Podwyżki proponowanych kandydatom wynagrodzeń różnią się w zależności od branży - prawnicy, specjaliści oraz menadżerowie poszukujący pracy w branży farmaceutycznej, w bankowości i w ubezpieczeniach mogli liczyć na największy średni wzrost oferowanych wynagrodzeń w porównaniu do pierwszego półrocza 2022 r., dane te pochodzą z raportu płacowego wykonanego przez firmę rekrutacyjną Antal. 

Zastój widoczny jest natomiast na rynku IT, który to w ubiegłym roku był liderem raportu. Gorsze warunki mogą wynikać z gorszych warunków dla nowych inwestycji oraz kończenia zeszłorocznych projektów, które przyniosły zyski. Mimo tego średnie wynagrodzenie zatrudnianych w I połowie br. specjalistów i menedżerów IT jest najwyższe na tle innych specjalizacji i przekracza 18,8 tys. zł. brutto.

Wzrost oferowanych wynagrodzeń odczuli również prawnicy - odnotowali oni 10-15 proc. wzrost płac w porównaniu do roku poprzedniego. Dobre wyniki powodowane są wzrostem popytu przy panującym niedoborze specjalistów, przede wszystkim w obszarach sporów, prawa pracy oraz podatków. Zmieniające się przepisy oraz sytuacja na rynku sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców korzysta z usług kancelarii prawnych. 

Prócz dobrych zaróbków firmy próbują przekonywać kandydatów różnorodnymi benefitami, służbowymi samochodami, prywatną opieką medyczną, ale także elastycznym czasem pracy czy samą pracą zdalną.