Duże zmiany w Kodeksie pracy. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza ona na stałe pracę zdalną oraz możliwość badania podwładnych przy użyciu alkomatu czy narkotestów.

Od stycznia diety w delegacjach pracowników idą w górę

Od 1 stycznia 2023 r. wzrośnie wysokość diet, które przysługują pracownikom za podróże służbowe.

W 2023 roku wzrośnie miminalne wynagrodzenie i inne świadczenia

Od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 3490 zł (15,9 proc. więcej niż obecnie). Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców do 22,80 zł (skok o 15,7 proc.).

Trybunał w Strasburgu wydał wyrok ws. GPS w służbowych autach

Geolokalizator w firmowym samochodzie stanowi ingerencję w prawo do poszanowania prywatności pracownika, ale jest to ingerencja legalna - uznał Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Będą wyższe dopłaty do pensji niepełnosprawnych pracowników

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który podwyższa dopłaty do pensji dla takich osób.

Sejm zdecydował: home office na stałe w Kodeksie pracy. Co to oznacza dla firm?

Sejm zakończył prace nad nowelizację kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza na stałe do porządku prawnego pracę zdalną oraz możliwość badania podwładnych np. przy użyciu alkomatu.

Firma będzie musiała wypłacić wyższe diety i zwrócić wyższe koszty noclegów

Podwyżka diet z tytułu służbowych podróży za granicę oraz zwiększenie kwot limitów na nocleg obejmie wiele państw. Zacznie obowiązywać po 28 listopada 2022 roku.

Monitoring poczty elektronicznej pracownika

Jak wprowadzić monitoring poczty elektronicznej pracownika?

Rząd komplikuje uproszczone zasady zatrudniania uchodźców

Zmiany w specustawie przysporzą problemów pracodawcom, dla których zatrudnienie obywateli Ukrainy miało być proste i szybkie. Narazi też pracodawców na grzywny.

Nowe uprawnienia dla pracodawców. Koniec alkoholu i narkotyków w pracy

Przyjęta we wtorek nowelizacja kodeksu pracy przewiduje możliwość prowadzenia prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników i osób zatrudnionych na kontraktach. Obejmą nie tylko alkohol, ale także narkotyki.

Składkę zdrowotną trzeba zapłacić też od podróży służbowej prezesa

Składkę zdrowotną dla członków zarządu z powołania wprowadził Polski Ład. Okazuje się, że ZUS surowo interpretuje nowe przepisy.

Rząd: dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku

Ze względu na wysoką inflację przepisy przewidują, że poza tradycyjnym ustawowym podniesieniem minimalnego wynagrodzenia od stycznia, w lipcu powinna nastąpić także druga podwyżka. Będzie to pierwsza taka operacja w historii przepisów o minimalnym wynagrodzeniu.

Rząd tworzy system dla firm, które chcą zatrudniać uchodźców z Ukrainy

Ma powstać system teleinformatyczny, który ułatwi nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy.

Jak wypłacać wynagrodzenie uchodźcom z Ukrainy?

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zatrudnienie w polskich firmach znalazło już ponad 100 tys. obywateli Ukrainy, którzy skorzystali z uproszczonych procedur związanych z legalizacją ich pobytu i pracy. Są to głównie kobiety.

Premia uznaniowa i regulaminowa – jaka jest różnica?

Jednym z popularniejszych dodatków do wynagrodzenia zasadniczego są premie. W większości przedsiębiorstw mają one charakter uznaniowy lub regulaminowy. W obu przypadkach to pracodawca określa ich charakter.

Rotacje pracowników i podwyżki. Ten sektor czekają duże zmiany

Pandemia sprawiła, że rok temu stabilizacja była na pierwszym miejscu potrzeb pracowników. Mniej chętnie zmieniali pracę i ze sporym zrozumieniem traktowali brak podwyżek. Teraz te trendy ulegają odwróceniu.

Urlop szkoleniowy – czym jest i komu przysługuje?

W przepisach kodeksu pracy wymieniono kilka rodzajów urlopów. Pracownicy najczęściej korzystają z urlopów wypoczynkowych, okolicznościowych, a niekiedy z bezpłatnych. Przepisy umożliwiają też jednak korzystanie z urlopów szkoleniowych.

Równoważny system czasu pracy – kiedy można go stosować?

System równoważnego czasu pracy jest jednym z systemów organizacji czasu pracy, który może być stosowany przez pracodawcę. W danym zakładzie pracy może funkcjonować kilka systemów czasu pracy dla różnych grup pracowników.