Branża IT coraz bardziej zadłużona. Oto powód

Do 264 mln zł wzrosło zadłużenie branży IT w Polsce w ciągu dwóch lat – wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Sektor, który z założenia jest skazany na rozwój, powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu.

Publikacja: 18.04.2024 12:35

Branża IT coraz bardziej zadłużona. Oto powód

Foto: Adobe Stock

Choć firma analityczna Fitch Solutions przewiduje, że w 2024 r. sektor IT wzrośnie o 19,2 proc. w stosunku do ub.r., to prognozy dla tej branży nie napawają optymizmem.  

Łańcuchy zadłużonych

Za problemy odpowiada rosnące zadłużenie branży IT w Polsce. W ostatnich dwóch latach wzrosło aż o jedną trzecią, do 264 mln zł. Jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów, głównie firm z sektora handlowego, budowlanego, transportu i przemysłu.

Średnie zadłużenie jednej firmy z branży IT to 38 tys. zł. Problemy z płatnościami ma blisko 7 tys. podmiotów. Najbardziej zadłużone firmy działają w województwach: mazowieckim (87,8 mln zł), wielkopolskim (31,6 mln zł) i śląskim, (27,2 mln zł). Rekordzistką jest firma z Poznania, która ma 8,4 mln zł długu wobec funduszu sekurytyzacyjnego.

Większość zaległości, czyli 198,9 mln zł, firmy IT mają do oddania instytucjom finansowym: bankom, firmom leasingowym i ubezpieczeniowym czy funduszom sekurytyzacyjnym, które przejęły długi od pierwotnych wierzycieli. 17,6 mln zł to nieuregulowane rachunki za abonament telefoniczny, Internet i telewizję. 13,7 mln zł to długi wobec handlu. Natomiast ponad milion zł są winne innym podmiotom z branży IT.

Popyt spada szybciej niż pensje informatyków

Jak twierdzą eksperci z KRD, wszystkiemu winne jest globalne pogorszenie koniunktury w gospodarce i spadek rozkręconego w wyniku pandemii popytu na usługi IT. Coraz większa konkurencja o kontrakty informatyczne wymusiła obniżanie marż przy wciąż wysokich kosztach stałych, przede wszystkim kosztach wynagrodzeń.  

Szukając oszczędności, firmy IT zwalniają  coraz więcej pracowników – w ostatnim czasie zatrudnienie straciły kilkusetosobowe grupy w różnych przedsiębiorstwach.

Topnieją też wynagrodzenia  - dolne widełki w ofertach dla części fachowców IT spadły w pierwszych miesiącach br. o 8,5 proc. Niektóre stawki miesięczne są dziś mniejsze o 1 tys. zł. 

Wielu specjalistów nie czeka na cięcia etatów czy wynagrodzeń i decyduje się iść na swoje. Tylko w I kwartale 2024 r.  przybyło w Polsce 1,5 tys. firm IT, a w całym ubiegłym roku branża wzrosła o 16 proc. – wynika z danych wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet. W sumie w Polsce jest już niemal 190 tys. firm IT. To aż 87 proc. więcej niż przed pandemią.

Czytaj więcej

Koniec eldorado w polskim IT. Niższe płace i zwolnienia pracowników

Choć firma analityczna Fitch Solutions przewiduje, że w 2024 r. sektor IT wzrośnie o 19,2 proc. w stosunku do ub.r., to prognozy dla tej branży nie napawają optymizmem.  

Łańcuchy zadłużonych

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Jak najlepiej uchronić firmę przed skutkami pożaru
Finanse
Regionalne pożyczki dla firm
Finanse
Nowy inkubator start-upów na Mazowszu
Finanse
EURO dzieli polski biznes na dwa obozy
Finanse
Mniejsze i tańsze auta znikną z oferty producentów