Ryczałt czy skala? Zostało kilka dni na decyzję

Poniedziałek 22 sierpnia to ostatni dzień na przejście w drugiej połowie roku z ryczałtu na skalę. Taką możliwość dała nowelizacja Polskiego Ładu, która obowiązuje od 1 lipca.

STIR: po blokadzie rachunku niełatwo odzyskać status czynnego podatnika VAT

Blokada kont firmowych przez skarbówkę, tzw. STIR, to jedna z najdotkliwszych sankcji dla podatnika. Bez dowodów podatnik wykreślony z rejestru VAT przez blokadę konta nie ma co liczyć na przywrócenie rejestracji.

Usługi niematerialne w CIT: Polski Ład zniósł limity. Fiskus każe je stosować

Fiskus nie zgadza się na pełne rozliczenie nieodliczonych kosztów usług niematerialnych z poprzednich lat.

Można płacić PIT z konta spółki jawnej bez względu na kwotę

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wydał ważny wyrok w sprawie uiszczania PIT z działalności wspólnika spółki jawnej.

Sąd: samochód z górnej półki w jednoosobowej firmie z pełnym odliczeniem VAT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uwzględnił skargę przedsiębiorcy, który spierał się z fiskusem o pełne prawo do odliczenia VAT od auta firmowego.

Slim VAT3, czyli kolejny pakiet ułatwień dla podatników - oto co zawiera

Resort finansów zapewnia, że tzw. SLIM VAT 3 spełnia wiele postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców.

Chcesz przejść na skalę w trakcie roku? Masz czas do 22 sierpnia

Osoby, które wybrały za 2022 r. opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą zmienić formę opodatkowania w trakcie roku podatkowego.

Jak amortyzować sezonowy biznes

Jak rozliczać domki letniskowe, kajaki, żaglówki, szybowce czy inne rzeczy wykorzystywane w biznesie tylko przez kilka miesięcy w roku? Jeżeli są to firmowe środki trwałe, trzeba je amortyzować. Ale tylko w okresie ich używania.

Były przedsiębiorca musi opodatkować sprzedaż auta

Z najnowszej interpretacji fiskusa wynika, że sprzedaż samochodu należy opodatkować nawet po zamknięciu firmy.

Czy faktury sprzed kilku lat można rozliczyć na bieżąco w kosztach

Faktur sprzed kilku lat, a opłaconych dopiero po sądowym wyroku nie można rozliczać na bieżąco w kosztach - uznał Dyrektor Informacji Skarbowej.

Reklama w internecie podlega nowej uldze z Polskiego Ładu

Spółka reklamująca swój nowy produkt w Internecie może skorzystać z ulgi na ekspansję. Wydatki, które są kosztem uzyskania przychodów, odliczy dodatkowo od dochodu (do 1 mln zł rocznie).

Podatkowy kalkulator Polskiego Ładu 2.0: przedsiębiorcy wciąż muszą liczyć sami

Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wciąż czekają na swoją wersję narzędzia Ministerstwa Finansów.

Brak całej dokumentacji pojazdu nie przekreśla prawa do pełnego odliczenia VAT

Brak całej dokumentacji technicznej pojazdu nie powoduje utraty prawa do pełnego odliczenia VAT - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

Inwestycja w zabytek to podwójna korzyść w podatkach dla firmy

Przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na zabytki (tzw. pałacyk plus) niezależnie od tego, czy zalicza wydatki na zabytkową nieruchomość do kosztów podatkowych.

Awaryjne źródł energii w firmie można rozliczyć w kosztach

Dzięki agregatowi można wykonywać usługi nawet wtedy, gdy elektrownia wyłączy prąd. Zakup takiego urządzenia można rozliczyć w firmowych kosztach.

Przedsiębiorca ma prawo do diety za podróży służbowe

Właściciel firmy może sobie przyznać dietę i zaliczyć ją do podatkowych kosztów do wysokości kwot przysługujących pracownikom, czyli od 28 lipca 2022 r. do 38 zł za dobę podróży krajowej (w podróżach zagranicznych wysokość diety uzależniona jest od tego, gdzie jedziemy).

Nowa ulga dla hojnych przedsiębiorców - jest ważna interpretacja skarbówki

Od 1 stycznia firmy, które sponsorują sport, naukę bądź kulturę, oprócz rozliczenia wydatków w podatkowych kosztach mogą odliczyć ich połowę od dochodu. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Prawnicy bronią prezesa i zarządu, ale w koszty ich wrzucić nie można

W najnowszej interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zakwestionował opłaty za usługi prawne w sprawie karnej najważniejszych w spółce osób.