Home office? Firmy nie inwestują w narzędzia wspierające pracę zdalną

Okazuje się, że – pomimo popularności w trakcie pandemii hybrydowego modelu pracy, czy całkowitego trybu home office – wiele firm oszczędza na narzędziach ułatwiających wykonywanie obowiązków poza biurem.

Coraz więcej Azjatów do pracy nad Wisłą

W I połowie 2021 roku wydano 43 tys. zezwoleń na pracę dla obywateli krajów azjatyckich – wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W analogicznym okresie rok wcześniej było ich 11 tys. mniej, a w całym 2020 r. – ponad 64 tys.

To już katastrofa. Czekają nas dwa razy większe braki programistów

Nie od dziś wiadomo, że stanowiska technologiczne należą do jednych z najtrudniejszych do obsadzenia. Jednak pandemia jeszcze bardziej pogłębiła ten kryzys.

Porzucenie pracy a odpowiedzialność pracownika

Sytuacja, w której pracownik nagle przestaje przychodzić do pracy może stać się dla przedsiębiorstwa niemałym problemem. Dezorganizuje to prace całej organizacji i może spowodować poniesienie przez firmę poważnych finansowych konsekwencji.

Napiwki w granicach limitu bez podatku

Przedsiębiorca, który będzie otrzymywał napiwki, a także wirtualne kartki świąteczne skorzysta ze zwolnienia z podatku od darowizn. Konieczne będzie jednak spełnienie pewnych warunków.

E-faktury, czyli już wkrótce fakturowanie trafi do sieci

Od 2023 r. obligatoryjne będzie wystawianie faktur elektronicznych. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Rozwiązania najpierw będzie stosowane dobrowolnie, a od 2023 r. już obligatoryjnie.

Millenialsi nie chcą wracać do biur, a młodsi i starsi pracownicy mają dość home office

Prawie 40 proc. osób urodzonych w latach 1984-1994 chce już na stałe przejść na tryb pracy zdalnej. Millenialsi polubili wykonywanie obowiązków służbowych w domu.

Wakacje na L4, czyli Polacy na „chorobowym”

Pracodawcy mają coraz większe wątpliwości co do uczciwości swoich podwładnych, którzy udają się na zwolnienia lekarskie. Świadczyć może o tym rosnąca liczba zlecanych przez przedsiębiorców kontroli.

Pracownicy spoza UE ciągną głównie do Polski. Czas na Białorusinów

W I połowie br. do ewidencji urzędów pracy wpisano 998 tys. oświadczeń o zatrudnieniu pracowników ze Wschodu. A to o 63 proc. więcej niż przed rokiem, gdy wybuchła pandemia, a nawet o 18 proc. więcej niż w I połowie 2019 r.

Rażąco niska cena, czyli zmora zamawiających, ale i przedsiębiorców

Badanie ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego obejmuje szereg czynności, w tym sprawdzenie czy ceny ofertowe nie są ,,rażąco niskie”. W Prawie zamówień publicznych brakuje definicji czym dokładnie jest ,,rażąco niska cena”.

Rezydencja podatkowa w Polsce to opcja specjalnego podatku

Podatnicy, zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy zdecydują się przenieść swoją rezydencję do Polski dostaną specjalny sposób opodatkowania. Ma on być na tyle atrakcyjny, aby jak największa grupa firm lokowała swój biznes w Polsce.

Pracownikom brak zaangażowania. Będą odchodzić. Winna pandemia

Nadchodzą złe informacje dla przedsiębiorstw - firmy w Polsce jeszcze nigdy nie stały przed tak poważnym ryzykiem wielkiej fali odejść pracowników.

Praca zdalna - tylko 35 proc. pracodawców ufa pracownikom na pracy zdalnej

Za nami kilkanaście miesięcy, podczas których praca zdana stała się standardem. Okazuje się jednak, że doświadczenia tego okresu nie wpłynęły pozytywnie na zarządzających firmami na ocenę home office.

Szczepienia – czy pracownicy wrócą do biur zaszczepieni?

40 proc. pracowników biurowych planuje się zaszczepić, a 23 proc. już jest zaszczepiona.

BHP uzasadnia pytanie do pracownika o szczepienie

Obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy mógłby stanowić dla pracodawcy samoistną podstawę do przetwarzania danych na temat szczepień.

Akcje – zakup z nową preferencją. Tak przewiduje Polski Ład

Przedsiębiorcy, którzy będą rozwijać biznes poprzez nabycie akcji spółek czy to polskich czy zagranicznych dostaną specjalną ulgę podatkową.

Ryczałt ma zyskać na atrakcyjności, a karta podatkowa stracić

Ministerstwo Finansów chce obniżyć część stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, aby ta forma opodatkowania zyskała na popularności. Z kolei już 1 stycznia 2022 r. nowi podatnicy nie będą mogli wybrać opodatkowania kartą podatkową.

Księgowość po nowemu, czyli robo-księgowa wkracza do firm

Niemal dwie trzecie polskich firm zleca prowadzenie księgowości zewnętrznym biurom rachunkowym. Pozwala to m.in. ograniczyć koszty zatrudnienia, wydatki na szkolenia i rekrutację pracowników, czy przenieść odpowiedzialność za naliczanie podatków na biuro.