Okazuje się bowiem, że pracownicy z Ukrainy nie czekali na lepszy okres na rynku pracy, a tym samym korzystniejsze oferty zatrudnienia dla nich, a gdy ich nie było, często decydowali się na wyjazd do Europy zachodniej oraz Kanady. W przeprowadzonym w pierwszym kwartale 2023 r. badaniu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service, Polska okazała się preferowanym krajem wyjazdów zarobkowych dla 20 proc. Ukraińców. Ale zaraz za nią, z takim samym poziomem wskazań, uplasowały się Kanada i USA, wyprzedzając trochę Niemcy (16 proc.).

Czytaj więcej

Ukraińcy mają łatwiej niż inni imigranci na polskim rynku pracy

Malejąca podaż ukraińskich pracowników jest widoczna w niemal każdej branży, najmniejszy jednak problem jest w pracy dorywczej skierowanej przede wszystkim do kobiet, sytuacja gorzej kształtuje się w ofertach "dla mężczyzn", wobec których panuje deficyt związku z wybuchem wojny. 

Prócz mniejszej liczby pracowników, firmy ograniczyły zainteresowanie poszukiwaniem nowych - chcą ograniczać koszty, a więc także zatrudnienie. W pierwszej kolejności narażeni są pracownicy tymczasowi.