Firmy będą musiały przekazać więcej pieniędzy na działalność socjalną

Procedowany w Sejmie projekt zakłada podniesienie podstawy naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Publikacja: 07.07.2023 13:39

Firmy będą musiały przekazać więcej pieniędzy na działalność socjalną

Foto: Adobe Stock

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) musi działać u pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Pozostali pracodawcy mogą tworzyć ZFŚS dobrowolnie, a firmy zatrudniające od 20 do mniej niż 50 pracowników muszą podjąć stosowne kroki na wniosek organizacji związkowej.

Jak przypomina w swoim artykule Paulina Szewioła, fundusz przeznaczony jest na finansowanie np. różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej czy sportowo-rekreacyjnej. Tworzy się go z corocznego odpisu podstawowego, który ustala się w oparciu o wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce.

Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw, który jest procedowany w Sejmie, zakłada zmiany w ZFŚS. Chodzi o podwyższenie podstawy naliczania odpisu na fundusz, poczynając od 1 lipca 2023 r.

Od tego roku jest to 4434,58 zł. Po wejściu w życie nowych regulacji podstawę będzie stanowiło przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r., (tj. 5104,90 zł).

Zdaniem Oskara Sobolewskiego z HRK Payroll Consulting to kolejny przykład niesprzyjającej polityki rządu wobec firm. - Takie zmiany w trakcie roku to złe rozwiązanie, biorąc pod uwagę sposób ich wprowadzenia. Powodują niepewność i brak poczucia stabilności w biznesie. Najlepiej, żeby weszły od nowego roku, a przynajmniej z odpowiednio długim vacatio legis, tak żeby pracodawcy mogli się do nich przygotować – komentuje ekspert emerytalny i rynku pracy.

Czytaj więcej

Dodatkowe obciążenia dla firm w połowie roku
Kadry & Płace
Zapadł precedensowy i korzystny dla firm wyrok ws. rekrutacji pracowników
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kadry & Płace
Wiadomo już, ile wyniesie odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.
Kadry & Płace
Pracownik często się spóźnia po kilka minut? Sąd: można go zwolnić
Kadry & Płace
ZUS przypomina: to ostatnia szansa dla płatników składek na złożenie korekt
Kadry & Płace
Karty przedpłacone bez ZUS, ale nie dotyczy to wszystkich pracowników