Millenialsi nie chcą wracać do biur, a młodsi i starsi pracownicy mają dość home office

Prawie 40 proc. osób urodzonych w latach 1984-1994 chce już na stałe przejść na tryb pracy zdalnej. Millenialsi polubili wykonywanie obowiązków służbowych w domu.

Wakacje na L4, czyli Polacy na „chorobowym”

Pracodawcy mają coraz większe wątpliwości co do uczciwości swoich podwładnych, którzy udają się na zwolnienia lekarskie. Świadczyć może o tym rosnąca liczba zlecanych przez przedsiębiorców kontroli.

Pracownicy spoza UE ciągną głównie do Polski. Czas na Białorusinów

W I połowie br. do ewidencji urzędów pracy wpisano 998 tys. oświadczeń o zatrudnieniu pracowników ze Wschodu. A to o 63 proc. więcej niż przed rokiem, gdy wybuchła pandemia, a nawet o 18 proc. więcej niż w I połowie 2019 r.

Rażąco niska cena, czyli zmora zamawiających, ale i przedsiębiorców

Badanie ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego obejmuje szereg czynności, w tym sprawdzenie czy ceny ofertowe nie są ,,rażąco niskie”. W Prawie zamówień publicznych brakuje definicji czym dokładnie jest ,,rażąco niska cena”.

Rezydencja podatkowa w Polsce to opcja specjalnego podatku

Podatnicy, zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy zdecydują się przenieść swoją rezydencję do Polski dostaną specjalny sposób opodatkowania. Ma on być na tyle atrakcyjny, aby jak największa grupa firm lokowała swój biznes w Polsce.

Pracownikom brak zaangażowania. Będą odchodzić. Winna pandemia

Nadchodzą złe informacje dla przedsiębiorstw - firmy w Polsce jeszcze nigdy nie stały przed tak poważnym ryzykiem wielkiej fali odejść pracowników.

Praca zdalna - tylko 35 proc. pracodawców ufa pracownikom na pracy zdalnej

Za nami kilkanaście miesięcy, podczas których praca zdana stała się standardem. Okazuje się jednak, że doświadczenia tego okresu nie wpłynęły pozytywnie na zarządzających firmami na ocenę home office.

Szczepienia – czy pracownicy wrócą do biur zaszczepieni?

40 proc. pracowników biurowych planuje się zaszczepić, a 23 proc. już jest zaszczepiona.

BHP uzasadnia pytanie do pracownika o szczepienie

Obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy mógłby stanowić dla pracodawcy samoistną podstawę do przetwarzania danych na temat szczepień.

Akcje – zakup z nową preferencją. Tak przewiduje Polski Ład

Przedsiębiorcy, którzy będą rozwijać biznes poprzez nabycie akcji spółek czy to polskich czy zagranicznych dostaną specjalną ulgę podatkową.

Ryczałt ma zyskać na atrakcyjności, a karta podatkowa stracić

Ministerstwo Finansów chce obniżyć część stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, aby ta forma opodatkowania zyskała na popularności. Z kolei już 1 stycznia 2022 r. nowi podatnicy nie będą mogli wybrać opodatkowania kartą podatkową.

Księgowość po nowemu, czyli robo-księgowa wkracza do firm

Niemal dwie trzecie polskich firm zleca prowadzenie księgowości zewnętrznym biurom rachunkowym. Pozwala to m.in. ograniczyć koszty zatrudnienia, wydatki na szkolenia i rekrutację pracowników, czy przenieść odpowiedzialność za naliczanie podatków na biuro.

Składki ZUS na 2022 r., czyli kolejna duża podwyżka

Będzie to wręcz podwyżka rekordowa, gdyż składki na ZUS mają wynieść aż 1617,91 zł, a nie 1457,49 zł jak dotychczas. Będziemy więc płacić ponad 160 zł więcej.

WHT – jest szansa na uporządkowanie przepisów o WHT

Ministerstwo Finansów zaplanowało zmiany w przepisach dotyczących podatku u źródła – WHT. Regulacje zostaną ograniczone i złagodzone – wynika z projektu nowelizacji.

Faktura od nievatowca dla vatowca a podatek VAT

Ustawa o podatku VAT określa, jakie podmioty mogą skorzystać z podmiotowego i przedmiotowego zwolnienia z VAT. Preferencja ta dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT przychodów ze sprzedaży. Aby móc skorzystać ze zwolnienia trzeba spełnić pewne warunki.

Ministerstwo Finansów odpuszcza podatek od umorzonych kwot z tarczy PFR

Przedsiębiorcy, którym zostaną umorzone kwoty, otrzymane jako wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach pierwszej tarczy finansowej nie będą musieli zapłacić podatku dochodowego. Minister finansów wydał rozporządzenie, które pozwala na zaniechanie podatku w takich przypadkach.

Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami i składkami ZUS

Zaświadczenie o niezaleganiu lub stwierdzeniu stanu zaległości w podatkach jest dokumentem wystawianym przez urząd skarbowy. Potwierdza, że przedsiębiorca nie posiada zaległości w ich opłacaniu. Z kolei zaświadczenie o opłacaniu składek wystawiane jest przez ZUS i również informuje o bieżącej sytuacji wnioskodawcy.

Polski Ład – ład podatkowy będzie kosztowny dla biznesu

Propozycje zmian w ustawach podatkowych zawarte w Polskim Ładzie spowodują, że część podatników zyska pewne oszczędności, a część znacznie więcej straci. Dla budżetu to też będą dość spore koszty – mówi Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.