Firmy dostaną więcej czasu na badania okresowe pracowników

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wydało korzystne dla przedsiębiorców wyjaśnienia dotyczące przepisów w sprawie okresowych badań lekarskich pracowników.

Publikacja: 17.07.2023 13:09

Firmy dostaną więcej czasu na badania okresowe pracowników

Foto: Adobe Stock

O interpretację przepisów zwrócił się Główny Inspektorat Pracy. Chodzi o zniesiony od 1 lipca 2023 r. stan zagrożenia epidemicznego, który oznacza powrót niektórych obowiązków zatrudnionych i pracodawców. Wśród nich obowiązek wykonywania okresowych badań lekarskich pracowników.

Czytaj więcej

Koniec epidemii to duże zmiany dla firm - oto wszystko, co trzeba wiedzieć

Główny Inspektor Pracy miał wątpliwości, co do dwóch przypadków. Po pierwsze, co się dzieje, gdy orzeczenie lekarskie utraciło ważność w czasie obowiązywania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Przepisy antycovidowe wydłużyły ważność orzeczeń lekarskich (wydanych na podstawie badań wstępnych, okresowych i kontrolnych), jeśli upływała ona po 7 marca 2020 r. Po 1 lipca 2023 r. pracodawcy i zatrudnieni muszą natomiast niezwłocznie podejść do tego zaległego obowiązku. Mają na to 180 dni (czyli do 28 grudnia 2023 r. włącznie).

A co, gdy orzeczenie lekarskie utraciło ważność już po odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego? W wyjaśnieniach resort rodziny wyjaśnił, że 180 dni (liczone od 1 lipca 2023 r.) można potraktować jako okres przejściowy, po którego upływie każdy pracownik będzie musiał posiadać ważne dokumenty. Dlatego wspomnianych 180 dni dotyczy również skierowania na badania okresowe pracownika, któremu ważność orzeczenia upłynęła po 30 czerwca 2023 r.

Resort motywuje to m.in. tym, że równoległe wykonywanie zaległych oraz bieżących profilaktycznych badań lekarskich może spowodować długi czas oczekiwania na wizytę w poradniach medycyny pracy - pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Paulina Szewioła.

Czytaj więcej

Badania okresowe: więcej czasu dla firm
Prawo i Podatki
Deregulacja ma ułatwić życie firmom. Resort rozwoju ogłosił swoje pomysły
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Prawo i Podatki
Rząd szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców. Wiemy, co znajdzie się w ustawie
Prawo i Podatki
Nowy pomysł rządu: zatrudnisz seniora, dostaniesz dofinansowanie
Prawo i Podatki
Segregacja odpadów: będą nowe obowiązki dla firm
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Prawo i Podatki
Ważny wyrok NSA w sprawie atomowej broni fiskusa