Nowa tarcza rządu dla piekarni i cukierni nie cieszy się zainteresowaniem firm

Przedsiębiorcy produkujący pieczywo, świeże wyroby ciastkarskie i ciastka oraz używają do tego pieców na gaz mogą skorzystać niższych stawek na ten surowiec.

Publikacja: 12.05.2023 18:15

Nowa tarcza rządu dla piekarni i cukierni nie cieszy się zainteresowaniem firm

Foto: Adobe Stock

Cena maksymalna wynosi 200,17 zł za MWh i obowiązuje od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 roku, czyli od ponad miesiąca przedsiębiorcy z branży piekarniczej mogą skorzystać z ulgi. Do tej pory do ZUS trafiło jednak jedynie 105 wniosków. 

– Do tej pory do ZUS wpłynęło 105 wniosków i są już pierwsze pozytywne rozstrzygnięcia – mówi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. Problem w tym, że rząd szacował, że z nowego rozwiązania może skorzystać nawet 2,7 tys. przedsiębiorców. – Spodziewamy się, że w maju wpłynie ich więcej, bowiem do każdego wniosku trzeba dołączyć fakturę za gaz za dany miesiąc – mówi rzecznik organu rentowego.

ZUS utrzymuje, że w maju oraz następnych miesiącach zgłoszeń może być więcej, inne zdanie na ten temat ma Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich – Jeżeli ktoś koniecznie potrzebuje pomocy, to ubiega się o nią w pierwszym możliwym terminie. Wygląda na to, że po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, w której kryteria wsparcia zostały źle skalibrowane. Podobną sytuację mieliśmy już przy tzw. tarczy nadodrzańskiej – wskazuje ekspert.

Czytaj więcej

Wniosek o niższą cenę gazu trzeba złożyć w ZUS

Firmy aby otrzymać wsparcie muszą spełnić szereg wymogów:

- do wniosku należy dołączyć fakturę za gaz za okres nie wcześniej niż kwiecień, a potrzebne dokumenty należy złożyć w terminie 30 dni od wystawienia rachunku, 

- firma musi prowadzić działalność gospodarczą pod kodem 10.71.Z., czyli obejmującą przemysłową produkcję pieczywa, 

- przedsiębiorca nie może także mieć zaległości w zobowiązaniach podatkowych oraz składek i mieścić się w limicie pomocy de minimis.

Firmy mogą składać wnioski od 8 kwietnia, rząd szacował, że do programu przystąpi około 2,7 tys. przedsiębiorców. 

Finanse
Na co przedsiębiorcy mogą liczyć w ofercie banków
Finanse
Polskie firmy rodzinne wśród liderów wzrostu na całym świecie
Finanse
Firmy zmniejszają nakłady na inwestycje
Finanse
Jak najlepiej wybrać ubezpieczenie dla przedsiębiorstwa?
Finanse
Wynajem samochodów może pomóc przedsiębiorcom w czasie kryzysu