Szybsze przelewy w euro między firmami i konsumentami

Parlament Europejski przyjął rewolucyjne dla firm oraz konsumentów przepisy dotyczące wykonywania przelewów bankowych w euro. Dzięki nim przelewy będą dostępne natychmiastowo dla odbiorców.

Publikacja: 10.02.2024 15:17

Szybsze przelewy w euro między firmami i konsumentami

Foto: AdobeStock

Europarlamentarzyści przegłosowali nowe przepisy aktualizujące zasady Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Oznacza to, że zarówno konsumenci jak i przedsiębiorcy nie będą musieli dłużej czekać na swoje pieniądze, jednocześnie zwiększone zostanie bezpieczeństwo przeleów bankowych. Co więcej, banki oraz inne podmioty świadczące usługi płatnicze będą musieli zapewnić przystępne cenowo i natychmiast przetwarzane przelewy.

Zgodnie z wypowiedziami ekspertów zmiany mają zakończyć konieczność czekania na otrzymanie przelewów bankowych wykonywanych w euro, mają być one tak samo szybkie i wygodne jak płatności obsługiwane w „złotówkach”. Takie działanie ma być niezależne od dnia tygodnia oraz godziny wykonywania operacji, dostawcy usług płatniczych będą musieli także w ciągu 10 sekund poinformować zleceniodawcę o tym, czy przelane środki zostały udostępnione wskazanym odbiorcom.

Odstępstwo od tej zasady będzie dotyczyć rachunków w państwach, których walutą nie jest euro, poza godzinami pracy. Pomysłodawcy przepisów wzięli pod uwagę możliwe obawy o dostęp do płynności w euro. Co do zasady jednak, państwa członkowskie o walutach innych niż euro będą musiały stosować zasady nowych przepisów w przypadku rachunków oferujących już regularne transakcje w euro. Będą miały jednak dłuższy okres przejściowy.

Czytaj więcej

Już blisko 18,7 mln Polaków korzysta z bankowości mobilnej

Nowe przepisy przyniosą wiele zmian dla konsumentów, ale przede wszystkim przedsiębiorców operujących dużymi kwotami, którzy często musieli długo oczekiwać na przelew środków, zarówno gdy to oni płacili jak i otrzymywali pieniądze. Bardzo ważną informacją jest również to, że dostawcy usług nie będą mogli narzucać wyższych opłąt za ekspresowe przelewy, jeśli nie dokonują tego w przypadku tradycyjnych płatności. 

Nowe przepisy wchodzą w życie 20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 12 miesięcy na zastosowanie rozporządzenia.

Finanse
IP Scan pomoże firmie zarejestrować i wykorzystać własność intelektualną
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Twoja firma straciła w pandemii? Złóż wniosek o pieniądze z PARP
Finanse
Restrukturyzacja - szybka droga do układu i obrony przed egzekucją długu
Finanse
Zmień wizję w biznes. Nabór dla start-upów do platform startowych
Finanse
Inwestycje w ekologię na kredyt z BGK