Zawieszenie działalności najczęściej kończy biznes

Mniej niż jeden procent przedsiębiorców wraca do prowadzenia działalności gospodarczej po jej zawieszeniu - wynika z badania Dun & Bradstreet. Niepokojące zjawisko dotyczy przede wszystkim jednoosobowych firm.

Publikacja: 24.05.2024 14:45

Zawieszenie działalności najczęściej kończy biznes

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z analizy, która objęła ostatnich siedem lat. Tylko w tym roku, do połowy maja, działalność w Polsce zawiesiło już  90,6 tys. firm. W tym samym czasie na rynek wróciło (po odwieszeniu) nie więcej niż 0,9 tys. - opisuje w „Rz” Piotr Mazurkiewicz. 

Dlaczego definitywnie rezygnują z własnego biznesu? 

- Powodów jest tyle, ile firm. Głównie jednak przedsiębiorców do zawieszenia działalności zmusza drożyzna, nieumiejętne zarządzanie, brak czasu na zajmowanie się firmą, wysokie koszty samozatrudnienia, niejasność i niejednoznaczność prawa, wysokie podatki  – mówi Tomasz Starzyk, rzecznik firmy Dun & Bradstreet. Do tego dochodzą problemy z płynnością finansową i zatory płatnicze, które dla najmniejszych firm często są „wyrokiem śmierci”.

Analiza pokazuje, że najczęściej do zawieszania działalności dochodzi wśród firm remontowych i budowlanych. W 2024 r. zawieszono ponad 4,5 tys. tego typu działalności, a odwieszono nieco ponad 40. „Wrażliwa” jest także branża oprogramowania komputerowego — zawiesiło działalność 3,5 tys. firm, a odwiesiło tylko 37. Jednak najmniejszy odsetek odwieszonych firm  jest w branży taksówkarskiej -  1,8 tys. przedsiębiorców na rynek wróciło zaledwie 16 tj. 0,13 proc. 

Eksperci twierdzą, że niewielka skala powrotów, pomimo coraz lepszej kondycji polskiej gospodarki, świadczy o ogromnym ryzyku, jakim obarczona jest  działalność gospodarcza, szczególnie małych i średnich firm. 

- Małe firmy mają bardzo niskie marże i co za tym idzie, nie są w stanie zgromadzić zasobów pozwalających na przetrwanie trudnych okresów, dlatego „przeżywalność” firm jest tak niska – mówi prof. Jacek Tomkiewicz, dziekan Kolegium Finansów i Ekonomii, Akademia Leona Koźmińskiego.

Co robią byli biznesmeni? Niektórzy wracają na etat, inni zmieniają zawód lub wyjeżdżają z kraju.

Czytaj więcej

Kto zawiesi działalność, na rynek już nie wróci
Finanse
Rośnie liczba ukraińskich biznesów w Polsce
Finanse
BGK zabezpieczy firmie spłatę leasingu. Podwójna korzyść
Finanse
Branże HoReCa, rekreacyjna i kulturalna z kolejną szansą na wsparcie z KPO
Finanse
Dotacje do wzięcia. Trzy nabory najbardziej warte uwagi
Finanse
Co najbardziej przeszkadza firmom w rozwoju
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży