Rząd komplikuje uproszczone zasady zatrudniania uchodźców

Zmiany w specustawie przysporzą problemów pracodawcom, dla których zatrudnienie obywateli Ukrainy miało być proste i szybkie. Narazi też pracodawców na grzywny.

Nowe uprawnienia dla pracodawców. Koniec alkoholu i narkotyków w pracy

Przyjęta we wtorek nowelizacja kodeksu pracy przewiduje możliwość prowadzenia prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników i osób zatrudnionych na kontraktach. Obejmą nie tylko alkohol, ale także narkotyki.

Składkę zdrowotną trzeba zapłacić też od podróży służbowej prezesa

Składkę zdrowotną dla członków zarządu z powołania wprowadził Polski Ład. Okazuje się, że ZUS surowo interpretuje nowe przepisy.

Rząd: dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku

Ze względu na wysoką inflację przepisy przewidują, że poza tradycyjnym ustawowym podniesieniem minimalnego wynagrodzenia od stycznia, w lipcu powinna nastąpić także druga podwyżka. Będzie to pierwsza taka operacja w historii przepisów o minimalnym wynagrodzeniu.

Rząd tworzy system dla firm, które chcą zatrudniać uchodźców z Ukrainy

Ma powstać system teleinformatyczny, który ułatwi nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy.

Jak wypłacać wynagrodzenie uchodźcom z Ukrainy?

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zatrudnienie w polskich firmach znalazło już ponad 100 tys. obywateli Ukrainy, którzy skorzystali z uproszczonych procedur związanych z legalizacją ich pobytu i pracy. Są to głównie kobiety.

Premia uznaniowa i regulaminowa – jaka jest różnica?

Jednym z popularniejszych dodatków do wynagrodzenia zasadniczego są premie. W większości przedsiębiorstw mają one charakter uznaniowy lub regulaminowy. W obu przypadkach to pracodawca określa ich charakter.

Rotacje pracowników i podwyżki. Ten sektor czekają duże zmiany

Pandemia sprawiła, że rok temu stabilizacja była na pierwszym miejscu potrzeb pracowników. Mniej chętnie zmieniali pracę i ze sporym zrozumieniem traktowali brak podwyżek. Teraz te trendy ulegają odwróceniu.

Urlop szkoleniowy – czym jest i komu przysługuje?

W przepisach kodeksu pracy wymieniono kilka rodzajów urlopów. Pracownicy najczęściej korzystają z urlopów wypoczynkowych, okolicznościowych, a niekiedy z bezpłatnych. Przepisy umożliwiają też jednak korzystanie z urlopów szkoleniowych.

Równoważny system czasu pracy – kiedy można go stosować?

System równoważnego czasu pracy jest jednym z systemów organizacji czasu pracy, który może być stosowany przez pracodawcę. W danym zakładzie pracy może funkcjonować kilka systemów czasu pracy dla różnych grup pracowników.

Opinia o szefie – to ona ma znaczenie przy wyborze miejsca pracy

Kandydaci do pracy chcą znać opinie o przyszłym przełożonym. Tak wskazuje 61 proc. osób szukających zatrudnienia. Rola zwierzchnika w rozwoju kariery zawodowej jest istotna, a jak się okazuje ma on znaczenie przy decyzji o podjęciu współpracy z firmą.

Polacy pójdą po podwyżki. Ich skala będzie ograniczona

Rodzimi pracownicy są optymistycznie nastawieni co do potencjalnego wzrostu swojego wynagrodzenia. Większość sądzi, że ich sytuacja na rynku pracy będzie w br. taka sama lub lepsza niż rok wcześniej. Stąd starania o podwyżki.

Czy zleceniobiorca może być w delegacji?

Zasady delegowania pracowników w podróż służbową i jej rozliczenie są powszechnie znane. Przepisy dotyczące podróży służbowych odnoszą się do pracowników, których z pracodawcą wiąże stosunek pracy (umowa o pracę). Co z osobami pracującymi na zlecenie?

Voicebot zrobi selekcję kandydatów do pracy, czyli nowe sposoby rekrutacji kadr

Z rozmów przeprowadzonych z ponad 21 tys. osób aplikujących o pracę wynika, że już podczas wstępnego wywiadu telefonicznego z voicebotem średnio jedna trzecia kandydatów jest niedopasowana do stanowiska.

Szkolenie pracownika poza godzinami pracy - co z czasem pracownika?

Czy udział pracownika w szkoleniu odbywającym się poza godzinami pracy powoduje konieczność oddania mu czasu wolnego?

Relokacja? Nie ma problemu. Polscy inżynierowie skłonni do wyjazdu

Aż trzy czwarte polskich inżynierów zmieniłoby miejsce zamieszkania, jeżeli w ślad za tym szłaby podwyżka miesięcznego wynagrodzenia – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Bergman Engineering.

W Polsce w pracy jest bezpiecznie. Wypadków w miejscach pracy jest niewiele

Rocznie zdarzają się w Polsce 474 wypadki w miejscu pracy, w wyniku których pracownik opuścił minimum 4 dni, na 100 tys. pracowników. Taki wynik plasuje nasz kraj na 22 miejscu na 30 europejskich krajów. W 21 krajach wypadków jest więcej.

Kobiety w pracy wciąż mają trudniej. Sytuację pogorszyła pandemia

Nierówność płci na rynku pracy nie jest nowością, ale – jak wynika z najnowszych analiz – kryzys wywołany Covid-19 dodatkowo dał się paniom we znaki.