ZUS daje więcej czasu na wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej (RZS-R) został wydłużony z 1 do 5 czerwca 2023 r. - poinformował ZUS.

Jest pierwsza interpretacja podatkowa ws. nowych przepisów o pracy zdalnej

Interpretacja ucieszy pracodawców, bowiem skarbówka potwierdziła, że przyznawane pracownikom ryczałty są nieopodatkowane. Mogą być uśrednione, a zatrudnieni nie muszą przedstawiać faktur za prąd oraz internet.

Od zwrotu składki zdrowotnej trzeba zapłacić podatek i... składkę zdrowotną

Niemiła niespodzianka czeka przedsiębiorców na liniowym PIT, którzy w zeszłym roku zaliczali składkę do podatkowych kosztów.

Skarbówka od razu zobaczy każdą fakturę

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o VAT wprowadzającej Krajowy System e-Faktur.

Spóźniłeś się przez COVID? Kary wrzucisz w koszty

Kary, które są następstwem wad i opóźnień powstałych w związku z epidemią, można zaliczyć do podatkowych kosztów - głosi stanowisko skarbówki.

Kto może rozliczyć w kosztach wydatki na rehabilitację

Możliwość rozliczenia w podatkowych kosztach wydatków na rehabilitację zależy od wykonywanej profesji - taki wniosek można wyciągnąć z niedawnych interpretacji skarbówki.

Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2024 roku

W Radzie Dialogu Społecznego ruszyły negocjacje dotyczące m.in. wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Pracodawcy i związkowcy nie porozumieli się i w efekcie każdy z nich musi przygotować teraz swoje propozycje w tym zakresie.

Składka zdrowotna: aby otrzymać zwrot trzeba potwierdzić rachunek bankowy

Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot - przypomina ZUS.

Skarbówka: takiej wycieczki nie można rozliczyć w kosztach firmy

Trwające 5–6 godzin warsztaty i narada to za mało, aby uznać tygodniowy wyjazd za szkoleniowy, a tym samym móc rozliczyć wydatki w kosztach podatkowych.

Mieszkanie wynajęte blisko kluczowego klienta można ująć w kosztach podatkowych

Skarbówka zgodziła się na rozliczenie w kosztach wynajęcia mieszkania w mieście, gdzie przedsiębiorca wykonuje usługi dla swojego kluczowego kontrahenta.

Od dzisiaj można zakładać fundacje rodzinne. Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

W poniedziałek 22 maja wchodzi w życie ustawa o fundacji rodzinnej. Ma ona umożliwić przekazanie firmy i majątku rodzinnego fundacji rodzinnej.

Ostatnie dni na rozliczenie składki zdrowotnej

Tylko do poniedziałku 22 maja przedsiębiorcy mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok. Nadpłaty nie można odliczyć od składki za kwiecień.

Od środy trzeba gromadzić nowe dokumenty związane z pracownikami

17 maja 2023 roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej.

Firmowe mieszkania i domy można sprzedać bez podatku

Polski Ład zakazał amortyzacji mieszkań i domów. Nie zabronił jednak rozliczania ich sprzedaży poza firmą. Dzięki temu wielu przedsiębiorców nie musi przy zbyciu płacić PIT.

Niemiła niespodzianka dla niektórych firm. Chodzi o rozliczenie składki

Przedsiębiorcom, którzy są na skali bądź liniowym PIT i w zeszłym roku zawiesili bądź zakończyli biznes, wychodzi dodatkowa składka zdrowotna do zapłaty.

Czy zadatek może być równy całości ceny za usługę? Jest wyrok sądu

Choć relacja między wysokością zadatku a wartością przedmiotu świadczenia umownego jest pozostawiona do uzgodnienia przez strony, to nie może być kwota całkowicie dowolna.

Zegarek w kosztach firmy? Fiskus powiedział "tak"

Skarbówka zgodziła się, że prawnik może rozliczyć w kosztach podatkowych i odliczyć od VAT wydatek na zakup zegarka.

Zagraniczna wycieczka dla klientów - kiedy można ją rozliczyć w kosztach

Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach wydatki na zagraniczną wycieczkę, która jest nagrodą w programie motywacyjnym dla klientów.