Mieszkania dla podwykonawców w Niemczech dają koszty polskiej firmie

Właściciel firmy budowlanej może zaliczyć wydatki na wynajęcie lokali dla podwykonawców do kosztów uzyskania przychodów - wynika z interpretacji podatkowej.

Firmy muszą zainwestować, aby spełnić nowe wymogi BHP. Co z kosztami?

Fiskus akceptuje rozliczenie w kosztach wydatków na dostosowanie miejsc pracy do nowych wymogów BHP.

Pożar na Marywilskiej. Straty w kosztach firm, ale muszą spełnić warunki

Przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku pożaru centrum handlowego Marywilska 44, które spłonęło w nocy z soboty na niedzielę mogą rozliczyć straty w kosztach uzyskania przychodów. Trzeba spełnić jednak pewne warunki.

NSA wydał ważny wyrok dla ryczałtowców. Chodzi o stawkę podatku i żądanie PKWiU

Gdy przedsiębiorca chce od fiskusa interpretacji, jaką stawkę ryczałtu ma stosować do tego, co robi, to nie można od niego żądać podania PKWiU - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Przedsiębiorca na walce ze stresem skorzysta też podatkowo

Wydatki na psychoterapeutę mają związek z działalnością gospodarczą, można je więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - uznała skarbówka.

Skarbówka rzuca kłody firmom oszukanym przez hakerów

Droga do zaliczenia w koszty straty spowodowanej przez cyberprzestępców nie jest łatwa.

Kiedy KSeF wejdzie w życie? Sejm przyjął ustawę z nowym terminem

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o VAT, która odsuwa w czasie wprowadzenie obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.

Kasowy PIT skomplikuje życie przedsiębiorcom i księgowym

Eksperci, z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita" nie mają wątpliwości: kasowa metoda rozliczeń zaproponowana przez rząd jest skomplikowana i ma wiele ograniczeń.

Ostatnie chwile na PIT 2023. Przedsiębiorcy muszą uzupełnić swoje zeznanie

Wtorek 30 kwietnia to ostatni dzień na rozliczenie PIT za 2023 r. W tym roku po raz pierwszy przedsiębiorcy otrzymali od skarbówki wstępnie wypełnione zeznania. Muszą je jednak uzupełnić.

Więcej rozrywki niż celów biznesowych? Fiskus: taki wyjazd kosztów nie daje

Jeśli interes prywatny uczestników wyjazdu integracyjno-szkoleniowego przeważa nad celami biznesowymi, to wydatków na taki wyjazd nie można rozliczyć w podatkowych kosztach.

Jest projekt ustawy o kasowym PIT. Kto skorzysta i na jakich warunkach

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt przepisów o kasowym PIT, czyli zasadzie rozliczania przychodu i podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta. Nowa metoda ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Od kiedy KSeF będzie obowiązkowy? Ministerstwo Finansów ogłosiło datę

Nowa data uruchomienia obowiązkowego KSeF zakłada etapowe wdrażanie obligatoryjnej e-Faktury. System będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r. - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

NSA: rozbijanie płatności na kilka faktur nie zwalnia z limitu 15 tys. zł

Limitu płatności bezgotówkowych, od którego zależy prawo do kosztów nie można obchodzić przez rozbijanie płatności na kilka faktur - wynika z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Są nowe informacje w sprawie reformy składki zdrowotnej

W składce zdrowotnej po zmianach nie będzie górnego limitu i możliwości uwzględniania straty - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia dla rzecznika praw obywatelskich.

Kasowy PIT będzie oznaczać nowe obowiązki dla firm

Wiceminister finansów zapowiedział wprowadzenie obowiązku ewidencjonowania faktur dokumentujących rozliczane metodą kasową przychody.

Ważna interpretacja skarbówki. Chodzi o Polski Ład i odliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy, który w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu zapłacili na zapas składkę zdrowotną za cały 2022 rok, może dokonać korekty i odliczyć je od podatku.

Wynajęty pokój w kosztach firmy? Skarbówka odpowiedziała

Wydatki na wynajęcie lokalu w mieście, w którym przedsiębiorca wykonuje usługi dla klienta można rozliczyć w podatkowych kosztach.

Ulga na darowizny kościelne dla liniowców? Ekspert: Zaryzykować i skorzystać

Skarbówka wyklucza odliczenie darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła Katolickiego przez przedsiębiorców na liniowym PIT. Jej stanowiska nie podzielają eksperci. W sprawie ulgi zapadł też korzystny dla liniowców wyrok sądu.