Wakacyjny bonus dla pracownika bez ZUS

Wakacyjny bonus, którego wysokość ma być uzależniona od sytuacji materialnej i rodzinnej pracowników podlega zwolnieniu ze składek na ubezpieczenie społeczne.

Od dofinansowania pobytu w sanatorium pracownika trzeba zapłacić ZUS

Gdy pracownik dokonuje zakupu przedmiotu, artykułu lub usługi, a pracodawca zamierza zwrócić mu wydatki, zwolnienie ze składek nie przysługuje.

Firma daruje pracownikowi lojalkę, ale ZUS weźmie swoją dolę

Umorzoną pracownikowi kwotę zwrotu dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek.

Od wypłaty za czas pozostawania bez pracy trzeba zapłacić ZUS

Wypłata odszkodowania pracownikowi za czas pozostawania bez zatrudnienia wlicza się do podstawy wymiaru na ubezpieczenia społeczne.

Od 1 września limit dofinansowania jedzenia dla pracowników w górę

Nie 300 zł jak dotychczas, a 450 zł będzie wynosił od 1 września limit dofinansowania jedzenia dla pracowników, od którego nie trzeba płacić należności do ZUS.

Dobre wiadomości dla małych firm. Chodzi m.in. o niższe składki ZUS

Wkrótce limit czasowy korzystania z tzw. małego ZUS plus może zostać całkowicie zniesiony.

Przedsiębiorcy ciągle mają problemy z rozliczeniem zwrotu składki zdrowotnej

Część przedsiębiorców musi wykazać zwróconą przez ZUS składkę zdrowotną w zeznaniu podatkowym. Nawet jeśli nie prowadzą już działalności.

Limit dofinansowania do posiłków dla pracowników w górę

Ma wzrosnąć limit dofinansowania do posiłków dla pracowników, od którego nie trzeba płacić należności do ZUS - tak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Od 1 lipca mimalna płaca i składki do ZUS w górę

Płaca minimalna wzrośnie po raz drugi w tym roku. Od lipca pełnoetatowy pracownik nie będzie mógł zarabiać mniej niż 3600 zł brutto. Wzrosną też składki ZUS dla osób, które korzystają z preferencji.

Skadki ZUS dla przedsiębiorców w górę o ponad 12 procent

Na skutek zapisanego w założeniach do projektu ustawy budżetowej na 2024 rok wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia do 7794 zł, składki ZUS na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących firmę i niekorzystających z preferencji wzrosną z 1418,48 zł do 1594,18 zł miesięcznie, bez składki zdrowotnej.

Nie zawsze będzie podatek od zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej

Część przedsiębiorców, którzy zapłacili w 2022 r. składkę większą od limitu kwoty, jaką mogli zaliczyć do kosztów, a teraz dostaną zwrot, nie musi pomniejszać kosztów. W efekcie nie zapłacą od zwrotu podatku i składki. - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów dla "Rzeczpospolitej".

ZUS daje więcej czasu na wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej (RZS-R) został wydłużony z 1 do 5 czerwca 2023 r. - poinformował ZUS.

Od zwrotu składki zdrowotnej trzeba zapłacić podatek i... składkę zdrowotną

Niemiła niespodzianka czeka przedsiębiorców na liniowym PIT, którzy w zeszłym roku zaliczali składkę do podatkowych kosztów.

Składka zdrowotna: aby otrzymać zwrot trzeba potwierdzić rachunek bankowy

Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot - przypomina ZUS.

Ostatnie dni na rozliczenie składki zdrowotnej

Tylko do poniedziałku 22 maja przedsiębiorcy mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok. Nadpłaty nie można odliczyć od składki za kwiecień.

Niemiła niespodzianka dla niektórych firm. Chodzi o rozliczenie składki

Przedsiębiorcom, którzy są na skali bądź liniowym PIT i w zeszłym roku zawiesili bądź zakończyli biznes, wychodzi dodatkowa składka zdrowotna do zapłaty.

Mają ulgę w PIT, ale nie w składce zdrowotnej

Ulg z Polskiego Ładu - dla seniorów, rodziców mających czwórkę (lub więcej) dzieci czy dla osób wracających z emigracji - nie można uwzględnić w rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej.

Długi w ZUS a składka zdrowotna do zwrotu? To możliwe

Może się okazać, że w ramach rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przedsiębiorcy wyjdzie kwota do zwrotu, choć ma wobec ZUS zaległości.