Zawieszenie działalności najczęściej kończy biznes

Mniej niż jeden procent przedsiębiorców wraca do prowadzenia działalności gospodarczej po jej zawieszeniu - wynika z badania Dun & Bradstreet. Niepokojące zjawisko dotyczy przede wszystkim jednoosobowych firm.

Publikacja: 24.05.2024 14:45

Zawieszenie działalności najczęściej kończy biznes

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z analizy, która objęła ostatnich siedem lat. Tylko w tym roku, do połowy maja, działalność w Polsce zawiesiło już  90,6 tys. firm. W tym samym czasie na rynek wróciło (po odwieszeniu) nie więcej niż 0,9 tys. - opisuje w „Rz” Piotr Mazurkiewicz. 

Dlaczego definitywnie rezygnują z własnego biznesu? 

- Powodów jest tyle, ile firm. Głównie jednak przedsiębiorców do zawieszenia działalności zmusza drożyzna, nieumiejętne zarządzanie, brak czasu na zajmowanie się firmą, wysokie koszty samozatrudnienia, niejasność i niejednoznaczność prawa, wysokie podatki  – mówi Tomasz Starzyk, rzecznik firmy Dun & Bradstreet. Do tego dochodzą problemy z płynnością finansową i zatory płatnicze, które dla najmniejszych firm często są „wyrokiem śmierci”.

Analiza pokazuje, że najczęściej do zawieszania działalności dochodzi wśród firm remontowych i budowlanych. W 2024 r. zawieszono ponad 4,5 tys. tego typu działalności, a odwieszono nieco ponad 40. „Wrażliwa” jest także branża oprogramowania komputerowego — zawiesiło działalność 3,5 tys. firm, a odwiesiło tylko 37. Jednak najmniejszy odsetek odwieszonych firm  jest w branży taksówkarskiej -  1,8 tys. przedsiębiorców na rynek wróciło zaledwie 16 tj. 0,13 proc. 

Eksperci twierdzą, że niewielka skala powrotów, pomimo coraz lepszej kondycji polskiej gospodarki, świadczy o ogromnym ryzyku, jakim obarczona jest  działalność gospodarcza, szczególnie małych i średnich firm. 

- Małe firmy mają bardzo niskie marże i co za tym idzie, nie są w stanie zgromadzić zasobów pozwalających na przetrwanie trudnych okresów, dlatego „przeżywalność” firm jest tak niska – mówi prof. Jacek Tomkiewicz, dziekan Kolegium Finansów i Ekonomii, Akademia Leona Koźmińskiego.

Co robią byli biznesmeni? Niektórzy wracają na etat, inni zmieniają zawód lub wyjeżdżają z kraju.

Czytaj więcej

Kto zawiesi działalność, na rynek już nie wróci
Finanse
Ruszył nabór do konkursu na wsparcie uniwersalnego projektowania
Finanse
Erasmus czeka na przedsiębiorców. Dlaczego warto wyjechać?
Finanse
Płaca zasadnicza nie zawsze minimalna. Jak firmy obchodzą przepisy
Finanse
Ile czasu zabiera rozliczanie podatków? Polska w ogonie UE
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Finanse
Atak hakerski. Przedsiębiorcy popełniają ten błąd
Finanse
ESG w Polsce - eksperci ostrzegają przed krótkowzrocznością