Karty przedpłacone bez ZUS, ale nie dotyczy to wszystkich pracowników

Całkowita wartość kart przedpłaconych jest zwolniona ze składek ZUS, ale tylko w przypadku zatrudnionych w warunkach uciążliwych.

Firmy będą musiały zafundować pracownikom dodatkowy sprzęt

Pracodawcy będą mieli pół roku na dostosowanie stanowisk pracy osób korzystających z monitorów ekranowych do zmienionych przepisów BHP.

Trudniej będzie zwolnić niektórych pracowników. Wchodzą w życie nowe przepisy

Sąd będzie mógł nakazać dalsze zatrudnienie zwolnionego pracownika podlegającego szczególnej ochronie aż do końca procesu.

Powrót z pracy zdalnej do biura i związane z nim kwestie prawne

Od 7 kwietnia obowiązują nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej, jednak coraz więcej szefów ściąga pracowników do biur. Najczęściej decydują się na tryb hybrydowy.

Firmy będą musiały przekazać więcej pieniędzy na działalność socjalną

Procedowany w Sejmie projekt zakłada podniesienie podstawy naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Limit dofinansowania do posiłków dla pracowników w górę

Ma wzrosnąć limit dofinansowania do posiłków dla pracowników, od którego nie trzeba płacić należności do ZUS - tak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego - co to oznacza dla pracodawców

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany 1 lipca 2023 r. Pracodawcy będą musieli wykonać obowiązki zawieszone na ten okres.

Duże zmiany w Kodeksie pracy. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza ona na stałe pracę zdalną oraz możliwość badania podwładnych przy użyciu alkomatu czy narkotestów.

Od stycznia diety w delegacjach pracowników idą w górę

Od 1 stycznia 2023 r. wzrośnie wysokość diet, które przysługują pracownikom za podróże służbowe.

W 2023 roku wzrośnie miminalne wynagrodzenie i inne świadczenia

Od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 3490 zł (15,9 proc. więcej niż obecnie). Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców do 22,80 zł (skok o 15,7 proc.).

Trybunał w Strasburgu wydał wyrok ws. GPS w służbowych autach

Geolokalizator w firmowym samochodzie stanowi ingerencję w prawo do poszanowania prywatności pracownika, ale jest to ingerencja legalna - uznał Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Będą wyższe dopłaty do pensji niepełnosprawnych pracowników

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który podwyższa dopłaty do pensji dla takich osób.

Sejm zdecydował: home office na stałe w Kodeksie pracy. Co to oznacza dla firm?

Sejm zakończył prace nad nowelizację kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza na stałe do porządku prawnego pracę zdalną oraz możliwość badania podwładnych np. przy użyciu alkomatu.

Firma będzie musiała wypłacić wyższe diety i zwrócić wyższe koszty noclegów

Podwyżka diet z tytułu służbowych podróży za granicę oraz zwiększenie kwot limitów na nocleg obejmie wiele państw. Zacznie obowiązywać po 28 listopada 2022 roku.

Monitoring poczty elektronicznej pracownika

Jak wprowadzić monitoring poczty elektronicznej pracownika?

Rząd komplikuje uproszczone zasady zatrudniania uchodźców

Zmiany w specustawie przysporzą problemów pracodawcom, dla których zatrudnienie obywateli Ukrainy miało być proste i szybkie. Narazi też pracodawców na grzywny.

Nowe uprawnienia dla pracodawców. Koniec alkoholu i narkotyków w pracy

Przyjęta we wtorek nowelizacja kodeksu pracy przewiduje możliwość prowadzenia prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników i osób zatrudnionych na kontraktach. Obejmą nie tylko alkohol, ale także narkotyki.

Składkę zdrowotną trzeba zapłacić też od podróży służbowej prezesa

Składkę zdrowotną dla członków zarządu z powołania wprowadził Polski Ład. Okazuje się, że ZUS surowo interpretuje nowe przepisy.