Polski biznes wciąż obecny w Ukrainie. Czego mu potrzeba?

Polskie firmy cały czas działają w Ukrainie, żadna nie zaprzestała działalności w warunkach wojny, choć narzekają na korupcję w tym kraju. Pomagają im organizacje przedsiębiorców.

Publikacja: 08.03.2024 20:39

Polski biznes wciąż obecny w Ukrainie. Czego mu potrzeba?

Foto: Adobe Stock

Jak pisze na łamach „Rzeczpospolitej” Aleksandra Fandrejewska, polskie firmy, które już działają w Ukrainie lub chcą tam inwestować, mogą liczyć na pomoc Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Izba prowadzi platformę wymiany informacji dla firm polskich i ukraińskich, które szukają kontrahentów, oraz polsko-ukraiński portal z informacjami o wydarzeniach gospodarczych w obu krajach. Dzięki staraniom Izby reaktywowano Polsko-Ukraińską Komisję Międzyrządową ds. Współpracy Gospodarczej.  W najbliższy poniedziałek (11 marca) odbędzie się we Lwowie jej spotkanie. Mają je poprowadzić wicepremier Iryna Wereszczuk z ukraińskiej strony i minister Krzysztof Hetman z polskiej.

Szef Izby Jacek Piechota przyznaje, że poważną przeszkodą dla prowadzenia działalności w Ukrainie jest wciąż  korupcja. Izba pokazuje polskim firmom, że da się działać nie wchodząc w korupcyjne układy.

Organizacje przedsiębiorców twierdzą, że przydałoby się im wsparcie prawno-ekonomiczne w postaci stałych prac zespołu międzyrządowego oraz uruchomienia specjalnego funduszu rozwoju powiązanego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kolejna sprawa to przygotowanie oferty przez polskie instytucje rozwojowe (PFR, BGK, KUKE). Ważne są także działania na szczeblu rządowym czy międzynarodowym, takie jak przygotowania przedakcesyjne Ukrainy do Unii Europejskiej. 

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwraca uwagę, że ze względu na położenie geograficzne będziemy głównym zapleczem logistycznym procesu odbudowy oraz dostawcą wielu komponentów i produktów.  Dlatego tak istotne jest budowanie zaufania i partnerstwa dla firm polskich i ukraińskich.

Czytaj więcej

Polskie firmy przygotowują się do odbudowy Ukrainy
Finanse
IP Scan pomoże firmie zarejestrować i wykorzystać własność intelektualną
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Twoja firma straciła w pandemii? Złóż wniosek o pieniądze z PARP
Finanse
Restrukturyzacja - szybka droga do układu i obrony przed egzekucją długu
Finanse
Zmień wizję w biznes. Nabór dla start-upów do platform startowych
Finanse
Inwestycje w ekologię na kredyt z BGK