Efekt inflacji. Zaczynamy szukać pracy i chodzić po podwyżkę

Wynagrodzenia Polaków nie nadążają za inflacją – taki można wysnuć wniosek na podstawie najnowszych badań ARC Rynek i Opinia. Wynika z nich, że aż prawie co trzeci z nas próbuje na różne sposoby podnieść swoje przychody. Jak?

Dare IT, czyli pomoc dla kobiet w podjęciu pierwszej pracy w branży IT

Ruszyła czwarta już edycja programu mentoringowego Dare IT. Jest on przeznaczony dla pań, które chcą zdobyć swoją pierwszą pracę w branży informatycznej.

Urlop wypoczynkowy a ekwiwalent za urlop

Czy można przenieść urlop wypoczynkowy na następną umowę zamiast ekwiwalentu?

Full stack developer - na tym stanowisku programiści są rozchwytywani

Full stack developer pod tą nazwą kryje się „król” wśród wszelkich stanowisk w branży IT. Popyt na rynku pracy na takich specjalistów jest gigantyczny, a zarobki mogą robić wrażenie.

Zapomoga z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - komu możną ją przyznać?

Środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można przeznaczyć na rożne cele. Pracodawca gromadzi je na oddzielnym rachunku bankowym i wydaje na potrzeby socjalne osób uprawnionych do korzystania z nich.

Nowy pracownik nie zna szefa i swoich obowiązków

Katalog błędów popełnianych przez pracodawców w procesie tzw. onboardingu zaczyna się od nieodpowiedniego wprowadzenia pracownika w nową rolę i zakres obowiązków.

Kompetencje przyszłości – na co stawiają dzisiejsi nastolatkowie?

Aby stwierdzić, jakie umiejętności będą niezbędne w pracy w nieodległej przyszłości, warto przyjrzeć się planom najmłodszych w zakresie kształtowania i rozwijania kompetencji. Na jakie kompetencje wskazują teraz nastolatkowie?

Przerywany czas pracy - kiedy można go stosować?

Przerywany system pracy, wprowadzany jest w przedsiębiorstwach cechujących się bardzo dużym natężeniem pracy w określonych porach dnia a przez pozostałą cześć dnia zapotrzebowanie na pracę jest bardzo niewielkie lub nie ma go wcale.

Czy pracownik może odmówić wykonania polecenia pracodawcy z powodu pandemii?

W okresie pandemii COVID-19 pojawiają się przypadki, w których pracownicy odmawiają świadczenia pracy, bo boją się zarażenia koronawirusem. Czy pracownik w obawie przed COVID-19 może odmówić wykonania polecenia pracodawcy?

Polacy to unijni pracusie. Pracujemy najdłużej w całej Unii Europejskiej

W Polsce w 2020 r. pracowano najdłużej w całej Wspólnocie. Pracownicy w naszym kraju pracowali rocznie przez 1848 godzin. Plasuje to Polskę, wraz z Węgrami, na pierwszym miejscu najdłużej pracujących w UE nacji.

Polacy idą na umowę o pracę, ale zyskuje też freelancing

Pandemia sprawiła, że co dziewiąty pracownik nad Wisłą zmienił formę zatrudnienia. Wśród osób do 24. roku życia ten odsetek był jednak zdecydowanie wyższy i sięgał nawet 20 proc.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika

Czy pracodawca ma możliwość rozwiązania ze mną umowy o pracę po upływie okresu zasiłkowego 182 dni, jeżeli nie przedłożyłem decyzji o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego – pyta nasz Czytelnik?

Czy kodeks pracy przewiduje możliwość nieodpłatnych godzin próbnych?

Kodeks Pracy nie posługuje się terminem ,,godzin próbnych’’. W ustawie tej przewidziano natomiast instytucję umowy terminowej zawieranej na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy.

Mobbing w pracy - jak sobie z nim radzić?

Miejsce pracy powinno być przestrzenią bezpieczną, gdzie pracownicy nie boją się pracować. Pracownik powinien spędzać czas na efektywnym wykonywaniu powierzonych mu zadań, a nie na unikaniu mobbera, który stosuje wobec niego mobbing.

Problem z wdrażaniem „nowych” w firmie. Co piąty pracownik miał tylko dzień

Pracodawcy nie trafiają w potrzeby pracowników, którzy mają zbyt mało czasu na oswojenie się z obowiązkami i nowym miejscem pracy. Tzw. onboarding ponad połowy rozpoczynających swoją przygodę w danej firmie trwał nie więcej niż tydzień.

Home office nie służy młodym. Pracodawcy muszą interweniować

Młodzi ludzie pracując zdalnie słabiej się rozwijają – wynika z najnowszych badań. Już niemal 3 na 4 osoby twierdzą, że na home office cierpią ich relacje z pracownikami. I nie jest to odosobniony osąd - podobnie myślą liderzy biznesu.

Praca bez satysfakcji? Tylko 35 proc. osób z niej nie zrezygnuje

Zatrudnieni coraz częściej wykazują otwartość na robienie krótszych przerw w karierze, a jako możliwy powód takiej decyzji podają brak satysfakcji, chęć realizacji marzeń, czy wypalenie zawodowe.

Pracownicy 50+. Będzie ich przybywać, a pracodawcy już ich szukają

Osoby w wieku 50+ stanowią niemal 40 proc. naszego społeczeństwa, a – wedle prognoz – do 2040 r. będzie to już ponad 50 proc. Nie oznacza to, że wzrośnie grono siedzących w domu emerytów, bo do głosu mają dojść tzw. silversi aktywni na rynku pracy.