dodatkowych opłat. Te, które oferują wsparcie biura rachunkowego to koszt w granicach około 130-400 zł netto. 

Czytaj więcej

Niedrogi rachunek bankowy z przydatnymi usługami