Składki na polisę prezesa mogą być rozliczone w kosztach spółki

Wydatki na ubezpieczenie prezesa spółki są pośrednio związane z przychodami z działalności gospodarczej - uznała w interpretacji podatkowej skarbówka.

Kara umowna przez załamanie pogody - co z kosztami podatkowymi

Oceniając możliwość rozliczenia w kosztach podatkowych kary umownej trzeba wziąć pod uwagę przyczynę jej naliczenia.

Zakaz amortyzacji od 2023 roku: remonty w kosztach, jest jednak jeden problem

Zgodnie z Polskim Ładem w 2023 r. firmy nie będą już mogły amortyzować mieszkań i domów, czyli rozliczać poprzez odpisy wydatków na ich zakup. Zakaz nie dotyczy jednak remontów.

Kiedy fiskus nie chce VAT od masażów i świecowania uszu

Usługi medyczne są zwolnione z podatku, ale przedsiębiorca, który je wykonuje musi jednak spełnić określone warunki.

Zakaz amortyzacji od 2023 roku: co z PCC od zakupu mieszkania

Podatku od czynności cywilnoprawnych nie można zaliczyć bezpośrednio do kosztów PIT. I nie będzie można go też rozliczyć poprzez odpisy amortyzacyjne.

Tworzenie przyjaznej atmosfery w pracy daje podatkowe korzyści

Wydatki na lekarstwa, jedzenie oraz środki higieny udostępniane w godzinach pracy można rozliczyć w kosztach CIT. Potwierdza to skarbówka.

Prywatny najem to pułapka dla firm. Mogą stracić zwolnienie z VAT

Fiskus każe przedsiębiorcom sumować obroty z biznesu i prywatnego najmu. Przez to łatwo przekraczają limit i tracą zwolnienie.

Ulga IP Box: ważny wyrok w sprawie prowadzenia ewidencji

Prowadzenie na bieżąco ewidencji do każdego kwalifikowanego IP nie jest warunkiem koniecznym do skorzystania z preferencyjnej stawki.

Sąd: przewalutowanie środków nie zawsze wpływa na rozliczenie VAT

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną skarbówki, która spierała się ze spółką o podatkowe skutki wymiany walut.

Firmy pomagające Ukrainie bez podatkowych korzyści w CIT i VAT

Skarbówka restrykcyjnie podchodzi do rozliczeń przedsiębiorców pomagających Ukraińcom. Potwierdzają to najnowsze interpretacje podatkowe.

Skarbówka restrykcyjnie podchodzi do wydatków na utrzymanie kondycji fizycznej

Wydatki na suplementy diety nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż są to wydatki, które może ponosić każda osoba fizyczna i to niezależnie od tego, czy prowadzi określoną działalność gospodarczą - uznał fiskus.

Czy wydatek na zakup polskiej flagi można rozliczyć w kosztach?

Korzystanie z flagi państwowej w prowadzonej działalności gospodarczej może służyć kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy w oczach klientów lub kontrahentów - uważa fiskus.

Kiedy można rozliczyć w kosztach wydatki na aparat słuchowy

W ostatnich interpretacjach fiskus zgadza się na rozliczanie wydatków na aparaty słuchowe w podatkowych kosztach.

Zakaz amortyzacji: przedsiębiorcy odzyskają koszty przy sprzedaży

Niezamortyzowana wartość początkowa budynków lub lokali mieszkalnych może stanowić koszt ich zbycia na rzecz podmiotu trzeciego - uznał fiskus.

Ta interpretacja ucieszy przedsiębiorców, którzy wykonują usługi daleko od domu

Fiskus potwierdził, że jeśli nie da się codziennie dojeżdżać do klienta, to można wynająć gdzieś blisko niego mieszkanie i rozliczyć je w podatkowych kosztach.

Dla fiskusa logo na garniturze jest najważniejsze. Bez niego nie ma kosztów

Fiskus nie zgodził się na rozliczenie wydatków na estradowy garnitur w kosztach. Zadecydowało to, że na stroju nie ma firmowego logo.

Biznes traci podatkowo na remontach służbowych samochodów

Skarbówka uważa, że w przypadku powypadkowego remontu służbowego auta odszkodowanie od ubezpieczyciela jest w 100 proc. firmowym przychodem. Nawet wtedy, gdy przedsiębiorca rozlicza koszty tylko w części albo w ogóle nie ma takiej możliwości.

Koszty podatkowe: Akademia Jazdy - tak. Wyjazd do fabryki aut - nie

Szkolenia z jazdy to promocja. Wizyta w fabryce samochodów jest reprezentacją. Promocję rozliczamy w kosztach, reprezentację nie.