Unia wymusi na przedsiębiorcach walkę z cyberprzestępstwami

Ponad 40 proc. firm w Polsce obawia się procesu dostosowywania się do nowych wymogów europejskich w zakresie cyberbezpieczeństwa. Nowe zasady pochodzą głównie z dyrektywy NIS2.

Publikacja: 21.11.2023 19:07

Unia wymusi na przedsiębiorcach walkę z cyberprzestępstwami

Foto: Adobe Stock

Dokument NIS 2 to kontynuacja dyrektywy NIS, czyli pierwszego europejskiego prawa w zakresie cyberbezpieczeństwa. Nakłada ona szereg obowiązków na podmioty, które nie były wspomniane w pierwszej wersji dyrektywy. Są to m.in. przedsiębiorstwa w branży energetyki, transportu, bankowości i finansów, opieki zdrowotnej, administracji publicznej czy produkcji żywności. 

Dodatkowo podmiotammi ważnymi z perspektywy NIS 2 są: usługi pocztowe i kurierskie, cyfrowe oraz firmy zajmujące gospodarowaniem odpadami, produkcją, przetwarzaniem i dystrybucją chemikaliów lub żywności, badania i produkcja. 

Czytaj więcej

Nowa era cyberzagrożeń. Przestępcy z lubością sięgają po ChatGPT

To oznacza, że wiele polskich firm stanie przez wyzwaniem utworzenia systemu swojego cyberbezpieczeństwa na nowo - dyrektywa nakłada na nie obowiązek stałego monitoringu incydentów w środowisku i infrastrukturze IT czy właściwie zbudowanego i zabezpieczonego narzędzia i technologii chmurowej. Firmy będą musiały przekazywać raporty o zagrożeniach IT w ciągu 24 godzin od momentu jego wykrycia czy przeprowadzaniu „wstępnej oceny” w ciągu 72 godzin. 

Niedopełnienie obowiązków może grozić karami finansowymi, do 2 proc. globalnego obrotu lub do 10 mln euro. 

Poziom trudności wprowadzenia dyrektywy podnosi fakt, że hakerzy i ich ataki są coraz trudniejsze i podstępniejsze, natomiast same firmy często potrzebują nawet kilku mięsięcy, aby rozpoznać taką sytuację, a co dopiero na nią zareagować. 

Finanse
IP Scan pomoże firmie zarejestrować i wykorzystać własność intelektualną
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Twoja firma straciła w pandemii? Złóż wniosek o pieniądze z PARP
Finanse
Restrukturyzacja - szybka droga do układu i obrony przed egzekucją długu
Finanse
Zmień wizję w biznes. Nabór dla start-upów do platform startowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Finanse
Inwestycje w ekologię na kredyt z BGK