O 18,5 proc. zwiększyła się liczba pracujących w sektorze gospodarki w ciągu dziewięciu ostatnich lat, a liczba wszystkich pracujących nieznacznie mniej – o 18 proc. W tym samym czasie liczba osób samozatrudnionych wzrosła o 26 proc. Tak wynika z porównania danych o tym, ile osób opłaca składki do ZUS tylko za siebie z informacjami GUS na temat zatrudnienia.

Ekonomiści uważają, że jest kilka przyczyn tego zjawiska. Ich zdaniem w najbliższych latach tendencja może się odwrócić. Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole stawia hipotezę, że dotychczasowa tendencja może wynikać z przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego: - Jakaś część osób pracowałaby dalej, gdyby wiek emerytalny był późniejszy. Obecnie zwalniają się, zakładają działalność gospodarczą i pobierają świadczenie – dodaje ekonomista.

Z danych ZUS wynika, że o ponad 550 tys. różni się liczba samozatrudnionych, którzy opłacają tylko składki zdrowotne pomiędzy tymi, którzy opłacają dodatkowo składki emerytalno – rentowe. Są to przede wszystkim emeryci, renciści (w tym osoby posiadające rentę rodzinną), mogą być także pracownicy, którzy dodatkowo prowadzą działalność gospodarczą.

Czytaj więcej

Firm przybywa więcej niż miejsc pracy. Przyczynił się niższy wiek emerytalny