Firmy oraz przedsiębiorcy, za którymi chodzi wymiana floty pojazdów, mogą skierować swoją uwagę na leasing oraz wynajem długoterminowy - branża dostosowuje się do wyznań rynku i aktualizuje warunki usług w oparciu o potrzeby swoich klientów, a ci szukają m.in. oszczędności. To może być trudne w przypadku zakupu samochodu, ponieważ ceny aut rosną, tak jak innych towarów i usług. 

Prócz leasingu, przedsiębiorcy mogą skorzystać ze wspomnianego wynajmu długoterminowego, który jest jednym z najszybciej rozwijających się sposobów budowania flot w firmie - Trudna sytuacja gospodarcza, wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe to czynniki, których negatywny wpływ zostaje ograniczony i zamortyzowany przez charakterystykę długoterminowego wynajmu – przekonywali przedstawiciele Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) podczas prezentacji wyników za ubiegły rok.

Główną zaletą tego rozwiązania jest stała wysokość raty, która uwzględnia koszty eksploatacyjne, ale także brak konieczności wpłaty wkładu własnego. Oznacza to, że przedsiębiorca może korzystać z nowych pojazdów, bez jednoczesnego angażowania dużych środków finansowych na to. To bardzo ważne, gdy trzeba ciąć wszelkie koszty.

Dobrym rozwiązaniem, prócz samej formy "zakupu", mogą być też samochody elektryczne - zdaniem ekspertów wyższa cena takiego pojazdu, ma zwrócić się poprzez niższe opłaty eksploatacyjne, nawet przed upływem roku od daty zakupu, biorąc pod uwagę dopłaty jakie oferuje państwo. 

Atutem są także kwestie związane z rozliczaniem samochodów użytkowanych w ramach działalności gospodarczej. Na podstawie Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, nabywcy samochodów elektrycznych na użytek firmowy mogą liczyć na korzyści, np. ulgi podatkowe.