Sukcesja to skomplikowany proces obejmujący kwestie zarówno prawne, ekonomiczne jak i społeczne, m.in. relacji między członkami firmy. Ciężko jest go przeprowadzić z sukcesem w krótkim czasie, najlepiej aby zmiany w fimie były wprowadzane stopniowo, nawet na przestrzeni kilkunastu lat, z reguły nawet 15-20. 

Jak można zauważyć przedsiębiorcy i ich bliscy szykujący się do sukcesji, nie mają prostego życia. Pomocną dłoń w tych okolicznościach wyciąga jednak Bank Pekao, który ruszył z nowym programem, Family Office, skierowanym właśnie do takich firm. 

Czytaj więcej

Sukcesja firmy: kto, kiedy i w jaki sposób przejmie własność

Szacuje się, że sukcesja dotyczy koło 19 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych. Sami przedstawiciele banku mówią zaś, że 90 proc. w bankowości prywatnej to przedsiębiorcy, który latami budowali swój majątek oraz pracowali na rozwój firmy. Przekazanie biznesu spadkobiercom to 35-40 proc. wszystkich przypadków, pozostałe sytuacje to rynek kapitałowy. Rynek kapitałowy jest kluczowy w rozwiązywaniu problemu sukcesji firm – przekonuje wiceprezes Banku Pekao, Jarosław Fuchs.