Szacuje się, że do 2030 roku 70 proc. przedsiębiorstw na świecie, będzie korzystało z nowych technologii opartych na sztucznej inteligencji. To wielka szansa dla firm dostarczających tego typu usługi i oprogramowanie, bowiem te procenty przekładają się na 13 miliardów dolarów dodatkowej wartości wniesionej do globalnej gospodarki. 

Najwięcej na tym kroku w przyszłość prócz firmy stricte IT, które oferują takie rozwiązania, mają zyskać firmy, które zdecydowały się na nie już teraz - im wcześniej tym lepiej. Polskie firmy mimo niesprzyjających okoliczności nie rezygnują w tego rodzaju inwestycje, choć dalej daleko nam do europejskiej czołówki pod względem wykorzystania cyfrowych rozwiązań w biznesie - za nami są już tylko Węgry, Bułgaria oraz Rumunia. 

Choć 96 proc. respondentów obawia się o swoją rentowność w wyniku rosnących cen energii, to w ciągu ostatniego roku blisko połowa firm nie zdecydowała się na żadne cięcia w zakresie cyfryzacji. 12 proc. zmniejszyło wydatki na technologie produkcji, a jeszcze mniej (7 proc.) na cyfryzację oraz badania i rozwój (też 7 proc.). Jakie mają plany? Redukcję wydatków na cyfryzację w okresie 3–5 lat zapowiada 8 proc. firm, a ograniczenie bądź wstrzymanie wydatków na R&D zaledwie 5 proc. ankietowanych.

To efekt świadomości, że brak takich inwestycji może na stałe wyrzucić firmę z rynku, bo nie będzie wstanie konkurować z scyfryzowanymi działalnościami. IDC szacuje, że globalne wydatki na rynku AI będą rosnąć co roku średnio o 25,5 proc. w latach 2022–2026, do 191 mld dol. w 2026 r., a to oznacza duże możliwości zarobkowe dla największych graczy branży technologicznej, ale też mniejszych, rodzinnych firm, czego przykładem jest Emplocity. 

– Kontynuując tworzenie zaawansowanych rozwiązań AI dla wymagających klientów korporacyjnych, widzimy duży potencjał w rozwoju produktu w formule SaaS (oprogramowanie jako usługa – red.) dla klientów indywidualnych, start-upów i małych firm –mówi Krzysztof Sobczak, prezes Emplocity. Dodaje, że platforma umożliwia tworzenie zaawansowanych botów bez kodowania z możliwością ich późniejszej monetyzacji.