Zmiany w KRS: będzie można łatwiej zarejestrować spółkę

Ułatwienie rejestracji i składania dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego, uproszczenie rejestracji spółki z o.o. przez Internet oraz zwiększenie dostępności danych zawartych w KRS – to najważniejsze założenia przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Publikacja: 28.07.2022 14:26

Zmiany w KRS: będzie można łatwiej zarejestrować spółkę

Foto: Adobe Stock

Nowe przepisy dostosowują polski system prawny do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek.

Ułatwienie rejestracji i składania dokumentów do KRS będzie możliwe dzięki zamieszczeniu wzorców umów i informacji o zasadach rejestracji spółek i ich oddziałów w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości w języku polskim oraz przynajmniej jednym języku obcym.


Od 1 lipca 2021 r. wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS są składane elektronicznie.

Po wejściu w życie nowych przepisów można będzie zarejestrować spółkę z o.o. przez Internet. Zwiększy się dostępność do danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym dla użytkowników obcojęzycznych. Dane będą udostępniane za pośrednictwem systemu integracji rejestrów, poprzez portal e-Sprawiedliwość.

Zostanie rozszerzona możliwość wymiany pomiędzy rejestrami za pośrednictwem systemu ich integracji. Będzie to dotyczyć informacji o zmianach w podstawowych danych dotyczących przedsiębiorcy zagranicznego oraz o rejestracji i wykreśleniu oddziału.

Czytaj więcej

Zmiany w KRS. Spółkę łatwiej zarejestrować
Prawo i Podatki
Samochody osobowe do testów mają być zwolnione z akcyzy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Prawo i Podatki
Deregulacja ma ułatwić życie firmom. Resort rozwoju ogłosił swoje pomysły
Prawo i Podatki
Rząd szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców. Wiemy, co znajdzie się w ustawie
Prawo i Podatki
Nowy pomysł rządu: zatrudnisz seniora, dostaniesz dofinansowanie
Prawo i Podatki
Segregacja odpadów: będą nowe obowiązki dla firm