Będzie rewolucja w składce zdrowotnej. Ma być prostsza i niższa

Od 1 stycznia 2025 r. zmienią się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców. Rząd przekonuje, że zyska na nich 93% wszystkich przedsiębiorców PIT.

Publikacja: 22.03.2024 08:31

Minister finansów Andrzej Domański, minister zdrowia Izabela Leszczynai wiceminister finansów Jarosł

Minister finansów Andrzej Domański, minister zdrowia Izabela Leszczynai wiceminister finansów Jarosław Neneman podczas konferencji prasowej

Foto: PAP/Leszek Szymański

Przypomnijmy, że uproszczenie zasad rozliczania składki zdrowotnej to jedna ze sztandarowych zapowiedzi rządzącej koalicji. Taka obietnica znalazła się m.in. w 100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów. W czwartek ministrowie finansów i zdrowia przedstawili szczegóły zmian.

Jaka składka zdrowotna na skali podatkowej od 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 r. przywrócona zostanie zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Składka będzie wynosić 9% z 75% płacy minimalnej czyli około 310 zł miesięcznie (w warunkach roku 2025).

– Obecnie byłoby to 286 zł zamiast 382 zł składki minimalnej – wyliczał podczas konferencji prasowej minister finansów, Andrzej Domański. Podkreślał, że każdy przedsiębiorca zyska na tej zmianie przynajmniej 100 zł miesięcznie. Ważne jest też to, że składki nie trzeba będzie liczyć co miesiąc.

Jaka składka zdrowotna na liniowym PIT od 2025 roku

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowani 19% liniową stawką PIT zapłacą składkę zdrowotną obliczaną w następujący sposób:

  • Osoby, których dochody miesięczne nie przekroczą 2-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zapłacą składkę zdrowotną, taką samą jak osoby rozliczające się na skali podatkowej tj. w wysokości 9% od podstawy stanowiącej 75% minimalnego wynagrodzenia. W stosunku do obecnego systemu zyskają co najmniej ok. 100 zł miesięcznie (w warunkach 2025 r.). Wraz ze wzrostem dochodów (do 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia) ich korzyść na niższej składce będzie rosła i wyniesie maksymalnie ok. 530 zł miesięcznie.
  • Osoby, których dochody przekroczą 2-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zapłacą składkę zdrowotna w wysokości 4,9% od nadwyżki uzyskanych dochodów powyżej 2-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Na liniowym podatku będzie możliwość płacenia składki w uproszonej formie (1/12 liczona od dochodu z poprzedniego roku). Korekta nastąpi w rozliczeniu rocznym.

Co więcej, zapowiedziano likwidację absurdu płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Zostanie uchylona możliwość odliczania (części) składek zdrowotnych w PIT. 

Czytaj więcej

Gruntowna reforma składki zdrowotnej na 100 dni rządu Tuska

Jaka składka zdrowotna na ryczałcie od 2025 roku

Planowane zmiany zakładają, że przedsiębiorcy na ryczałcie, którzy uzyskają przychody miesięczne w wysokości nieprzekraczającej 4-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zapłacą (w warunkach roku 2025) około 310 zł miesięcznie (9% od 75% minimalnego wynagrodzenia przez co zyskają z uwagi na zmniejszenie podstawy naliczenia składki zdrowotnej).

W zakresie przychodów przekraczających 4-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przedsiębiorcy na ryczałcie zapłacą minimalna składkę (w kwocie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia) oraz 3,5% od nadwyżki ponad 4-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Przedsiębiorcy na ryczałcie, podobnie jak ci na liniówce, nie będą musieli wykazywać przychodów ze zbycia środków trwałych. W ich przypadku również zostanie uchylona możliwość odliczania (części) składek zdrowotnych w PIT.

Jaka składka zdrowotna na karcie podatkowej od 2025 roku

Rząd zapewnia, że wszyscy przedsiębiorcy opłacający podatek PIT na karcie podatkowej zyskają na zmianie polegającej na obniżeniu składki zdrowotnej liczonej jako 9% od podstawy stanowiącej 75% minimalnego wynagrodzenia (obecnie składka wynosi 9% od 100% minimalnego wynagrodzenia). W tym przypadku również zostanie uchylona możliwość odliczania (części) składek zdrowotnych od PIT.

Czytaj więcej

Rewolucja w firmowej składce zdrowotnej. Będzie niższa i prostsza

- Większość przedsiębiorców zapłaci niższą składkę i bardzo dobrze. Prościej na pewno będą mieli rozliczający się według skali, bo nie muszą co miesiąc jej liczyć. U ryczałtowców i liniowców trochę liczenia jednak zostanie – skomentował proponowane zmiany Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt. Dodał, że jeśli te zmiany wejdą w życie, część przedsiębiorców będzie musiała zastanowić się nad zmianą formy rozliczeń.

ZUS
Nie każdy przedsiębiorca skorzysta z wakacji od ZUS
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
ZUS
Rząd zdecydował: będą wakacje od ZUS. Kto i jak z nich skorzysta
ZUS
Współpraca z firmą byłego prezesa nie wyklucza preferencyjnego ZUS
ZUS
Więcej firm skorzysta z wakacji składkowych. Rząd zmienia projekt ustawy
ZUS
Składka zdrowotna dla przedsiębiorców do zmiany. Oto dwie propozycje rządu