Mimo 30 wyroków skarbówka chce podatku od zaliczek dla komplementariuszy

Spółka komandytowa we wniosku o interpretację w sprawie opodatkowania zaliczek na poczet zysku wypłacanych komplementariuszom, powołała się na 30 korzystnych dla podatników orzeczeń. To jednak skarbówce nie wystarczyło.

Kompensata składki zdrowotnej a prawo do ulgi - co na to fiskus

Skompensowanie przez ZUS nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r. na poczet bieżących lub zaległych należności jest traktowane tak jak ich zapłata. Przedsiębiorca ma więc prawo do podatkowej ulgi.

Czy sponsoring koni wyścigowych opłaca się podatkowo

Firma, która zdecydowała się promować przy okazji wyścigów konnych może rozliczyć wydatki na sponsoring w kosztach podatkowych.

Skarbówka wyrozumiała dla firm, którym wojna i epidemia pokrzyżowały plany

Fiskus nie kwestionuje podatkowych korzyści firm, które z powodu wojny na Ukrainie lub pandemii musiały zaniechać inwestycji. Mogą rozliczyć koszty podatkowe i nie muszą oddawać VAT.

Czy można wycofać nieruchomości z firmy a najem opodatkować ryczałtem

Przedsiębiorca może wycofać budynki z firmy i wynajmować je prywatnie, opodatkowując przychody ryczałtem - potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Mieszkania dla pracowników spoza UE w kosztach firmy? Fiskus jest na tak

Skarbówka zgodziła się na rozliczenie w kosztach wydatków na wynajem kwater dla cudzoziemców z Ukrainy, Gruzji czy Kirgistanu, którzy załatwiają formalności związane z zatrudnieniem.

Dlaczego dla fiskusa wspieranie Ukraińców jest gorsze niż inwestycje w ekologię

Skarbówka zgadza się na rozliczanie w kosztach ekologicznych inwestycji jak np. ekopasieka. Jednocześnie zabrania rozliczać wydatki na pomoc Ukraińcom. - Konia z rzędem temu, kto się dopatrzy w tym jakiejś logiki – mówi "Rzeczpospolitej" Konrad Turzyński, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP.

Jak odliczyć VAT z faktur na zakup auta

Czy przy zakupie samochodu dla firmy w ewidencji zakupów VAT w Jednolitym Pliku Kontrolnym trzeba ująć fakturę zaliczkową i końcową, czy wystarczy tylko ostateczna?

Okulary w kosztach firmy? Jest korzystna interpretacja dla przedsiębiorcy

Skarbówka z reguły nie zgadza się na rozliczenie w kosztach PIT wydatków na okulary. Inaczej było jednak w przypadku gogli ochronnych do niebezpiecznych prac.

Ministerstwo Finansów: Krajowy System e-Faktur przystosowany do struktury FA(2)

Ministerstwo Finansów udostępniło zaktualizowaną wersję Krajowego Systemu e-Faktur, który obsługuje strukturę logiczną FA(2). Od 1 września br. przedsiębiorcy korzystający z KSeF wystawiają e-faktury wyłącznie w tej strukturze.

Przekąski dla pracowników i współpracowników w kosztach firmy

Skarbówka potwierdziła, że wydatki na napoje i przekąski można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, i to dla całego personelu, zarówno etatowców, jak i współpracowników.

Jak rozliczyć opłatę za rejestrację samochodu kupionego do firmy

Opłata za rejestrację, zwiększa wartość początkową samochodu i może być podatkowym kosztem poprzez amortyzację - potwierdza skarbówka.

Praca zdalna a zwrot za dojazdy. Jest stanowisko skarbówki ws. kosztów

Spółka, która zwraca pracownikom działającym w systemie hybrydowym wydatki na dojazd do biura, może rozliczyć je w kosztach.

Soczewki i okulary w kosztach firmy? Skarbówka mówi: nie

Zakup soczewek z tzw. filtrem niebieskiego światła jest wydatkiem na potrzeby osobiste. Nie można więc ich zaliczyć do firmowych kosztów - wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Zewnętrzni goście na imprezie firmowej? Wydatki trzeba podzielić

Wydatki na zorganizowanie spotkania jubileuszowego firmy przypadające na pracowników można rozliczyć w kosztach podatkowych. Wydatków na gości z zewnątrz już nie.

Dom i sklep w jednym budynku uchroni przed zakazem amortyzacji

Zgodnie z Polskim Ładem w 2023 r. firmy nie mogą amortyzować mieszkań i domów, czyli rozliczać poprzez odpisy wydatków na ich zakup. Zakaz nie dotyczy jednak domu, którego większa część jest wykorzystywana na działalność gospodarczą - wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Relaks w pracy podczas gry na konsoli daje firmie koszty

Wspólna gra na konsoli integruje załogę i podnosi efektywność pracy. Dlatego wydatek na jej zakup jest związany z działalnością gospodarczą - uznał fiskus.

Czy wydatki na psa można rozliczyć w firmowych kosztach

Skarbówka zgodziła się na rozliczenie w kosztach podatkowych wydatków na utrzymanie psa.