Nieco ponad 1,68 mln osób prowadziło jednoosobową działalność gospodarczą pod koniec zeszłego roku. To znacząco mniej niż w grudnia 2021 r. Najbardziej liczba samozatrudnionych zmniejszyła się w pierwszym kwartale – o prawie 190 tys. osób. Tak wynika z danych ZUS. Na ich podstawie nie można określić, czy aktywność biznesowa została zawieszona, czy zlikwidowana lub przekształcona. Na pewno osoby te przestały płacić składki ubezpieczeniowe. W ciągu dekady nie zdarzyło się wcześniej by liczba samozatrudnionych zmniejszyła się w ciągu roku: dotąd systematycznie się powiększała. ubezpieczeniowe. W kolejnych kwartałach liczba samozatrudnionych się zwiększyła, ale i tak nie osiągnęła pod koniec grudnia poziomu sprzed roku.

Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole, uważa, że niepewność związana z Polskim Ładem mogła dotyczyć dwóch kwestii: obaw części osób samozatrudnionych, najmniej zarabiających, czy po zmianach sposobu opłacania składki zdrowotnej ich działalność będzie nadal opłacalna oraz tego, czy poradzą sobie z księgowością: - Wiele osób samych rozliczało się z urzędem skarbowym, czy z ZUS. Na początku zeszłego roku wydawało się, że nowe rozwiązania podatkowe będą na tyle skomplikowane, że potrzebna będzie pomoc specjalistów. Nie wszystkich samozatrudnionych na nią stać. – tłumaczy ekonomista.

W czasie pierwszych trzech miesięcy zeszłego roku zmniejszyła się liczba wszystkich innych typów firm i instytucji od samozatrudnionych do największych, zatrudniających od 250 osób. Najprawdopodobniej było to także związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Jakub Rybacki dodaje, że dokładniejszy obraz tego co działo się z przedsiębiorczością w zeszłym roku, będzie widoczny dopiero w drugiej połowie roku – wraz z opublikowaniem pełnych danych podatkowych za Rok 2022.

Z danych ZUS wynika także, że pod koniec grudnia istniało ponad 2,83 mln działających firm i instytucji, o ponad 33 tyś. więcej niż rok wcześniej. Osoby samozatrudnione stanowiły ponad 62 proc. wszystkich firm.

Czytaj więcej

Polski Ład skutecznie przestraszył samozatrudnionych