Do poniedziałku 22 maja każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która w ubiegłym roku podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek rozliczyć w skali roku należne składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Przedsiębiorcy składają takie rozliczenie po raz pierwszy.

Roczne rozliczenie należy wykazać w dokumencie rozliczeniowym za kwiecień 2023 roku ZUS DRA (osoby prowadzące działalność jednoosobową) lub ZUS RCA (osoby opłacające składki za siebie oraz np. zatrudnionych pracowników, zleceniobiorców). Od 1 maja obowiązują nowe formularze. ZUS informuje, że można je wypełniać i wysyłać elektronicznie w programie Płatnik lub w aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Czytelnicy "Rzeczpospolitej" skarżą się, że nie jest to wcale proste.  - Wypełniłem deklarację po uważnym przestudiowaniu 48-stronicowej instrukcji ZUS-u, niestety, program Płatnik poinformował mnie o „błędach krytycznych”, co uniemożliwia wysyłkę – opisuje jeden z nich.

Jak się okazuje, problemy techniczne są też w biurach rachunkowych. – Po pobraniu aktualizacji Płatnika mamy prawdziwy armagedon. Nie można w nim znaleźć deklaracji wysyłanych w 2022 r. Okazuje się, że trzeba anulować potwierdzenia danych i pobrać je ponownie. I tak prawie u każdego klienta – wylicza na łamach "Rzeczpospolitej" Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych. Dodaje, że po wypełnieniu deklaracji pojawiają się komunikaty o „błędach krytycznych”, często nie wiadomo, z jakiego powodu. Do rozwiązania problemu trzeba dochodzić metodą prób i błędów.

– Rozgryzienie każdego takiego problemu zabiera mnóstwo czasu – przyznaje Beata Boruszkowska. Dlatego Krajowa Izba Biur Rachunkowych przygotowuje pismo do Ministerstwa Zdrowia i ZUS, w którym zawnioskuje o wydłużenie terminu na roczne rozliczenie składki zdrowotnej.

Czytaj więcej

Problemy z roczną składką zdrowotną