Samochody osobowe do testów mają być zwolnione z akcyzy

W ramach deregulacji z konieczności uiszczania akcyzy mają zostać zwolnione samochody osobowe wykorzystywane do celów badawczych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Nie każdy przedsiębiorca skorzysta z wakacji od ZUS

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem, który zakłada wprowadzenie tzw. wakacji od ZUS dla przedsiębiorców.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów

Wydatki na wycieczki i bony oferowane za symboliczną kwotę uczestnikom akcji promocyjnej spółka może rozliczyć w kosztach CIT.

Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok

W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Z rozliczenia mogą korzystać także osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą - przypomina Ministerstwo Finansów.

Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R

W ustawie deregulacyjnej znalazł się zapis, który pozwoli spółkom w ramach ulgi B+R odliczać wydatki na opinie i ekspertyzy niezależnie od tego, kto je sporządza.

Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?

Po wprowadzeniu zapowiadanych przez rząd zmianach w składce zdrowotnej część przedsiębiorców zapłaci do ZUS dużo więcej niż teraz.

Deregulacja ma ułatwić życie firmom. Resort rozwoju ogłosił swoje pomysły

Pierwszy pakiet deregulacyjny to blisko 50 rozwiązań w 35 zmienianych ustawach, w tym m.in. w Kodeksie postępowania administracyjnego czy kodeksie cywilnym. 5 kwietnia trafił on do konsultacji.

Rząd szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców. Wiemy, co znajdzie się w ustawie

Ministerstwo Rozwoju opublikowało projekt tzw. ustawy deregulacyjnej. Ma ona ma zredukować biurokrację i ułatwić podejmowanie oraz prowadzenie działalności gospodarczej.

Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty

Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie projekt rozwiązań prawnych obejmujący zmiany w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF).

Nowy pomysł rządu: zatrudnisz seniora, dostaniesz dofinansowanie

Rząd planuje przyjąć przepisy, które zachęcą przedsiębiorców do zatrudniania osób w wieku powyżej 60 lat.

Sąd: przyjęcie aportu ogranicza czasowo możliwość skorzystania z estońskiego CIT

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu rozstrzygnął spór o okres karencji do skorzystania z tzw. estońskiego CIT po otrzymaniu aportu.

Nowy wyjątek od zakazu amortyzacji. Skarbówka potwierdza

Przedsiębiorca może amortyzować domek mobilny i zaliczać odpisy do kosztów uzyskania przychodów. Potwierdza to interpretacja podatkowa.

Aparat słuchowy w kosztach firmy? Fiskus wydał interpretację

Skarbówka potwierdziła w interpretacji, że przedsiębiorca może rozliczyć w kosztach wydatki na aparat słuchowy, dzięki któremu może się porozumiewać z klientami.

To już ostatni dzwonek na złożenie CIT-8 za 2023 rok

Najpóźniej 2 kwietnia spółki z o.o., akcyjne czy komandytowe muszą złożyć deklarację CIT-8 i zapłacić podatek za 2023 r.

NSA: wypłata za nadgodziny dla byłego pracownika w ramach ugody podlega PIT

Pieniądze wypłacone byłemu pracownikowi za nadgodziny na podstawie ugody sądowej nie są zwolnione z PIT - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W 2025 roku w firmach znowu rozgrzeją się podatkowo-składkowe kalkulatory

W związku z zapowiedzianymi zmianami w składce zdrowotnej przedsiębiorcy będą musieli na nowo muszą policzyć, która forma opodatkowania jest dla nich korzystniejsza.

Rewolucja w fakturach. Ministerstwo Finansów ujawniło, co zmieni się w KSeF

Ministerstwo Finansów zaprezentowało główne założenia zmian w Krajowym Systemie e-Faktur. Zapowiedziano ujednolicenie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników oraz dopuszczenie możliwości wystawiania faktur konsumenckich w KSeF.

Będzie rewolucja w składce zdrowotnej. Ma być prostsza i niższa

Od 1 stycznia 2025 r. zmienią się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców. Rząd przekonuje, że zyska na nich 93% wszystkich przedsiębiorców PIT.