Odprawa emerytalna dla pracownika przechodzącego na emeryturę

Kiedy odprawa dla pracownika przechodzącego na emeryturę jest zwolniona z oskładkowania?

Ulga na start i preferencyjny ZUS a współpraca z byłym pracodawcą

W jakim zakresie osoba rozpoczynająca działalność może współpracować z byłym pracodawcą, jeśli chce skorzystać z ulgi na start, a następnie preferencyjnego ZUS-u?

Składki ZUS na 2022 r., czyli kolejna duża podwyżka

Będzie to wręcz podwyżka rekordowa, gdyż składki na ZUS mają wynieść aż 1617,91 zł, a nie 1457,49 zł jak dotychczas. Będziemy więc płacić ponad 160 zł więcej.

Kody PKD – ZUS odmawia pomocy, ale sądy ją przyznają

Wielu przedsiębiorców nie mogło lub nie może skorzystać z pomocy publicznej dla branż najbardziej dotkniętych skutkami epidemii z powodu błędów w rejestrze REGON. W przepisach określających zasady udzielania pomocy publicznej wymieniono kody PKD, które uprawniają do ubiegania się o wsparcie.

Składka zdrowotna – samozatrudnieni jednak z ryczałtową?

Rząd wycofuje się z ostrej podwyżki składek zdrowotnych dla samozatrudnionych w ramach Polskiego Ładu. Nie oznacza to jednak, że podwyżki nie będzie wcale.

ZUS planuje zmienić termin opłacania składek za pracowników

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował strategię na lata 2021-2025. Zakłada ona wiele nowości, m.in. zmianę terminu opłacania składek za pracowników.

Umorzenie składek na ZUS podczas epidemii koronawirusa

Sytuacja związana z koronawirusem i wywołana nim pandemia, nie stanowi sama w sobie przesłanki, pozwalającej na umorzenie należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy umowy o dzieło przeszły do szarej strefy?

Obowiązująca od stycznia br. konieczność zgłaszania i rejestrowania umów o dzieło w ZUS-ie doprowadziła do tego, że w pierwszym tygodniu b.r. zgłoszono zaledwie 15 proc. takich umów, w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r.

Składki ZUS 2021 r. to już prawie 1500 zł

Wraz z nowym rokiem prowadzący działalność gospodarczą tradycyjnie już płacą więcej na składki ZUS.  W br. są one o 26,01 zł wyższe niż w roku 2020.

ZUS zwróci pieniądze przedsiębiorcom

Niemal 150 tys. przedsiębiorców uzyska automatycznie większą pomoc z ZUS. To efekt interwencji rzecznika MŚP w sprawie rozliczania nadpłat składek na ubezpieczenia.

Zwolnienie ze składek ZUS do poprawki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rozpatrzy wnioski przedsiębiorców o zwolnienie z opłacania składek.

Koronawirus. Co dalej z zasiłkiem opiekuńczym?

Na jakiej podstawie aktualnie rodzic może korzystać ze zwolnienia z pracy celem opieki nad dzieckiem w sytuacji zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zasiłek przysługiwał?

Koronawirus. Ulgi w płatnościach na rzecz ZUS

Specustawa wprowadziła uzyskanie ulg w zapłacie należności ZUS. I nie chodzi tu tylko o zwolnienia.

Jak dostać postojowe będąc samozatrudnionym

Świadczenie postojowe z ZUS przysługuje m.in. samozatrudnionym. Co do zasady wynosi 2080 zł i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.

Jak dostać postojowe z ZUS przy umowach cywilnoprawnych

Wypłata świadczeń postojowych z ZUS to m.in. pomoc dla osób na umowach: o dzieło, zlecenia i agencyjnych.

Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek

Tradycyjna metoda to złożenie papierowego wniosku w jednym z oddziałów ZUS lub wysłanie go pocztą. Można też złożyć wniosek przez internet choć to wymaga e-podpisu.