Odzież robocza – od ekwiwalentu za nią nie ma PIT

Pracownik, który otrzymuje ekwiwalent za używanie odzieży roboczej skorzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Obowiązują nowe przepisy VAT w ramach pakietu e-commerce

Od 1 lipca br. weszły w życie przepisy zmieniające zasady rozliczania podatku od towarów i usług związane m.in. z zakupami przez internet. Regulacje te wdrożono w ramach pakietu e-commerce.

Przedsiębiorco zostałeś oszukany? Nie zapłacisz VAT-u

W sytuacji, gdy przedsiębiorca stanie się ofiarą oszustwa np. ktoś podszyje się pod podmiot gospodarczy i wyłudzając towar za niego nie zapłaci, to nie musi płacić podatku VAT za skradzione dobra. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Czy nieodliczony VAT jest kosztem podatkowym?

Podatnik ma prawo (nie obowiązek) do odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych, gdy nabyte towary i usługi zostały wykorzystane lub zostaną wykorzystane do czynności opodatkowanych.

Karty paliwowe – rozliczenie w VAT. Jest interpretacja ministra

Resort finansów wskazuje, że na rozliczenie kart paliwowych w VAT wpływa wiele przesłanek.

Więcej czasu na złożenie deklaracji CIT-8 za 2020 r.?

Deklarację CIT-8 za rok 2020 podatnicy powinni złożyć do 31 marca 2021 r. W tym samym terminie powinni zapłacić podatek. Jednak sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawkę poselską przedłużającą termin na rozliczenie i wpłatę podatku CIT za 2020 r.

Zwrot za sprzęt do pracy zdalnej bez PIT

U pracowników, którzy ze względu na stan epidemii pracują zdalnie, a którzy otrzymują od szefa zwrot kosztów na zakup niezbędnego do takiej formy pracy sprzętu, nie powstanie przychód do opodatkowania. Potwierdza to fiskus.

Samorząd zawodowy – szkolenie już bez podatku PIT

Jeśli podatnik korzysta z darmowego szkolenia organizowanego przez samorząd zawodowy nie będzie musiał rozpoznawać z tego tytułu przychodu, a tym samym płacić PIT. To zmiana podejścia do tego typu aktywności.

Przedstawiciel podatkowy VAT mimo brexitu niepotrzebny

Firmy m.in. z Wielkiej Brytanii działające w Polsce mogą odetchnąć. Nie będą musiały ustanawiać przedstawiciela podatkowego dla celów rozliczeń VAT w Polsce.

Wraca preferencyjny VAT na darowizny komputerów i laptopów

Przedsiębiorcy, którzy przekażą dla placówek edukacyjnych sprzęt komputerowy, aby pomóc w walce ze skutkami pandemii koronawirusa mogą ponownie skorzystać z 0 proc. stawki VAT.

Zaliczki na PIT później. Dotyczy to części firm

Minister finansów wyciąga dłoń do przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii. Po raz kolejny przedłuża terminy na zapłatę PIT. Jednak tym razem przywilej ten będzie dostępny tylko dla wybranych.

Darowizny laptopów i tabletów nadal z 0 proc. VAT

Ministerstwo Finansów przedłuża stosowanie 0 proc. stawki VAT na darowizny laptopów i tabletów m.in. dla placówek szkolnych. Preferencja będzie obowiązywać do czasu odwołania stanu pandemii.

Escape room z preferencją podatkową

Bilet wstępu do escape roomu można objąć preferencyjną, 8 proc. stawką VAT. Potwierdzają to organy podatkowe.

Resort finansów zapowiada SLIM VAT. Ma on ułatwić firmom rozliczenia

Rozliczenia VAT mają być łatwiejsze, a część rozwiązań dostosowana do realiów gospodarczych. Zmiany w podatku od towarów i usług zapowiedziało Ministerstwo Finansów.

O błędnej wpłacie trzeba będzie zawiadomić skarbówkę w ciągu 7 dni

W sytuacji, gdy przedsiębiorca opłaci fakturę na rachunek, który nie widnieje na białej liście podatników VAT może on uchronić się od przykrych skutków takiego błędu zawiadamiając o tym naczelnika urzędu skarbowego. Jest nowy termin na dopełnienie tego obowiązku.

Przepisy o podatku u źródła przesunięte do stycznia

Przedsiębiorcy nie muszą stosować znowelizowanych przepisów podatkowych (PIT i CIT) w zakresie poboru podatku u źródła do końca roku.

VAT w czasach kryzysu – webcast z ekspertami EY

Jak zachować bezpieczeństwo rozliczeń i wygenerować oszczędności? O VAT w okresie pandemii opowiedzą eksperci EY.

Koronawirus. Szansa na 0 proc. VAT

Przedsiębiorcy, którzy przekażą darowizny na walkę z koronawirusem będą mogli stosować zerowy VAT. Będą to jednak tylko darowizny na rzecz wybranych podmiotów.