Dane te wynikają z informacji Biura Informacji Kredytowej - ogólna liczba i wartość kredytów w marcu 2023 r., wzrosła w porównaniu rocznym, ale wartości te dotyczyły głównie kredytów obrotowych, w przypadku inwestycyjnych wartości spadły o jedną piątą. 

Widać to także po wynikach banków, udzieliły one o ponad 6 proc. więcej kredytów mikroprzedsiębiorcom na ponad 5,2 mld zł. w okresie styczeń – marzec w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Przy prawie 39 tys. kredytów, tylko 1,3 tys. to pożyczki inwestycyjne. Było to 670 mln złotych, czyli o jedną trzecią mniej niż w pierwszym kwartale 2022 roku.

Czytaj więcej

Polskich firm nie stać na inwestycje? GUS pokazuje, kto ma na to fundusze

Największy udział w udzielonych kredytach miały firmy usługowe, które zaciągneły 6,5 tysiąca kredytów, to również one dominują w łącznej kwocie kredytów - 742 mln zł. Drudzy są mikroprzedsiębiorcy prowadzący działalność handlową, którzy otrzymali 599 mln zł. W pierwszym kwartale więcej niż w zeszłym roku kredytów zaciągnęły firmy budowlane i usługowe. W przypadku budownictwa także ich wartość wzrosła prawie o 8 proc. 

Usługi są też wysoko w nieco "gorszym rankingu" - Z odczytów BIK Indeksu Jakości wynika, że najgorzej (najwyższy poziom wskaźnika) w marcu tego roku spłacane były kredyty przez firmy handlowe – wartość Indeksu wyniosła 6,82 proc. oraz usługi - 6,43 proc.