Więcej firm skorzysta z wakacji składkowych. Rząd zmienia projekt ustawy

Z wakacji od składek ZUS będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zgłosili do ubezpieczenia maksymalnie dziesięć osób.

Publikacja: 08.03.2024 11:50

Więcej firm skorzysta z wakacji składkowych. Rząd zmienia projekt ustawy

Foto: Adobe Stock

Nowe rozwiązanie nad którym pracuje obecnie rząd ma polegać na tym, że osoby prowadzące działalność gospodarczą przez miesiąc w roku nie będą musiały płacić składek do ZUS.

Jak przypomina na łamach „Rzeczpospolitej” Paulina Szewioła, pierwotna koncepcja zakładała, że uprawnieni do skorzystania z wakacji składkowych będą mikroprzedsiębiorcy.

Takie założenia skrytykowali natomiast eksperci. Wskazywali bowiem, iż zgodnie z definicją zawartą w ustawie – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2024 r.,poz. 236), mikroprzedsiębiorcą jest firma, która zatrudniała średniorocznie mniej niż dziesięciu pracowników. Oznacza to, że jeżeli ktoś zatrudniał dwadzieścia osób na umowach zlecenia, będzie w uprzywilejowanej sytuacji, bo załapie się na zwolnienie, a ten, który oferował umowy o pracę, nie. Zastosowanie tej definicji wyłączało z ulgi także m.in. twórców i artystów.

W najnowszej wersji projektu zmieniono to kryterium, w efekcie ze zwolnienia skorzysta płatnik, który zgłosił do ubezpieczeń maksymalnie dziesięciu ubezpieczonych.

Dr Tomasz Lasocki z WPiA UW w rozmowie z "Rzeczpospolitą" chwali tę zmianę. Ekspert uważa jednak, że warto w ogóle zrezygnować z tego kryterium. - Wszak spośród 1,75 mln potencjalnie uprawnionych, wykluczy ono zaledwie 0,05 mln osób, ale oznacza dodatkową pracę urzędników i wydłużenie procedury — mówi.

Co więcej, zgodnie z nową wersją projektu, co prawda płatnik będzie zwolniony przez miesiąc ze wszystkich składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalnej, rentowej, wypadkowej, chorobowej) oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, ale te dwie ostatnie nie zostaną uzupełnione środkami z budżetu państwa. Paulina Szewioła w swoim artykule zaznacza, że kwestia ta pozostaje jeszcze nieprzesądzona ze względu na rozbieżności w podejściu wewnątrz rządu.

Czytaj więcej

Będą zmiany w wakacjach składkowych. Rząd koryguje projekt ustawy
ZUS
Nie każdy przedsiębiorca skorzysta z wakacji od ZUS
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
ZUS
Będzie rewolucja w składce zdrowotnej. Ma być prostsza i niższa
ZUS
Rząd zdecydował: będą wakacje od ZUS. Kto i jak z nich skorzysta
ZUS
Współpraca z firmą byłego prezesa nie wyklucza preferencyjnego ZUS
ZUS
Składka zdrowotna dla przedsiębiorców do zmiany. Oto dwie propozycje rządu