– Rok 2023 jest okresem stabilnego, ale wyraźnego odbicia dla branży leasingowej – powiedziała podczas prezentacji wyników Monika Constant, prezes zarządu Związku Polskiego Leasingu. – Wyniki po pierwszej połowie roku wskazują na wzrost inwestycji przedsiębiorców w środki trwałe, szczególnie w grupach aktywów, które po okresie spowolnienia wracają na najwyższe podium. Grupa pojazdów lekkich, czyli osobowych i dostawczych do 3,5 tony, zanotowała wzrost o 27 proc. w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku, a pojazdów ciężkich o 16 proc. – wyliczała.

To dobry wynik, ale warto przy tym zwrócić uwagę, że część tego sukcesu to wzrosty wartościowe, na których wpływ ma wysoka inflacja. Są to ceny leasingowe aktywów. 2023 rok miał przynieść odwrócenie tej sytuacji, prócz wyników wartościowych, dobry poziom odnotowano w wartościowach wolumenowych, które oznaczają wysokie zainteresowanie przedmiotem obrotu. 

W pierwszych kwartałach 2023 roku firmy udzieliły finansowania na poziomie 47,8 mld złotych, to więcej o 14,9 proc. niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Najważniejszym punktem tego sukcesu były pojazdy lekkie - wielu przedsiębiorców wciąż jest zainteresowanych wymianą firmowej floty, a obecne okoliczności sprzyjają temu bardziej niż w 2022 roku. 

Wysoka inflacja oraz stopy sprawiały iż bardziej opłacalne były zakupy za gotówkę, obecnie inflacja wyhamowała i zapowiadane są również obniżki stóp procentowych. Dzięki temu koszty leasingu są bardziej stabilne i przewidywalne dla zainteresowanych.