Czy firma na liniowym PIT może podwoić ulgi na składki

Limit ulgi na składki zdrowotne wynosi 8,7 tys. zł. Przedsiębiorca na liniowym PIT może zaliczyć wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne do kosztów albo odliczyć od dochodu.

Można już przejść z ryczałtu na skalę. Oto co trzeba wziąć pod uwagę

Obniżka PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc. może spowodować, że dla części przedsiębiorców na ryczałcie korzystniejsza okaże się skala.

Wraca ulga na składki, ale nie każda firma skorzysta z nich już w lipcu

Przedsiębiorcy na liniówce będą mogli zaliczyć składki zdrowotne do kosztów albo odliczyć od dochodu. Można je skonsumować już w lipcu, przy obliczaniu zaliczki na PIT. Jeżeli jednak przedsiębiorca płaci zaliczki uproszczone, faktycznie skorzysta z ulgi dopiero w sierpniu.

Każdy może zmienić ryczałt na skalę. Straci jednak ulgę na składki

Z ryczałtu na skalę mogą przejść wszyscy przedsiębiorcy na ryczałcie, bez względu na to, kiedy rozpoczęli działalność i kiedy wybrali tę formę opodatkowania - wynika z odpowiedzi Krajowej Informacji Skarbowej dla "Rzeczpospolitej". Trzeba pamiętać, że po zmianie formy opodatkowania nie będzie ulgi na składki.

Skarbówka: restauracja nie zapłaci podatku od napiwków, ale ma inne obowiązki

Restauracja nie ma przychodu od napiwków dla kelnerów, nawet gdy dodatkowe pieniądze od klientów trafią najpierw na jej konto.

Jaka stawka ryczałtu za tworzenie tekstów

Artystyczna i literacka działalność twórcza jest opodatkowana 15-proc. ryczałtem - wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Pomoc Ukraińcom: skarbówka ogranicza odliczenia

Przedsiębiorca wspierający uchodźców z Ukrainy nie może zaliczyć do kosztów podatkowych przekazanej im bezpośrednio pomocy rzeczowej czy wynajęcia mieszkań.

Żona wrzuci w koszty faktury od firmy męża

Fiskus zgadza się na kosztowe rozliczenia między małżonkami, którzy prowadzą odrębne firmy.

Ważny wyrok NSA ws. płacenia przez firmy czynszu gotówką

Naczelny Sąd Administracyjny wydał bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców, którzy regulują powtarzające się płatności z umów na czas nieokreślony.

Przedsiębiorca redagujący teksty z niższą stawką ryczałtu

Przedsiębiorca, współpracujący z wydawnictwem, dla którego zajmuje się redagowaniem tekstów i przygotowywaniem ich do druku, może płacić 8,5-proc. podatek.

Będą oczekiwane przez przedsiębiorców zmiany w CIT

Ministerstwo Finansów opublikowało oczekiwane przez przedsiębiorców założenia zmian w CIT. Do najważniejszych należą zapowiedzi dotyczące podatku minimalnego, który ma być zmodyfikowany, a jego wejście w życie odroczone.

Wydatki na wdrożenie JPK i KSeF można odliczyć w czasie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji, w jaki sposób rozliczać wydatki na modyfikację systemów informatycznych związane z wdrożeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz Krajowego Systemu e-Faktur.

Przedsiębiorcy na liniówce za jednym zamachem zmniejszą PIT i wpłatę do ZUS

Zgodnie z nowelizacją Polskiego Ładu przedsiębiorcy na liniowym PIT będą mogli zaliczyć składki zdrowotne do kosztów albo odliczyć od dochodu. Co jest lepsze?

Zleceniobiorca zje i wypije na koszt firmy, a ta odliczy wydatek

Dobra wiadomość dla pracodawców: nie muszą już dzielić wydatków na poczęstunek fundowany załodze w zależności od tego, jaki typ umowy łączy ich z daną osobą.

Zadośćuczynienie dla byłego pracownika może być kosztem

Zadośćuczynienie wypłacone na podstawie ugody sądowej byłemu pracownikowi, poszkodowanemu w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia w pracy, co do zasady może być kosztem.

E-faktury będą obowiązkowe nieco później

Rada Unii Europejskiej zgodziła się, by w Polsce wprowadzić obowiązek wystawiania faktur wyłącznie w wersji elektronicznej, ale dopiero od 1 stycznia 2024 r. - rok później niż zapowiadało Ministerstwo Finansów.

Doradca podatkowy: koń może reklamować firmę, skarbówce nic do tego

Skarbówka nie może twierdzić, że wie lepiej, jakie działania marketingowe są najlepsze dla danej firmy. Urzędnicy nie powinni ingerować w sposób prowadzenia działalności gospodarczej. To wewnętrzna sprawa przedsiębiorcy, gdzie chce umieścić swoje logo i się reklamować – na ferrari, maluchu czy na koniu - mówi Marcin Chomiuk, doradca podatkowy z kancelarii ADN Podatki.

Sąd: klauzula obejścia prawa podatkowego nie działa wstecz

Fiskus nie może wykorzystywać nowej broni, jaką jest klauzula unikania opodatkowania, do starych rozliczeń - wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w dwóch prawomocnych wyrokach.