Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2024 roku

W Radzie Dialogu Społecznego ruszyły negocjacje dotyczące m.in. wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Pracodawcy i związkowcy nie porozumieli się i w efekcie każdy z nich musi przygotować teraz swoje propozycje w tym zakresie.

Publikacja: 25.05.2023 11:43

Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2024 roku

Foto: Adobe Stock

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, z organizacji pracodawców swoje stanowisko przesłała już rządowi Federacja Przedsiębiorców Polskich. Jeśli chodzi o minimalne wynagrodzenie na 2024 rok FPP zaproponowała podwyżkę o kwotę nie wyższą niż gwarantowana przez ustawę.

– Wymagany przez przepisy poziom płacy minimalnej w 2024 r. wyniesie prawdopodobnie 4254,40 zł, zaś minimalna stawka godzinowa 27,80 zł. Oznacza to wzrost w stosunku do średniej z 2023 r. o blisko 20 proc. – wylicza w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Łukasz Kozłowski, główny ekonomista FPP.

Zwraca przy tym uwagę, że wciąż nie jest jasne, która kwota ma być podstawą wyliczania podwyżki najniższego wynagrodzenia. Spór dotyczy tego, czy chodzi o 3600 zł, czyli wartość obowiązującą na koniec 2023 r., czy też 3545 zł, czyli średnią wysokość minimalnego wynagrodzenia w tym roku. – Czekamy na interpretację resortu rodziny. W efekcie z ostatecznymi wyliczeniami musimy się wstrzymać – dodaje ekspert.

Od propozycji pracodawców różni się sugestia Forum Związków Zawodowych, które proponuje podwyżkę minimalnego wynagrodzenia od nowego roku o 700 zł, a w połowie 2024 r. o kolejne 240 zł, czyli do poziomu co najmniej 4540 zł brutto.

– Rozumiemy prywatnych przedsiębiorców, dla których tak wysoka podwyżka może być dużym obciążeniem – zapewnia Dorota Gardias, przewodnicząca FZZ. Dlatego zdaniem związku należałoby pomyśleć nad instytucjonalnym i celowanym wsparciem sektora MŚP, żeby uchronić go przed drastycznym wzrostem kosztów.

Zbieżne postulaty przedstawiło niedawno OPZZ.

Solidarność zaproponowała z kolei, aby pensja minimalna powinna wzrosła od stycznia 2024 r. nie mniej niż o 500 zł, a od lipca minimalnie o 250 zł. W efekcie nie może być niższa niż 4350 zł brutto.

Czytaj więcej

Ile będą wynosiły płace w 2024 roku? Są różnice w propozycjach firm i związków
Prawo i Podatki
Od dzisiaj można zakładać fundacje rodzinne. Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo i Podatki
Ostatnie dni na rozliczenie składki zdrowotnej
Prawo i Podatki
Od środy trzeba gromadzić nowe dokumenty związane z pracownikami
Prawo i Podatki
Niemiła niespodzianka dla niektórych firm. Chodzi o rozliczenie składki
Prawo i Podatki
Czy zadatek może być równy całości ceny za usługę? Jest wyrok sądu
Prawo i Podatki
Długi w ZUS a składka zdrowotna do zwrotu? To możliwe