Czy zadatek może być równy całości ceny za usługę? Jest wyrok sądu

Choć relacja między wysokością zadatku a wartością przedmiotu świadczenia umownego jest pozostawiona do uzgodnienia przez strony, to nie może być kwota całkowicie dowolna.

Publikacja: 16.05.2023 16:28

Czy zadatek może być równy całości ceny za usługę? Jest wyrok sądu

Foto: Adobe Stock

Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Rejonowego w  Tczewie (sygn. akt I C 1182/19), który na łamach "Rzeczpospolitej" opisuje Katarzyna Wójcik.

Sprawa dotyczyła rezerwacji w hotelu. Miał być to prezent dla rodziców. Jej warunkiem było dokonanie ekspresowego przelewu, a wpłacona kwota – 2,2 tys. zł – stanowiła cenę za cały pobyt. Szybko okazało się, że rodzice nie mogę jechać w zarezerwowanym terminie. Kiedy kobieta zwróciła się o zwrot pieniędzy otrzymała informację od właściciela hotelu, że wpłacona kwota stanowi zadatek i nie podlega zwrotowi.

Sprawa ostatecznie trafiła na wokandę. Sąd wyjaśnił, że wysokość zadatku nie jest regulowana przepisami prawa. Relacja między wysokością kwoty zadatku (wartością rzeczy) a wartością przedmiotu świadczenia umownego jest pozostawiona do uzgodnienia przez strony. Jednakże nie wynika z tego, że wysokość zadatku może być całkowicie dowolna, np. przewyższająca wartość głównego świadczenia z umowy (alterum tantum). Jest to konsekwencją unormowania skutków zadatku, ma on bowiem być sankcją na wypadek niewykonania umowy. Nadmierna wysokość zadatku może uzasadnić uznanie go za mający na celu obejście ustawy.

W wyroku podkreślono, iż rodzaj świadczonych usług przez pozwanego charakteryzuje się tym, że zarezerwowanie przez klienta pokoju jest równoznaczne z niemożliwością skorzystania z usługi w tym samym czasie przez inną osobę. Pozwany nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na produkcji poszczególnych przedmiotów, lecz na ciągłej gotowości świadczenia usług hotelowych, a dokonanie rezerwacji stanowi zablokowanie skorzystania z usługi przez inną osobę. Zadatek jest dodatkowym zastrzeżeniem umownym, wzmacniającym więź zobowiązaniową między stronami i pełniącym funkcje mobilizującą, dyscyplinującą oraz zabezpieczającą.

Ostatecznie sąd nakazał zwrócić 70 proc. kwoty, tj. 1400 zł, a także 200 zł - czyli koszt śniadań, ponieważ usługę w tym zakresie świadczyła odrębna firma, a pozwany tę usługę jedynie zamawiał.

Prawo i Podatki
Certyfikat ma ułatwić firmom udział w przetargach publicznych
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo i Podatki
Samochody osobowe do testów mają być zwolnione z akcyzy
Prawo i Podatki
Deregulacja ma ułatwić życie firmom. Resort rozwoju ogłosił swoje pomysły
Prawo i Podatki
Rząd szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców. Wiemy, co znajdzie się w ustawie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Prawo i Podatki
Nowy pomysł rządu: zatrudnisz seniora, dostaniesz dofinansowanie