Inwentaryzacja - jak rozliczyć różnice inwentaryzacyjne?

Przeprowadzenie i rozliczenie inwentaryzacji jest jednym z warunków przygotowania rzetelnego sprawozdania finansowego oraz sprawdzenia stanu majątkowego firmy. Przepisy nie regulują szczegółowo sposobu przeprowadzenia i rozliczenia inwentaryzacji.

Wskaźnik zatrudnienia w krajach UE – Polska liderem wzrostów

O 2,4 pkt. proc. poprawił się wskaźnik zatrudnienia w naszym kraju w okresie kryzysu wywołanego pandemią. To najwyższa dynamika spośród wszystkich unijnych rynków - wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Ceny transferowe - do kiedy trzeba złożyć dokument TPR?

Informacja o cenach transferowych (TPR) jest formularzem zawierającym dane o transakcjach zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Dokument TPR należało złożyć do końca roku, ale Polski Ład wprowadza też zmiany.

Ulga na złe długi - zamieszanie orzecznicze przy uldze na złe długi

Wydawało się, że po wyroku TSUE z 15 października 2020 r. w sprawie C-335/19 uzależnienie skorzystania z ulgi na złe długi od terminu, który upłynął od wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność objętą ulgą będzie uznane za niezgodne z prawem UE.

W tych zawodach trzeba będzie płacić więcej. Kto pójdzie po podwyżkę?

Rozmowa o podwyżce z aktualnym pracodawcą nie należy do działań, na które pracownicy w Polsce decydują się w pierwszej kolejności. Najpierw próbują zmienić pracę.

Firmy chcą zatrudniać, ale konkurencja jest ogromna

Niemal trzech na czterech pracodawców oczekuje, że rok 2022 przyniesie potężne wyzwania związane z rekrutacją. Firm planują zatrudniać, ale zdają sobie sprawę, że o pracownika będzie im trudno.

Polski Ład - czy terminal płatniczy jest obowiązkowy?

Polski Ład wprowadza szereg zmian w przepisach prawnych. Jedna ze zmian dotyczy umożliwienia klientom płatności bezgotówkowych przez przedsiębiorców prowadzących ewidencję sprzedaży na kasach fiskalnych.

Dni wolne za święto przypadające w sobotę – rok 2022

Święta państwowe co do zasady są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Gdy jednak wypadają w niedziele nie stwarza to po stronie pracodawcy żadnych dodatkowych obowiązków. Inaczej sprawa wygląda, gdy święto wypada w sobotę.

Zasiłek chorobowy i macierzyński – co się zmieniło od 1 stycznia 2022 roku?

Od 1 stycznia br. weszły w życie istotne zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Firmy nie chcą inwestować w juniorów IT. Trend się jednak zmienia

Wywołany pandemią popyt na usługi cyfrowe nie spowodował wcale boomu na pracowników IT dopiero wchodzących do zawodu. Liczba ogłoszeń pracy dla najmniej doświadczonych programistów spadła w ub. r. z 12 proc. do 5 proc.

Badanie lekarskie pracownika – kto płaci, jeśli pracownik nie podejmie pracy?

Wstępne badania lekarskie są jednym z podstawowych kroków, które musi wykonać pracownik przed rozpoczęciem pracy u nowego pracodawcy lub na nowym stanowisku. Koszt badań ponosi pracodawca, ale co jeśli pracownik ostatecznie nie podejmie pracy?

Boty pomogą nam przejść na 4-dniowy tydzień pracy

Coraz więcej pracowników popiera koncepcję skrócenia liczby dni pracujących. Firmy już myślą, jak dać zatrudnionym większą autonomię, elastyczność oraz możliwość wyboru miejsca, sposobu i czasu wykonywania obowiązków służbowych.

Polski Ład – 4 formy opodatkowania dla przedsiębiorców. Którą wybrać?

Wiceministrowie rozwoju i finansów przekonują, że na wejściu w życie podatkowej części Polskiego Ładu zyska 530 tys. przedsiębiorców zarabiających do 6480 zł brutto miesięcznie. Co z pozostałymi? Ci zapłacą więcej, ale to już rząd przemilcza.

Sprzątnij biuro, by pracownik wrócił do firmy

Omicron, nowy wariant wirusa Covid-19, sprawił, że firmy znów starają się przewidzieć jego wpływ na biznes i miejsca pracy. Większość ma nadzieję na ponowne otwarcie biur już w styczniu 2022 r., ale może to się okazać bardzo trudne.

Praca zimą – o tym musi pamiętać pracodawca

1 listopada rozpoczął się sezon zimowy - wynika z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, a to szczególnie istotna informacja dla firm, ponieważ w ciągu tych pięciu miesięcy spoczywają na nich dodatkowe obowiązki.

Spada motywacja w pracy. Niepokojące sygnały dla biznesu

Pandemia pogorszyła nastroje w firmach do tego stopnia, że coraz więcej pracowników rozważa zmianę pracy. Z najnowszego raportu Kincentric wynika, że o podjęciu takiej decyzji myśli aż 57 proc. pracowników.

Krajowy System e-faktur ruszy już od 1 stycznia 2022 r.

Krajowy System e-faktur ma być rozwiązaniem, z którego korzyści będą czerpać przedsiębiorcy, jak i organy państwowe. Celem wdrożenia usługi e-faktur jest m.in. przyczynienie się do szybkiego wykrywania przestępców podatkowych i zmniejszenia luki VAT.

Home office mniej popularny niż mogło się wydawać

Praca zdalna okazuje się mniej powszechna niż można było sądzić. Niemal 3/4 Polaków pracuje wyłącznie z biura. Na pracę zdalną w wymiarze co najmniej 1 dnia w tygodniu ma przyzwolenie 23 proc. pracowników – wynika z badania zleconego przez Gamfi.