Od piątku nowe przepisy BHP. Przedsiębiorcy mieli pół roku na ich wdrożenie

Pracodawcy mieli pół roku na dostosowanie się do przepisów znowelizowanego rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Termin mija w piątek 17 maja 2024 roku.

To już ostatnie dni na roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

Tylko do 20 maja przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok.

Będą nowe obowiązki dla pracodawców. Chodzi o płodność podwładnych

Pracodawca będzie musiał zapewnić zatrudnionym ochronę przed działaniem czynników, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Czterodniowy tydzień pracy jako benefit dla pracowników

Rządzący coraz częściej mówią o wprowadzeniu do polskiego prawa czterodniowego tygodnia pracy. Jak się okazuje, taka możliwość istnieje na gruncie obecnie obowiązujących przepisów. Jako benefit dla pracowników.

Zapadł precedensowy i korzystny dla firm wyrok ws. rekrutacji pracowników

Firmy nie muszą usuwać CV od razu po rekrutacji - taki wniosek można wyciągnąć z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który jest istotny dla wszystkich firm zatrudniających pracowników.

Wiadomo już, ile wyniesie odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.

W 2024 roku pracodawcy przeznaczą na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych większe środki. To skutek „odmrożenia” podstawy odpisów na ZFŚS. W górę idzie też maksymalna kwota wypłacanego świadczenia urlopowego.

Pracownik często się spóźnia po kilka minut? Sąd: można go zwolnić

Kilkuminutowe, ale notoryczne spóźnienia do pracy są wystarczającym powodem do rozwiązania umowy z pracownikiem - wynika z prawomocnego orzeczenia Sądu Rejonowego w Rybniku.

ZUS przypomina: to ostatnia szansa dla płatników składek na złożenie korekt

Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mają czas na złożenie korekt dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Karty przedpłacone bez ZUS, ale nie dotyczy to wszystkich pracowników

Całkowita wartość kart przedpłaconych jest zwolniona ze składek ZUS, ale tylko w przypadku zatrudnionych w warunkach uciążliwych.

Firmy będą musiały zafundować pracownikom dodatkowy sprzęt

Pracodawcy będą mieli pół roku na dostosowanie stanowisk pracy osób korzystających z monitorów ekranowych do zmienionych przepisów BHP.

Trudniej będzie zwolnić niektórych pracowników. Wchodzą w życie nowe przepisy

Sąd będzie mógł nakazać dalsze zatrudnienie zwolnionego pracownika podlegającego szczególnej ochronie aż do końca procesu.

Powrót z pracy zdalnej do biura i związane z nim kwestie prawne

Od 7 kwietnia obowiązują nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej, jednak coraz więcej szefów ściąga pracowników do biur. Najczęściej decydują się na tryb hybrydowy.

Firmy będą musiały przekazać więcej pieniędzy na działalność socjalną

Procedowany w Sejmie projekt zakłada podniesienie podstawy naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Limit dofinansowania do posiłków dla pracowników w górę

Ma wzrosnąć limit dofinansowania do posiłków dla pracowników, od którego nie trzeba płacić należności do ZUS - tak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego - co to oznacza dla pracodawców

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany 1 lipca 2023 r. Pracodawcy będą musieli wykonać obowiązki zawieszone na ten okres.

Duże zmiany w Kodeksie pracy. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza ona na stałe pracę zdalną oraz możliwość badania podwładnych przy użyciu alkomatu czy narkotestów.

Od stycznia diety w delegacjach pracowników idą w górę

Od 1 stycznia 2023 r. wzrośnie wysokość diet, które przysługują pracownikom za podróże służbowe.

W 2023 roku wzrośnie miminalne wynagrodzenie i inne świadczenia

Od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 3490 zł (15,9 proc. więcej niż obecnie). Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców do 22,80 zł (skok o 15,7 proc.).