– W 2022 r. warszawski rynek biurowy wrócił do najlepszych okresów pod względem popytu. Ograniczona nowa podaż i duże zainteresowanie wynajmem spowodowały, że w Warszawie odnotowaliśmy spadek wskaźnika wolnej powierzchni – twierdzi Bartłomiej Zagrodnik, dyrektor generalny Walter Herz. – W tym roku spodziewamy się kontynuacji tego trendu, za którym pójdą podwyżki czynszów. Nieduży wzrost stawek najmu odnotowaliśmy już pod koniec minionego roku, a w tym roku mamy do czynienia z dalszą waloryzacją stawek. W odróżnieniu od Warszawy, w regionach nie ma takiej presji na podwyżki z uwagi na większą dostępność powierzchni biurowej.

Doradcy Walter Herz spodziewają się, że w tym roku popyt na biura ze względu na rosnące koszty wynajmu i wykończenia powierzchni nieznacznie zmaleje. Najemcy rewidują zapotrzebowanie na biura, optymalizują wielkość zajmowanych powierzchni, jednocześnie podnosząc ich standard. Interesują się też rozwiązaniami, dzięki którym można zmniejszyć opłaty eksploatacyjne i koszty mediów.

Analitycy Walter Herz podkreślają, że popyt na biura w Warszawie był w ubiegłym roku rekordowy. Przyczynił się do tego także biznes przenoszony zza wschodniej granicy. W 2022 r. do najemców trafiło ok. 846 tys. mkw. biur, o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej

Drożeje wynajem powierzchni biurowej