Od dzisiaj można zakładać fundacje rodzinne. Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

W poniedziałek 22 maja wchodzi w życie ustawa o fundacji rodzinnej. Ma ona umożliwić przekazanie firmy i majątku rodzinnego fundacji rodzinnej.

Publikacja: 22.05.2023 13:41

Od dzisiaj można zakładać fundacje rodzinne. Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Foto: Adobe Stock

Fundację może powołać osoba fizyczna aktem założycielskim albo w testamencie notarialnym, wnosząc do niej mienie na fundusz założycielski o wartości określonej w statucie, nie niższy niż 100 tys. zł. W statucie fundator określa szczegóły funkcjonowania fundacji, ustalania listy beneficjentów i ich uprawnienia.

Fundacją kieruje zarząd powoływany i odwoływany przez fundatora, po jego śmierci przez radę nadzorczą, a przy jej braku – przez beneficjentów. Fundator może kierować do organów fundacji opinie lub zalecenia dotyczące jej działalności, ale nie odpowiada za jej zobowiązania.

Fundacja podlega wpisowi do „rejestru fundacji rodzinnych”. Zakłada ją fundator na mocy oświadczenia w akcie założycielskim lub w testamencie fundatora.

Złożenie wniosku o wpis musi nastąpić w terminie 6 miesięcy od sporządzenia aktu założycielskiego. Rejestr fundacji rodzinnych ma być prowadzony przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

Fundacja działa przez swoje organy – zarząd, radę nadzorczą oraz zgromadzenie beneficjentów. Kompetencje tych organów są zbliżone do kompetencji ich odpowiedników w spółkach kapitałowych.

Do zadań zarządu należy prowadzenie spraw fundacji oraz reprezentowanie jej, realizacja celów fundacji określonych w statucie, zapewnienie fundacji płynności finansowej czy spełnianie świadczeń przysługujących beneficjentom. Członkowie zarządu fundacji zobowiązani są postępować lojalnie wobec fundacji. Ponadto zobowiązani są do zachowania poufności oraz nieujawniania tajemnic fundacji nawet po wygaśnięciu ich mandatu do sprawowania tejże funkcji. Za tajemnice fundacji ustawa przyjmuje kierunki inwestowania fundacji, informacje o beneficjentach i ich świadczeniach, a także wszelkie inne informacje posiadające wartość gospodarczą – zakres tajemnicy jest więc szeroki i niedookreślony. Zarząd powołuje fundator, a w razie jego śmierci – rada nadzorcza, o ile została ustanowiona. W braku rady nadzorczej – kompetencję do powołania zarządu otrzymuje zgromadzenie beneficjentów.

Fundacja będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą, choć w ściśle określonym zakresie - stricte holdingową i stanowić rodzaj partnera kapitałowego czy „głównego sponsora” jako podmiot, w którym zdeponowany jest rodzinny majątek. Przedmiotem działalności fundacji może być m.in.:

- zbywanie mienia, którego fundacja jest posiadaczem lub właścicielem, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;

- najem, dzierżawa lub udostępnianie na innej podstawie mienia, którego posiadaczem lub właścicielem jest fundacja;

Czytaj więcej

Polscy przedsiębiorcy mogą już tworzyć fundacje rodzinne
Prawo i Podatki
Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2024 roku
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo i Podatki
Ostatnie dni na rozliczenie składki zdrowotnej
Prawo i Podatki
Od środy trzeba gromadzić nowe dokumenty związane z pracownikami
Prawo i Podatki
Niemiła niespodzianka dla niektórych firm. Chodzi o rozliczenie składki
Prawo i Podatki
Czy zadatek może być równy całości ceny za usługę? Jest wyrok sądu
Prawo i Podatki
Długi w ZUS a składka zdrowotna do zwrotu? To możliwe