Rekordowa podwyżka składek ZUS od mikroprzedsiębiorców

Rząd zakłada na przyszły rok sporą podwyżkę składek z działalności gospodarczej. Ponad milion osób prowadzących działalność gospodarczą zapłaci co miesiąc o 187,56 zł więcej niż dotychczas.

Składki ZUS zabezpieczone hipoteką - bez przedawnienia

Hipoteka przymusowa na majątku dłużnika ZUS powoduje, że zobowiązanie z tytułu zaległych składek nie ulegnie przedawnieniu - przypomniał Sąd Najwyższy.

Nie da się odpisać nadpłaconych składek

Przedsiębiorca, który przejdzie w lipcu z ryczałtu na skalę, nie odliczy nadwyżki wpłat na ubezpieczenie zdrowotne.

Zmieniając formę opodatkowania możemy stracić na składce zdrowotnej

Przedsiębiorców czeka trudny orzech do zgryzienia. Korekta Polskiego Ładu umożliwia zmianę formy opodatkowania. Ale uwaga: przechodząc na inny podatek, możemy stracić na składce zdrowotnej.

Składkę zdrowotną będzię można odliczyć za cały rok

Ulga na składki zdrowotne ma wejść w życie 1 lipca. Jak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów, wcześniejsze przelewy do ZUS nie przepadną.

Sposób na odliczenie składki zdrowotnej za 10 miesięcy 2022 roku

Skarbówka w najnowszej interpretacji przyznaje preferencje podatnikowi, który pod koniec 2021 r. nadpłacił składki za niemal cały 2022 r.

Zmiana ryczałtu na skalę w połowie roku. A co ze składką zdrowotną?

Po obniżeniu PIT do 12 proc. przedsiębiorcy już w połowie tego roku będą mogli zmienić formę opodatkowania z ryczałtu na skalę. Oznacza to również zmianę zasad rozliczania składki zdrowotnej.

To już ostatnia szansa na złożenie wniosku o świadczenie postojowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że przedsiębiorcy tylko do 16 sierpnia mogą składać wnioski o świadczenie postojowe przyznawane w związku ze stanem epidemii, który został zniesiony 16 maja.

Oto sposób, aby nie płacić składki przy sprzedaży firmowego majątku

Przedsiębiorca nie zapłaci składki zdrowotnej, jeśli transakcję sprzedaży firmowego majątku przeprowadzi w czasie zawieszenia biznesu.

Składki ZUS w 2023 roku. Takiej podwyżki jeszcze nie było

W 2023 roku prowadzących działalność gospodarczą czeka rekordowa podwyżka wpłat do ZUS o 187,56 zł.

Wypalenie zawodowe – czy może być podstawą do wystawienia L4 od 1 stycznia 2022 r.?

Wypalenie zawodowe to poważny problem dotykający coraz więcej pracowników. W czerwcu 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11) z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2022 roku.

Odprawa emerytalna dla pracownika przechodzącego na emeryturę

Kiedy odprawa dla pracownika przechodzącego na emeryturę jest zwolniona z oskładkowania?

Ulga na start i preferencyjny ZUS a współpraca z byłym pracodawcą

W jakim zakresie osoba rozpoczynająca działalność może współpracować z byłym pracodawcą, jeśli chce skorzystać z ulgi na start, a następnie preferencyjnego ZUS-u?

Składki ZUS na 2022 r., czyli kolejna duża podwyżka

Będzie to wręcz podwyżka rekordowa, gdyż składki na ZUS mają wynieść aż 1617,91 zł, a nie 1457,49 zł jak dotychczas. Będziemy więc płacić ponad 160 zł więcej.

Kody PKD – ZUS odmawia pomocy, ale sądy ją przyznają

Wielu przedsiębiorców nie mogło lub nie może skorzystać z pomocy publicznej dla branż najbardziej dotkniętych skutkami epidemii z powodu błędów w rejestrze REGON. W przepisach określających zasady udzielania pomocy publicznej wymieniono kody PKD, które uprawniają do ubiegania się o wsparcie.

Składka zdrowotna – samozatrudnieni jednak z ryczałtową?

Rząd wycofuje się z ostrej podwyżki składek zdrowotnych dla samozatrudnionych w ramach Polskiego Ładu. Nie oznacza to jednak, że podwyżki nie będzie wcale.

ZUS planuje zmienić termin opłacania składek za pracowników

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował strategię na lata 2021-2025. Zakłada ona wiele nowości, m.in. zmianę terminu opłacania składek za pracowników.

Umorzenie składek na ZUS podczas epidemii koronawirusa

Sytuacja związana z koronawirusem i wywołana nim pandemia, nie stanowi sama w sobie przesłanki, pozwalającej na umorzenie należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.