Home office? Firmy nie inwestują w narzędzia wspierające pracę zdalną

Okazuje się, że – pomimo popularności w trakcie pandemii hybrydowego modelu pracy, czy całkowitego trybu home office – wiele firm oszczędza na narzędziach ułatwiających wykonywanie obowiązków poza biurem.

Coraz więcej Azjatów do pracy nad Wisłą

W I połowie 2021 roku wydano 43 tys. zezwoleń na pracę dla obywateli krajów azjatyckich – wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W analogicznym okresie rok wcześniej było ich 11 tys. mniej, a w całym 2020 r. – ponad 64 tys.

To już katastrofa. Czekają nas dwa razy większe braki programistów

Nie od dziś wiadomo, że stanowiska technologiczne należą do jednych z najtrudniejszych do obsadzenia. Jednak pandemia jeszcze bardziej pogłębiła ten kryzys.

Porzucenie pracy a odpowiedzialność pracownika

Sytuacja, w której pracownik nagle przestaje przychodzić do pracy może stać się dla przedsiębiorstwa niemałym problemem. Dezorganizuje to prace całej organizacji i może spowodować poniesienie przez firmę poważnych finansowych konsekwencji.

Millenialsi nie chcą wracać do biur, a młodsi i starsi pracownicy mają dość home office

Prawie 40 proc. osób urodzonych w latach 1984-1994 chce już na stałe przejść na tryb pracy zdalnej. Millenialsi polubili wykonywanie obowiązków służbowych w domu.

Wakacje na L4, czyli Polacy na „chorobowym”

Pracodawcy mają coraz większe wątpliwości co do uczciwości swoich podwładnych, którzy udają się na zwolnienia lekarskie. Świadczyć może o tym rosnąca liczba zlecanych przez przedsiębiorców kontroli.

Pracownicy spoza UE ciągną głównie do Polski. Czas na Białorusinów

W I połowie br. do ewidencji urzędów pracy wpisano 998 tys. oświadczeń o zatrudnieniu pracowników ze Wschodu. A to o 63 proc. więcej niż przed rokiem, gdy wybuchła pandemia, a nawet o 18 proc. więcej niż w I połowie 2019 r.

Pracownikom brak zaangażowania. Będą odchodzić. Winna pandemia

Nadchodzą złe informacje dla przedsiębiorstw - firmy w Polsce jeszcze nigdy nie stały przed tak poważnym ryzykiem wielkiej fali odejść pracowników.

Praca zdalna - tylko 35 proc. pracodawców ufa pracownikom na pracy zdalnej

Za nami kilkanaście miesięcy, podczas których praca zdana stała się standardem. Okazuje się jednak, że doświadczenia tego okresu nie wpłynęły pozytywnie na zarządzających firmami na ocenę home office.

Szczepienia – czy pracownicy wrócą do biur zaszczepieni?

40 proc. pracowników biurowych planuje się zaszczepić, a 23 proc. już jest zaszczepiona.

BHP uzasadnia pytanie do pracownika o szczepienie

Obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy mógłby stanowić dla pracodawcy samoistną podstawę do przetwarzania danych na temat szczepień.

Urlop to urlop, ale nie dla wszystkich. Praca nas przytłacza

Tylko co drugi z pracujących Polaków umie podczas swoich wakacji odciąć się od obowiązków zawodowych.

Badania pracownika po długotrwałym zwolnieniu lekarskim

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni musi wykonać badania kontrolne przed powrotem do pracy. Bez nich pracownika nie można dopuścić do pracy. Zaniedbania w tym zakresie mogą spowodować bardzo poważne konsekwencje po stronie pracodawcy.

Rotacja pracowników na wakacjach. Robotyzacja lekiem?

85 proc. pracowników nie jest zaangażowanych w życie firmy, a aż 43 proc. przyznaje, że w pracy towarzyszy im ciągły stres – wynika z najnowszych badań Instytutu Gallupa.

Spóźnienia do pracy – co ze spóźnialskim pracownikiem?

Spóźnienia do pracy to nie niewinny wybryk pracownika, ale poważne przewinienie, za które pracownik może ponieść poważne konsekwencje.

Płace w IT, czyli nie tylko politycy z imponującymi podwyżkami

Rekrutacje w sektorze IT przysparzają coraz więcej problemów – brakuje dobrze wykwalifikowanych specjalistów. Architekt danych, data engineer, mobile developer, cyber security engineer, czy Java developer to specjalizacje należące do absolutnej czołówki specjalistów poszukiwanych przez firmy IT. I świetnie opłacanych.

Ukraińcy – czy Polacy nie chcą już pracowników z Ukrainy?

Emigranci zza wschodniej granicy mogą odebrać pracy i obniżać tempo wzrostu wynagrodzeń – takie zagrożenia część z nas widzi w przyjeżdżających do Polski Ukraińcach.

Wynagrodzenie po terminie – jakie są konsekwencje?

Opóźnienie w wypłacie pracownikom wynagrodzenia niesie ze sobą poważne konsekwencje. Przepisy prawne dają pracownikom instrumenty, które pozwalają im bronić swoich praw.