Trend wzrostowy cen polis ubezpieczeniowych na świecie utrzymuje się od końca 2017 r. - początkowo podwyżki przebiegały spokojnie i „naturalnym" tempie, prawdziwy przełom nastąpił w ostatnim kwartale 2020 roku, kiedy to ubezpieczenia zdrożały średnio o 22 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2019 r. Od początku 2021 roku wzrost hamuje, co nie oznacza, że ceny nie rosną, wzrosty są jedynie mniej gwałtowne. 

Według raportu Marsh Global Insurance Market Index w IV kwartale 2023 r. ceny ubezpieczeń na świecie wzrosły średnio już tylko o 2 proc. w ujęciu rocznym, w Europie wzrost wynosił 4 proc. Ubezpieczeni przedsiębiorcy mogą zatem ze względną stabilnością planować swój budżet w związku z kosztami polis, mimo iż wzrosty są nieuniknione to nie powinny one być zaskakujące.

Na trend wzrostowy wpływ ma przede wszystkim inflacja, która widoczna jest we wszystkich dziedzinach życia, mimo tego ubezpieczenia mocno się jej opierają, ponieważ ich podwyżki nie są tak wysokie jak wskaźnik inflacji. Są też pozytywne aspekty, które właśnie ograniczają wzrosty cen — jest to m.in. wzrost cyberbezpieczeństwa oraz poprawa jakości stosowanych przez przedsiębiorstwa środków ochrony. 

Czytaj więcej

Rekordowa sprzedaż polis na zdrowie