WHT – jest szansa na uporządkowanie przepisów o WHT

Ministerstwo Finansów zaplanowało zmiany w przepisach dotyczących podatku u źródła – WHT. Regulacje zostaną ograniczone i złagodzone – wynika z projektu nowelizacji.

Publikacja: 25.08.2021 10:00

WHT – jest szansa na uporządkowanie przepisów o WHT

Foto: Przepisy o WHT idą do poprawki. Źródło: Adobe Stock

Propozycję zmian zawarto w nowelizacji ustaw podatkowych, które mają być wprowadzone już w przyszłym roku w ramach programu Polski Ład. Modyfikacje w zakresie przepisów dotyczących podatku u źródła dotkną ustaw o podatkach dochodowych, a zatem chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych, jak i podatek od osób prawnych.

CZYTAJ TEŻ: Składka zdrowotna – najbardziej stracą firmy na liniowym PIT

Na zmianę w tym zakresie przedsiębiorcy czekają od 2019 roku. Wówczas bowiem – 1 stycznia 2019 r. – zaczęły obowiązywać nowe regulacje o WHT. Jednak Ministerstwo Finansów od tamtego czasu sukcesywnie co pół roku odraczało ich wejście w życie (wydając stosowne rozporządzenia) ze względu na mało precyzyjnych charakter tych regulacji.

WHT – nowe wymogi zbyt wymagające

Zacznijmy od przypomnienia, co zaszło w 2019 roku, aby pokazać, co miałoby się zmienić od przyszłego roku. Najważniejsza zmiana dotyczyła WHT refund przy wypłatach przekraczających 2 mln zł do jednego odbiorcy. W takich przypadkach mógł być niepobrany podatek u źródła, jeśli przedsiębiorca złożył oświadczenie, że spełnia warunki do zastosowania preferencji lub miał opinię podatkową, z której wynikało, że w danym przypadku można zastosować zwolnienie z podatku. I to właśnie wejście w życie tych przepisów minister finansów odraczał co pół roku. Ostatnie odroczenie wygaśnie 31 grudnia 2021 r., co oznacza, że 1 stycznia 2022 r. powinna nastąpić zmiana prawa w tym zakresie.

Przepisy są zbyt szerokie

Projekt Polskiego Ładu przewiduje spore zawężenie regulacji WHT refund. Procedura ta – a więc zwrot podatku – byłaby stosowana tylko do wypłat poza Polskę: dywidend, odsetek oraz należności licencyjnych. Procedurę tę stosowałyby tylko podmioty powiązane, które nie są polskimi rezydentami podatkowymi. W konsekwencji jeśli np. przedsiębiorca kupi usługę doradczą poza Polską i zapłaci za nią, to wówczas do jej rozliczenia będą miały zastosowanie przepisy odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Opinie zostaną, ale będą szersze

Już dziś przedsiębiorcy, którzy nie mają pewności, jak rozliczyć wypłatę odpowiednich należności za granicę i czy mają prawo do zastosowania zwolnienia podatkowego mogą poprosić organ podatkowy o wydanie opinii w tym zakresie. Projekt Polskiego Ładu utrzymuję tę instytucję i co więcej, rozszerza ją. Zgodnie z propozycją nowego prawa, przedsiębiorca otrzyma możliwość zawnioskowania do skarbówki o wydanie opinii czy przy wypłacie dywidend, odsetek i należności licencyjnych można stosować stawkę podatku, przewidzianą w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Będzie to opinia o stosowaniu preferencji, a nie tylko o stosowaniu zwolnienia, jak jest to dziś.

CZYTAJ TEŻ: Składki ZUS na 2022 r., czyli kolejna duża podwyżka

Przedsiębiorca na opinię będzie musiał trochę poczekać. Skarbówka będzie miała na jej wydanie maksymalnie 6 miesięcy od otrzymania prośby przedsiębiorcy. Za ten wniosek trzeba będzie opłacić opłatę w wysokości 2000 zł.

Będą dodatkowe ułatwienia

Ministerstwo Finansów w opublikowanym projekcie nowelizacji przepisów zaproponowało też inne zmiany w zakresie podatku u źródła. Uproszczona ma być procedura podpisywania oświadczeń, w których przedsiębiorcy potwierdzają spełnienie warunków do zastosowania preferencji przewidzianych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Obecnie pod takim oświadczeniem podpisuje się cały zarząd spółki. Po nowelizacji wystarczy, aby dokument podpisała osoba firmę reprezentująca.

CZYTAJ TEŻ: Składka zdrowotna a`la Polski Ład to podwyżka podatku

Ponadto, jeśli wypłaty za granicę do polskiego zakładu przedsiębiorstwa nie będą wyższe niż 500 tys. zł ma zniknąć obowiązek przedkładania skarbówce informacji o niepobraniu podatku u źródła. Pewne doprecyzowania mają być też wprowadzone w definicjach rzeczywistego właściciela wypłat należności oraz w należytej staranności. Planowane zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Propozycję zmian zawarto w nowelizacji ustaw podatkowych, które mają być wprowadzone już w przyszłym roku w ramach programu Polski Ład. Modyfikacje w zakresie przepisów dotyczących podatku u źródła dotkną ustaw o podatkach dochodowych, a zatem chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych, jak i podatek od osób prawnych.

CZYTAJ TEŻ: Składka zdrowotna – najbardziej stracą firmy na liniowym PIT
Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo i Podatki
Sąd w Gdańsku rozstrzygnął spór ws. prawa do utworów pracowniczych
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Prawo i Podatki
Nowa ustawa wymusi na firmach wydatki idące w miliony złotych
Prawo i Podatki
Od 1 lipca nowe obowiązki dla firm. Chodzi o dyrektywę SUP
Prawo i Podatki
Zmiany w podatku od nieruchomości nie ucieszą wielu firm
Prawo i Podatki
Fiskus chce podatku od lekarzy, którzy otrzymali komputer z Ministerstwa Zdrowia