Pracodawcy mogą już sprawdzać trzeźwość podwładnych

Od wtorku 21 lutego 2023 roku pracodawcy mogą samodzielnie prowadzić prewencyjną kontrolę trzeźwości.

Publikacja: 21.02.2023 15:45

Pracodawcy mogą już sprawdzać trzeźwość podwładnych

Foto: Adobe Stock

To efekt nowelizacji kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2023 r., poz. 240), która wprowadza wyraźną podstawę do prowadzenia kontroli trzeźwości przez pracodawcę. Zgodnie z nowymi przepisami będzie mogła zostać przeprowadzona jednak tylko wtedy, gdy okaże się niezbędna do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób albo ochrony mienia. Jej zasady (a także grupy pracowników nią objętych) trzeba będzie ustalić w akcie wewnątrzzakładowym. Ponadto na żądanie pracodawcy lub pracownika niedopuszczonego do pracy badanie stanu trzeźwości zatrudnionego może przeprowadzić uprawniony do tego organ, np. policja.

Pracodawca będzie mógł też wprowadzić (i przeprowadzić) kontrolę pracowników na obecność środków działających podobnie do alkoholu (np. narkotyków).

Wprowadzenie kontroli trzeźwości nie wymaga zgody pracowników. W przypadku odmowy pracownik będzie musiał liczyć się z sankcjami (w tym nawet z rozwiązaniem umowy o pracę).

Trzeba pamiętać również o zachowaniu określonych standardów przy realizowaniu czynności kontrolnych.  Pracodawca powinien zorganizować wszystko w taki sposób, aby nie narazić się na zarzut naruszenia godności czy innych dóbr osobistych. – Oznacza to, że kontrola musi odbyć się w odrębnym, wydzielonym pomieszczeniu, bez udziału osób postronnych. Z kolei osoba kontrolująca powinna posiadać odpowiednie upoważnienie do jej przeprowadzenia (udzielone przez pracodawcę) oraz przetwarzania określonych danych osobowych badanych osób – wyjaśnia na łamach "Rzeczpospolitej" mec. Katarzyna Wilczyk, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski.

Co ważne, akta pracownicze będą musiały zawierać potwierdzenie, że zatrudniony został poinformowany o wprowadzeniu w firmie kontroli trzeźwości. W efekcie w aktach osobowych pracownika będą przechowywane m.in. dokumenty dotyczące kontroli w tym zakresie, a także papiery związane z wykonywaniem obowiązków na odległość, które zastąpią te związane z telepracą.

Czytaj więcej

Kontrola trzeźwości w firmach już możliwa
Prawo i Podatki
Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2024 roku
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo i Podatki
Od dzisiaj można zakładać fundacje rodzinne. Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć
Prawo i Podatki
Ostatnie dni na rozliczenie składki zdrowotnej
Prawo i Podatki
Od środy trzeba gromadzić nowe dokumenty związane z pracownikami
Prawo i Podatki
Niemiła niespodzianka dla niektórych firm. Chodzi o rozliczenie składki
Prawo i Podatki
Czy zadatek może być równy całości ceny za usługę? Jest wyrok sądu