Nie każdy przedsiębiorca skorzysta z wakacji od ZUS

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem, który zakłada wprowadzenie tzw. wakacji od ZUS dla przedsiębiorców.

Będzie rewolucja w składce zdrowotnej. Ma być prostsza i niższa

Od 1 stycznia 2025 r. zmienią się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców. Rząd przekonuje, że zyska na nich 93% wszystkich przedsiębiorców PIT.

Rząd zdecydował: będą wakacje od ZUS. Kto i jak z nich skorzysta

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie tzw. wakacji od ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców.

Współpraca z firmą byłego prezesa nie wyklucza preferencyjnego ZUS

Podjęcie współpracy z firmą, którego właścicielem jest prezes zarządu spółki, w której przedsiębiorca był wcześniej zatrudniony nie wyklucza możliwości skorzystania z preferencyjnych zasad opłacania składek ZUS.

Więcej firm skorzysta z wakacji składkowych. Rząd zmienia projekt ustawy

Z wakacji od składek ZUS będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zgłosili do ubezpieczenia maksymalnie dziesięć osób.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców do zmiany. Oto dwie propozycje rządu

Rząd rozważa dwie propozycje zmian w składce zdrowotnej: składka zryczałtowana lub uzależniona od przychodu lub dochodu (przedsiębiorca ma mieć wybór).

Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. składek wspólnika dominującego

Wspólnik dominujący, posiadający 99 proc. udziałów w spółce z o.o., nie musi płacić składek ZUS - wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Przez zmiany w wypłacie chorobowego może być więcej kontroli ZUS

Zapowiadane zmiany w wypłacie chorobowego mogą zwiększyć aktywność ZUS - pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Paulina Szewioła.

ZUS opublikował ważny komunikat ws. składki zdrowotnej 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował komunikat w sprawie podstawy wymiaru składki oraz kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2024 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Zatrudniasz emerytów lub rencistów? Musisz wystawić zaświadczenie do ZUS

Do 29 lutego pracujący emeryci i renciści oraz zatrudniające ich firmy muszą udokumentować w ZUS wysokość przychodów osiągniętych przez te osoby w 2023 r.

Wiadomo już ile wyniesie składka zdrowotna na ryczałcie w 2024 roku

Przedsiębiorca rozliczający się w formie ryczałtu zapłaci więcej na ubezpieczenie zdrowotne.

Może być problem z powrotem na Mały ZUS plus w 2024 roku

Zgodnie z przepisami i interpretacją urzędników, firmy korzystające z tzw. Małego ZUS plus w latach 2019–2021 mogą wrócić do ulgi, ale dopiero w 2025 roku.

ZUS: przedsiębiorcy powinni sprawdzić swoje konto na PUE

ZUS rozpoczął przekazywanie do ponad 3,3 mln płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za rok 2023. Informacja będzie zamieszczona na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zostały niecałe dwa tygodnie na złożenie druku ZUS IWA

Do końca stycznia część płatników składek powinna złożyć druk ZUS IWA za 2023 rok. Dane z formularza posłużą do ustalenia indywidualnej wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe na kolejny rok składkowy, trwający od kwietnia 2024 roku do końca marca następnego roku - informuje ZUS.

Chcesz płacić niższy ZUS? Masz czas do końca stycznia

Przedsiębiorcy spełniający warunki tzw. Małego ZUS plus mogą opłacać niższe składki społeczne przez cały obecny rok. Czas na zgłoszenie mają do 31 stycznia.

Rząd Tuska szykuje dwie duże zmiany dla przedsiębiorców

Rada Ministrów rozpoczęła prace nad nowymi zasadami wypłacania zasiłku chorobowego oraz "wakacjami od ZUS". Oba rozwiązania zostały zapisane w umowie koalicyjnej nowego rządu.

ZUS chce rozliczać składki za przedsiębiorców

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska zapowiedziała automatyzację rozliczeń z firmami.

ZUS rozpoczął wysyłkę ważnych informacji dla przedsiębiorców

Od 5 stycznia ZUS rozpoczyna przekazywanie do ponad 3,3 mln płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za rok 2023. Informacja będzie zamieszczona na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.